לדלג לתוכן

הורנבלנדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הורנבלנדה
תכונות המינרל
הרכב כימי
(Ca,Na)2-3(Mg,Fe,Al)5(Al,Si)8O22(OH,F)2.
מערך קריסטלוגרפי מונוקליני
צורת הגביש פריזמות קצרות בעל חתך משושה בלתי סימטרי
צבע שחור עד ירוק כהה
ברק זגוגי עד עמום
שקיפות הגבישים בדרך כלל אטומים, אך במקרים נדירים או בחיתוך לפרוסות דקות הם שקופים למחצה
פצילות גרועה בשני כיוונים בזוויות של 56 ו-124 מעלות
שבירה בלתי שווה
קשיות 6-5 בסולם מוס
משקל סגולי 2.9-3.4
שרטוט חום עד אפור
מינרלים נלווים קוורץ, פצלת השדה, אוגיט, מגנטיט, ונציץ

הורנבלנדה הוא סדרת מינרלים אינוסיליקטים, משמע, סיליקטים במבנה דמוי שרשרות. הורנבלנדה אינו נחשב כמינרל מוכר והוא בשימוש כמונח כללי לאמפיבול כהה. הורנבלדה הוא תרכובת איזומורפית של שלוש מולקולות: סיליקט של סידןברזל-מגנזיום, סיליקט אלומיניום-ברזל-מגנזיום, וסיליקט ברזל-מגנזיום. לעיתים מופיעים בתרכובת מנגן, טיטניום ונתרן. פלואור מחליף לעיתים את קבוצת ההידרוקסיל במבנה.

הורנבלנדה הוא רכיב נפוץ בסלעי יסוד ובסלעים מותמרים רבים כדוגמת גרניט, סיאניט, דיוריט, גברו, בזלת, אנדזיט, גנייס וצפחה. הורנבלנדה הוא המינרל הראשי בסלע האמפיבוליט. גבישים חומים כהים עד שחורים של הורנבלנדה המכילים טיטניום קרויים הורנבלנדה בזלתית, בשל העובדה שהם רכיבים נפוצים בבזלת וסלעים דומים לה. מינרלים מקבוצת ההורנבלנדה מתפרקים בבליה בקלות למינרלים מקבוצת הכלוריט ולאפידוט. סוג של הורנבלנדה המכיל פחות מ-5% תחמוצת ברזל מכונה אדניט וצבעו אפור עד לבן. הוא נקרא כך על שם המקום שבו נתגלה לראשונה, העיירה אדנוויל במדינת ניו יורק.

מקור השם הורנבלנדה הוא שילוב של שתי מילים בגרמנית: horn (קרן) ו-blenden (להטעות). המילה בלנדה משמשת במספר שמות עפרות שלפי משקלן הסגולי מכילות מתכות, אך עיבודן לא היה כדאי (בתקופה שבה ניתן השם), לדוגמה, פּיצ'בלנדה (זיו הזפת, סוג זוהר של אורניניט), העפרה ממנה בודדו בני הזוג קירי את הרדיום).

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הורנבלנדה בוויקישיתוף