האורקסטרה של ראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האורקסטרה של ראשון
האורקסטרה של ראשון על מדרגות בית העם, 1900–1910
האורקסטרה של ראשון על מדרגות בית העם, 1900–1910
מייסד בוריס אוסוביצקי
מדינה ישראלישראל  ישראל
מיקום ראשון לציון, ישראל
מנצח מיכאל יערן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

קטע מתוך האוֹרְקֶסְטְרה של ראשון

מילים: דן אלמגור לחן: שמעון ישראלי

בימים שקוסוביצקי המנצח הגאון

לא ידע לקרוא תווים בלי נקודות

בא לארץ אוסוביצקי המזכיר של הברון

ואמר לפריימן קים

ואורכסטרה פה נקים

מאירוביץ בא עם פיילה

חיסין בא עם תוף מעור

גיסין בא לו עם אשתו של מוישה נט

ואפילו מוישה זיילר

עם מיתר אך בלי כינור

ומאסטרו אוסוביץ

אז הרים את השרביץ.

האוֹרְקֶסְטְרה של ראשון היא התזמורת הראשונה בתקופת היישוב. האורקסטרה (=תזמורת) של ראשון נוסדה בראשון לציון בשנת 1895 על ידי בוריס אוסוביצקי, שהיה יינן ביקב ומנצחה הראשון. היא פעלה בשנותיה הראשונות של המושבה, הייתה למרכז תרבותי ביישוב, ואף הוזמנה לחגיגות רשמיות ביפו ובירושלים. היא גם הוזמנה להופיע מדי פעם בפני השליטים הטורקיים. התזמורת קידמה בנגינתה את פניו של תאודור הרצל בביקורו בראשון לציון בשנת 1898.

העיתון הצבי פרסם בתאריך ו' ניסן א'תתכ"ז לחורבן (1896), (על ידי יונאס) את הכתבה :"ראשון-לציון מארש! - איזה ארקסתר ! נחמד נעים המראה", ובהמשך הכתבה : "הלכתי לשמוע בהמושבה פה ראשון לציון את התזמורת, ונפלאתי הפלא ופלא ! . נפלא הדבר לראות את מראה הזה, כי קולוניסתים, כצעירים וכבאים מעט בימים, הטרודים בכל יום בעבודתם ולא ידעו מעולם עד כה מה זה כלי שיר, ילמדו בתקופת שלושה חודשים, כמו שאומרים, בשעה שאינה לא יום ולא לילה, לנגן בם, ולשמור חוקי הזמרה והקומפנימה במקהלה "ארקסתר" בעלת 28 איש, בכינורות, בנבלים, בחצוצרות, בחלילים, בתופים ובמצלתיים, להוציא זמרה בטקטה מסודרת לכל משפטיה וחוקותיה, הנעימה לאוזן השומע. מנהל התזמורת "דיריז'ור" הוא המשכיל ב. אסובצקי דירקטור של המרתף שמה, ומקלו יגיד לכל אחד וחד לשמור תפקידו, וכל איבריו ותנועותיו ברגש נמרץ מלא חיים, מנצח מנגינות, יפה המראה מאד ! יפה, נחמד ונעים. כל מעשיכם אחי, כממקור מיים חיים יקרו, עבדו אדמתכם שמחה, שירו זמרו!".[1].

שמה של התזמורת הפך למיתוס, ובשנות ה-60 נכתב על ידי דן אלמגור השיר "האורקסטרה של ראשון", שהולחן והושר על ידי שמעון ישראלי. בשיר נזכרים אוסוביצקי, אוסוביצקי וקוסביצקי, שהם יהושע אוסוביצקי, פקידו הראשי של הברון בראשון לציון, אחיו בוריס אוסוביצקי ("מאסטרו אוסוביץ") שהיה כאמור המנצח, וסרגיי קוסביצקי שהיה אז מנצח בתזמורת הסימפונית של בוסטון ואין לו כל קשר לראשון לציון. אנשים אחרים המוזכרים בשיר נמנים עם מייסדי המושבה (שמן הסתם חלקם לא ניגן באורקסטרה) כמו מנשה מאירוביץ, אהרן מרדכי פריימן, חיים חיסין ודב גיסין, שהיה ממייסדי האורקסטרה, (בנו של אריה לייב גיסין).

בוריס אוסוביצקי הוא בנו של הרב שמחה בונם אוסוביצקי.

בשנת 1991, הוקמה בראשון לציון "האורקסטרה המתחדשת" ומופיעה עד היום ולאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל. מאז שהיא חודשה ניצחו עליה אהרון אלקלעי, לימור שיפוני ויעקב אלמוג. מנצח האורקסטרה הנוכחי הוא מיכאל יערן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הצבי, "ראשון-לציון מארש!",ו'ניסן א'תתכ"ז, (1896), מתוך : "ארץ ציון ירושלים", שלמה שבא, דן בן אמוץ, הוצאת זמורה, ביתן, מודן, 1973, שער שני :"שחקי, שחקי על החלומות (1883-1904)", פרק : תרבות ואמנות, עמוד 130
האורקסטרה של ראשון צועדת ברחובות, 1912
האורקסטרה של ראשון לציון, עם המנצח אוסוביצקי, 1897