האולימפיאדה העממית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כרזה שהוכנה לרגל המשחקים

האולימפיאדה העממיתקטלאנית: Olimpíada Popular; בספרדית: Olimpiada Popular) היא אירוע ספורט שאמור היה להיערך בברצלונה ביולי 1936, זמן קצר לפני פתיחת אולימפיאדת ברלין.

בפברואר 1936 עלתה לשלטון בספרד קואליציה של מפלגות מרכז ושמאל בשם "החזית העממית", בראשותו של מנואל אסאניה. ממשלה זו החליטה להחרים את אולימפיאדת ברלין, כמחאה על המשטר הנאצי בגרמניה, ותחת זאת לארגן אולימפיאדה אלטרנטיבית - האולימפיאדה העממית. העיר שנבחרה לארח את המשחקים, ברצלונה, הייתה אחד ממוקדי התמיכה של הרפובליקנים שבשלטון. כמו כן, ב-1931 העדיף הוועד האולימפי הבינלאומי את ברלין על פניה כמארחת המשחקים האולימפיים של 1936.

6,000 ספורטאים מ-22 מדינות נרשמו להשתתף במשחקים. המשלחות הגדולות ביותר היו מארצות הברית, בלגיה, בריטניה, דנמרק, הולנד, נורווגיה, צ'כוסלובקיה, שוודיה ואלג'יריה הצרפתית. גם גולים מגרמניה הנאצית ומאיטליה הפאשיסטית הבטיחו את השתתפותם בתחרויות. רבים מהמשתתפים נשלחו מטעם ארגוני העובדים והמפלגות הסוציאליסטיות והקומוניסטיות בארצם.

בנוסף לתחרויות הספורט הרגילות, היו אמורות להיערך במסגרת האולימפיאדה גם תחרויות שחמט, וכן אירועי מוזיקה, תיאטרון וריקודי עם.

ימים ספורים לפני שהאולימפיאדה העממית אמורה הייתה להיפתח, פרצה בספרד מלחמת האזרחים, והיא בוטלה. חלק מהספורטאים טרם הגיעו לספרד, ואחרים, שכבר הגיעו, נמלטו ממנה. כ-200 מהספורטאים נותרו בספרד, והצטרפו לבריגדות הבינלאומיות שלחמו לצד הרפובליקנים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האולימפיאדה העממית בוויקישיתוף