האסון באתר הניסויים הגרעיניים פונגיירי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ב-10 באוקטובר 2017 אירע אסון באתר הניסויים הגרעיניים פונגיירי. חלק מהאתר החצוב אל תוך הר מנטאפ, שבצפון האמגיונג, צפון קוריאה, קרס[1]. האסון גבה את חייהם של מאות אנשים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר הניסויים פונגיירי הוא אתר הניסויים הגרעיניים היחיד הידוע בצפון קוריאה. בשנים שקדמו לאסון נערכו בו ניסויים גרעיניים רבים (2006, 2009, 2013, ינואר 2016, ספטמבר 2016, 2017), אשר בעקבותם כשירות האתר החלה נתונה בספק.

במהלך 2017 שיגרה צפון קוריאה מספר טילים בליסטיים בעלי יכולות גרעיניות, אחד (בסוף אוגוסט) אף ממש מעל יפן בהפגנת כח חסרת תקדים.

האסון אירע בתקופה של מתיחות גבוהה בנושא מלחמה גרעינית אפשרית בין צפון קוריאה למדינות מערביות, ובפרט ארצות הברית, יפן ודרום קוריאה המלווה באיומי מלחמה מתוקשרים בשני הצדדים.

תסמונת ההר העייף[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר ימים לפני האסון פורסם[2] מחקר של מדענים סיניים ששותף עם הממשל בצפון קוריאה ומביע את חששם של הסינים מקריסת האתר, עקב תופעה מוכרת הידועה בשם תסמונת ההר העייף (Tired mountain syndrome).

האסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-10 באוקטובר, מבנה גדול ממדים המשמש לניסויים גרעיניים, חצוב כולו בהר מנטאפ, קרס והרג עשרות אנשים ששהו במקום, מבצע חילוץ רחב היקף הסתיים במותם של עשרות רבות של אנשי חילוץ. על פי דווחים נהרגו מעל 200 איש באירוע.[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]