פאב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חזית של פאב בלונדון
הגשה של משקאות אלכוהוליים בפאב

פאבאנגלית: Pub, שמות נוספים: בר, בית מרזח או מסבאה) הוא בית עסק שמקורו בתרבות הדוברת אנגלית ובאיים הבריטיים, המוכר משקאות אלכוהוליים כגון בירה, קוקטיילים ושאר משקאות חריפים.

שני השמות הנפוצים למקום זה הם פאב - קיצור של Public house או בר שמקורו במילה האנגלית bar שמקורה במוט או דלפק שהפריד בין האנשים שבאו למקום לבין המוזג. במקור, תפקידו העיקרי היה מקום מפגש ומקום לממכר אוכל ומשקאות חריפים. כיום עיקר תפקידו של הפאב הוא מקום בילוי. השינוי בתפקיד הפך את הפאב למקום שמוכר אווירה מסוימת והמשקאות המשכרים משמשים לעיתים רק כאמצעי.

מרבית הפאבים נמצאים בארצות שבהם נהוג לדבר אנגלית ומשם גם מקורם, בפרט אנגליה, אירלנד, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד. הביקור בפאב השכונתי הוא דבר שבשיגרה ונעשה אף על בסיס יומי. באנגליה עצמה יש כ-60,000 פאבים. באירלנד נהוג לארגן הסעות מהפאבים לבתי הלקוחות כדי שאנשים לא ינהגו במצב של גילופין.

פאב המספק גם לינה נקרא פונדק. בפאבים נהוג גם לשחק משחקים, כמו הטלת חיצים, חידונים, דומינו ובעיקר ביליארד. בפאבים מודרניים ניתן למצוא לעיתים גם משחקי וידאו ומכונות הימורים.

מיתוג עצמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאבים מסוימים נוהגים לבסס את שמם על מוטיב ייחודי המפרסם ומייחד אותם. דוגמאות למוטיבים כאלו:

  • בר בירה: בר שמציע מבחר מעל הממוצע של סוגי בירה מהחבית בנוסף למבחר של בירות בבקבוקים. בישראל לאחרונה מחלקים פרסים לברים שמקדמים את תרבות צריכת הבירה.
  • בר כדורגל: פאב בו מתכנסים אוהדי כדורגל לפני משחקים, או בזמן המשחקים כדי לצפות בהם על מסך גדול תוך שתייה משקאות אלכוהוליים ואכילת כיבוד קל. יש פאבי כדורגל המזוהים עם קבוצת כדורגל מסיימת, ומהווים מעין "בית" לאוהדי הקבוצה.
  • בר קרח (Ice Bar): בר העשוי כולו מקרח.
  • בר תצפית: בר הממוקם בדרך כלל בקומתו האחרונה של גורד שחקים ומכיל תצפית פנורמית על הנוף שסביב. לעיתים הבר עצמו גם מסתובב ב-360 מעלות. ברים כאלו יש למשל בניו יורק, בהו צ'י מין סיטי ועוד.
  • בר ויסקי Whiskey Bar: בר שההתמחות שלו היא ויסקי.
  • גו גו בר Go Go Bar: בר שהאטרקציה שלו היא נשים בלבוש מינימלי שמבדרות את האורחים. ברים אלו נפוצים בעיקר בתאילנד ובשפה המקומית הם נקראים A-Go-Go. בכל כניסה לגו גו בר יש וילון בכניסה על מנת לשמור על פרטיות הנשים. חלק מן הנשים בגו גו בר עובדות בזנות.
  • גסטרופאב (באנגלית: Gastropub) הוא הֶלחֵם המילים גסטרונומיה ופאב המעיד על שילוב בין קולינאריה לפאב.


עישון בפאבים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 1983 נאסר בישראל העישון בבתי קפה ומסעדות למעט באזור המיועד למעשנים והמוגבל בגודלו לפי החוק. אף על פי כן, אכיפה בפועל על בתי עסק החלה רק בנובמבר 2007. בעלי פאבים וברים רבים חששו בתחילה שליישום החוק עלולה להיות השפעה שלילית על המכירות. מחקרים שנערכו בחו"ל הראו כי שנתיים לאחר הגבלת העישון בפאבים ניתן היה למצוא השפעה מעורבת: מצד אחד פאבים מסוימים אכן הרגישו ירידה במכירת משקאות, אך פאבים אחרים הרוויחו יותר על ידי פיתוח והרחבת מגוון מוצרי המזון המוצעים למכירה[דרוש מקור].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]