הטלת חצים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חיצי הטלה על לוח המטרה
לוח חצים סטנדרטי

משחק הטלת החציםאנגלית: Darts) הוא משחק תחרותי בו השחקנים קולעים חצי הטלה ללוח מטרה עגול התלוי על הקיר. בניגוד לחץ וקשת, החצים נזרקים ביד ולא נורים. בעבר המושג התייחס למגוון רחב של משחקים המובדלים זה מזה בלוח המטרה, בחצים ובחוקים, אך כיום המונח הטלת חצים מתייחס למשחק אחד בעל סטנדרטים מקובלים.

המשחק שהיום הוא ענף ספורט תחרותי ומקצועי, שוחק באופן מסורתי בפאבים והיה מקובל מאוד באנגליה (שהייתה המדינה הראשונה בה המשחק קיבל הכרה כענף ספורט), בכל חבר העמים הבריטי, הולנד, אירלנד, המדינות הסקנדינביות, ארצות הברית וברחבי העולם.

הלוח עשוי, בדרך-כלל, מסיבי סיסל או מזיפי חזיר בר. הלוחות הזולים לעומת זאת עשויים מעיסת נייר. הלוח בקוטר 15.5 אינץ' (39.37 ס"מ) ומחולק ל-20 יחידות,כל אחת בצורת משולש שקודקודו במרכז הלוח. כל יחידה מגודרת בחוט ברזל דק. מספרי הניקוד כתובים בדרך כלל מאותו חוט הברזל, בעיקר בלוחות איכות המיועדים לתחרויות מקצועיות, אך יכולים גם להיות מודפסים על גבי הלוח.ישנן גרסאות בהן מיוצרים ראשי החצים מפלסטיק והלוח בנוי כמעין רשת שכל חור בה יכול לקלוט את החץ.לילדים מיוצרים משחקי חיצים באופן כזה שראש החץ והלוח עשויים מגנט או צמדן. פגיעה בטבעת החיצונית מעניקה ניקוד כפול עבור פגיעה בה, ופגיעה בטבעת הפנימית משלשת אותו.

גובה ומרחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק זה סטנדרטים קבועים וידועים. הלוח תלוי באופן בו מרכז הלוח (המכונה ה"בול") נמצא במרחק 173 ס"מ מהרצפה, כלומר בגובה העיניים של שחקן בגובה 182 ס"מ. על השחקן המטיל לעמוד מאחורי קו הנמצא במרחק אופקי של 237 ס"מ מפני הלוח. סטנדרטים אלו נקבעו על ידי הפדרציה העולמית לחצים ומשחקי הטלת חצים רשמיים משוחקים כך בכל רחבי העולם.

סוגי משחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם סוגים רבים של משחקים בעולם, אך הנפוץ והמקובל ביותר הוא 501. כל משתתף מתחיל מסכום של 501 כאשר המטרה היא להגיע ל-0. המשתתף שמגיע ראשון לאפס ופגע בדבל - ניצח. משתתף שעבר את האפס חוזר למספר הנקודות שהיה לו בתחילת התור הקודם.

עוד סוג נפוץ מאוד של המשחק נקרא אמון.

לכל שחקן שלושה חצים אותם הוא מטיל באופן רצוף לעבר מרכז הלוח. ככל שהשחקן פוגע קרוב יותר למרכז הלוח, כך ניקודו גדל. לרב ניתן לומר מי ניצח בעזרת מבט חטוף. כאשר תוצאות השחקנים בסוף המשחק די דומות, או לא אחידות כלל (שחקן אחד הצליח לפגוע רק עם חץ אחד בלוח, אך ממש במרכזו, לעומת חברו שפגע עם כולם אך לא עם תוצאות מדהימות) שני השחקנים מחליטים בצורה אובייקטיבית ככל האפשר מי מהם הוא המנצח, כאשר מתבססים בעיקר על כנות ועל יושרה.

כמו כן, לפעמים בשביל להוכיח חברות טובה, יציע אחד השחקנים לחברו שיזרוק בשבילו את החץ, ולקוות שאכן יוכיח חברות טובה.[דרוש מקור]

נהוג שהשחקן המפסיד ניגש להוריד את החצים מהלוח (או לאספם מן הרצפה) ומגיש ליריבו את החצים בחזרה לקראת המשחק הבא.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]