לדלג לתוכן

האורקסטרה של ראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האורקסטרה של ראשון
האורקסטרה של ראשון על מדרגות בית העם, 1900–1910
האורקסטרה של ראשון על מדרגות בית העם, 1900–1910
תאריך ייסוד 1895
מייסד בוריס דב אוסוביצקי
מדינה ישראלישראל ישראל
מיקום ראשון לציון, ישראל
מנצח מיכאל יערן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קטע מתוך האוֹרְקֶסְטְרה של ראשון

מילים: דן אלמגור לחן: שמעון ישראלי

בימים שקוסוביצקי המנצח הגאון

לא ידע לקרוא תווים בלי נקודות

בא לארץ אוסוביצקי המזכיר של הברון

ואמר לפריימן קים

ואורכסטרה פה נקים

מאירוביץ בא עם פיילה

חיסין בא עם תוף מעור

גיסין בא לו עם אשתו של מוישה נט

ואפילו מוישה זיילר

עם מיתר אך בלי כינור

ומאסטרו אוסוביץ

אז הרים את השרביץ.

האוֹרְקֶסְטְרה של ראשון היא התזמורת הראשונה בתקופת היישוב. האורקסטרה (= תזמורת) של ראשון נוסדה בראשון לציון בשנת 1895 על ידי בוריס דב אוסוביצקי, שהיה יינן ביקב ומנצחה הראשון. היא פעלה בשנותיה הראשונות של המושבה, הייתה למרכז תרבותי ביישוב, ואף הוזמנה לחגיגות רשמיות ביפו ובירושלים. היא גם הוזמנה להופיע מדי פעם בפני השליטים הטורקיים. התזמורת קידמה בנגינתה את פניו של תאודור הרצל בביקורו בראשון לציון בשנת 1898.

העיתון הצבי פרסם ב־1896, (על ידי יונאס) את הכתבה "ראשון לציון": "הלכתי לשמוע בהמושבה פה את התזמורת, ונפלאתי הפלא ופלא ! ... נפלא הדבר לראות את המראה הזה. כי קולונסתים, כצעירים וכבאים מעט בימים, הטרודים בכל יום בעבודתם ולא ידעו מעולם עד כה מה זה כלי שיר, ילמדו בתקופת שלֹשה חֹדשים, כמו שאומרים בשעה שאינה לא יום ולא לילה, לנגן בם, ולשמור חֹקי הזמרה והקומפנימה במקהלה "ארקֶסתר" בעלת 28 איש, בכנורות, בנבלים, בחצוצרות, בחלילים, בתופים ובמצלתים ולהוציא זמרה בטקטה מסודרת לכל משפטיה וחוקותיה, הנעימה לאזן השומע... מנהל התזמורת "דיריז'ור", הוא המשכיל ב' אסוביצקי דירקטור של המרתף שמה, ומקלו יגיד להם לכל אחד ואחד לשמור תפקידו, וכל איבריו ותנועותיו ברגש נמרץ מלא חיים מנצח בנגינות. יפה המראה מאד ! יפה, נחמד ונעים. כל מעשיכם אחי, כממקור מים חיים יקרו. עבדו אדמתכם בשמחה, שירו זמרו!".[1]

שמה של התזמורת הפך למיתוס, ובשנות ה-60 נכתב על ידי דן אלמגור השיר "האורקסטרה של ראשון", שהולחן והושר על ידי שמעון ישראלי. בשיר נזכרים אוסוביצקי, אוסוביצקי וקוסביצקי, שהם יהושע אוסוביצקי, פקידו הראשי של הברון בראשון לציון, אחיו בוריס אוסוביצקי ("מאסטרו אוסוביץ") שהיה כאמור המנצח, וסרגיי קוסביצקי שהיה אז מנצח בתזמורת הסימפונית של בוסטון ואין לו כל קשר לראשון לציון. אנשים אחרים המוזכרים בשיר נמנים עם מייסדי המושבה (שמן הסתם חלקם לא ניגן באורקסטרה) כמו מנשה מאירוביץ, אהרן מרדכי פריימן, חיים חיסין ודב גיסין, שהיה ממייסדי האורקסטרה, (בנו של אריה לייב גיסין).

בוריס אוסוביצקי הוא בנו של הרב שמחה בונם אוסוביצקי.

בשנת 1991, הוקמה בראשון לציון "האורקסטרה המתחדשת" ומופיעה עד היום ולאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל. מאז שהיא חודשה ניצחו עליה אהרון אלקלעי, לימור שיפוני ויעקב אלמוג. מנצח האורקסטרה הנוכחי הוא מיכאל יערן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יונאס, "ראשון לציון", הצבי, 20 במרץ 1896
האורקסטרה של ראשון צועדת ברחובות, 1912
האורקסטרה של ראשון לציון, עם המנצח אוסוביצקי, 1897