האב מארי-בנואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האב מארי-בנואה

האב מארי-בֶּנְוּאָהצרפתית: Père Marie-Benoît;‏ 18951990; נולד בשם פייר פטל - Pierre Péteul) היה נזיר קפוצ'יני קתולי וחסיד אומות העולם מצרפת.

קורותיו לפני מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארי-בנואה שירת בצבא הצרפתי במלחמת העולם הראשונה בצפון אפריקה וכן בוורדן, שם נפצע. לאחר המלחמה כתב עבודה לתואר דוקטור בתאולוגיה ברומא. הוא נכנס למסדר הקפוצ'יני והפך לנזיר במנזר במרסיי.

במלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארי-בנואה היה חלק מרשת מבריחי גבולות שהבריחה יהודים מאזור משטר וישי שבצרפת לשווייץ ולספרד. הגסטפו חשד בפעילותו והוא ברח לעיר ניס שהייתה בשטח איטליה. הוא היה שותף בתכנון תוכנית להעביר עשרות אלפי יהודים לצפון אפריקה כדי להצילם מרדיפות הנאצים, וגיבש תמיכה בינלאומית בתוכנית. עם הסכם שביתת הנשק עם איטליה במלחמת העולם השנייה בספטמבר 1943 פלשה גרמניה הנאצית לשטחי איטליה שהיו בידי ממשלת פייטרו באדוליו והתוכנית סוכלה. עם זאת, מארי-בנואה נותר ברומא ועד שחרור העיר ביוני 1944 פעל להצלת אלפי יהודים. זאת עשה בעיקר על ידי מתן תעודות זהות מזויפות ליהודים ומציאת מקומות מסתור עבורם, במסגרת פעילותו של ארגון סיוע ליהודים בשם DELASEM (אנ') - "המשלחת לסיוע למהגרים יהודים" (Delegazione Assistenza Emigranti Ebrei).

הכרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1966 הכיר יד ושם במארי-בנואה בתור חסיד אומות העולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Yellow star Jude Jew.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא השואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.