היחידה המשטרתית לשמירת השלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

היחידה המשטרתית לשמירת השלוםפורטוגזית: Unidade de Polícia Pacificadora; לעיתים מכונה בשם "יחידת ההשקטה"[1]) היא גוף אכיפת חוק של מדינת ריו דה ז'ניירו, ברזיל, שמטרתו להשיב לידי המדינה שטחים, לרוב בשכונות עוני, שנשלטו על ידי כנופיות של סוחרי סמים. התוכנית נוצרה ויושמה על ידי מזכיר ביטחון הציבורי, ז'וסה בלטראמה, בגיבוי מושל מדינת ריו דה ז'ניירו, סרג'יו קברל. המטרה המוצהרת של ממשלת ריו היא להציב 40 יחידות עד 2014. עד מאי 2013, 231 פאבלות כבר עברו לשליטת UPP.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך עשרות שנים נשלטות הפאבלות בריו דה ז'ניירו על ידי חבורות סוחרי סמים מזוינים. החל מהקמת UPP בדונה מרטה בשנת 2008, רבות מהפאבלות הגדולות של ריו קיבלו כוחות משטרה שכאלה.[2] במשך עשרות שנים ריו ראתה מעגל של שוטרים הפושטים על הפאבלות, עורכים קרבות ירי עם סוחרים ואז נסוגים שוב. היו מלחמות תכופות בין סוחרים שונים, שהובילו לעוד יריות וסיכנו את חייהם של האנשים שחיו בפאבלות הללו.

הפאבלות שנבחרו לתוכנית UPP לא שילמו בעבר עבור השירותים הציבוריים אלא נאלצו לשלם אגרות לכל ארגון פשע השולט באזור; לעיתים קרובות זה הוביל להישנות של מקרי סחיטה והעלמות מס.

לפיכך, הרעיון של UPP (שקיבל תנופה עוד יותר מרגע שנבחרה ריו לארח את גביע העולם בכדורגל והמשחקים האולימפיים) הוכנס לבסוף לפעולה כפתרון ראשוני להתמודדות עם מעגל האלימות העירוני.

יישום[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני הקמת UPP, מנהיגי הכנופיות היו מוטרדים מגדודי העילית של משטרת ריו, BOPE, שנטו לפשוט ולתור אחר נשק כבד ומלאי סמים (בשלב זה, ואחרי כן, היה מאמץ לעודד את התושבים לדווח על פעילות פלילית) למספר טלפון אנונימי המנוהל על ידי ממשלת ריו בשם Disque Denúncia).[3] הקצת UPP תוזמנה עם יציאת BOPE מהפאבלות והחלפתם של מאות שוטרים שהוכשרו לאחרונה, שעובדים באזור מסוים בפאבלות ככוח משטרתי קבוע.

נכון לספטמבר 2013, 34 יחידות UPP הוקמו בתוך ריו דה ז'ניירו עם מטרה המוצהרת של ממשלת ריו להקים עוד 40 יחידות עד 2014. חלק מהיחידות, כגון כאלה שהשתלטו על רוסיניה, רק כיסו שטח ספציפי בפאבלה, בעוד יחידות אחרות כמו Manguinhos או Jacarezinho, כל אחת מהן כיסתה גם קהילות פאבלה קטנות יותר תחת ניהולן.[4]

פאבלות אחרות שיש להן כיום יחידות UPP כוללים את סידדה דה דאוס, דונה מרטה ומורו דה בבילוניה. באופן כללי, במקום בו הוצבו יחידות משטרתיות לשמירת שלום, רמת הפשיעה האלימה צנחה באופן דרמטי, בעוד ערכי הנדל"ן עלו.

תוצאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון שהפאבלות נשלטו בעבר על ידי סוחרי סמים חמושים במשך יותר מעשרים וחמש שנים, החשש מפני תגמול, שהיה עמוד התווך של "חוק הסוחרים", נמצא בדעיכה. לדוגמה, באפריל 2012, כאשר סוחר סמים ששלט בעבר על הפאבלה של מנגוויירה נורה ונהרג במהלך פעולה משטרתית בג'קארז'ינו (לפני שהאזור קיבל יחידת UPP משלו), חברים אחרים מאותה סיעה פלילית הורו לעסקים לסגור את דלתותיהם מוקדם במנגוויירה, זאת על אף שלפאבלה יש כוח משטרתי קבוע של היחידה לשמירת השלום.[5] התרחשות דומה של עסקים שסגרו את שעריהם מוקדם במנגוויירה מכיוון שסוחרי הסמים הורו על כך, התרחש בפברואר 2013.[6]

בשנת 2011, לאחר מאצר של ברון הסמים אנטוניו פרנסיסקו בונפים לופס, היחידה השתלטה על אזור רוסיניו.

במאי 2012, חוסה בלטרמה הודה כי פושעים חמושים נדדו מאזורים בריו שיש להם נוכחות משטרתית רבה לאזורים עם פחות משטרה וללא מעצורים, כמו למשל ניטרוי הסמוכה, מעבר למפרץ.[5][7] עם זאת, בלטרמה הצהיר כי הוא מאמין על סמך ניתוח נתוני פשע שרק מנהיגי כנופיות הגבוהים בהיררכיה יוכלו להתבסס מחדש בקהילות פאבלה אחרות; וכי לסוחרי סמים בדרגה נמוכה יותר קשה להשתלב באזורים גאוגרפיים אחרים.[8]

בעוד שחל שיפור באזורי הפאבלה שבשליטת UPP, הריכוז של פושעים גדל באזורים אחרים בריו דה ז'ניירו שאינם בעלי היתרונות הישירים של כוחות משטרה קבועים המפטרלים באופן פעיל בשכונות. בין אלה ניתן למנות את Baixada Fluminense, Niterói, ושכונות מסוימות באזור הצפון.[9]

מוקדם היה ברור שהפושעים ברחו מפאבלות מסוימות לפני כניסת BOPE. בעבר, כאשר המשטרה ניסתה להקיף פאבלה למעצר והרגה סוחרים בתקיפות פתע, היו קרבות יריות בקנה מידה גדול, ותושבים חפים מפשע נקלעו לאש.

שוטרי המשטרה הצבאית (PMERJ) מגיעים לחיזוק ה-UPP ברוסיניה לאחר תקרית ירי.

בעוד שמנהיגי כנופיה בעלי פרופיל גבוה יותר (המכונים גם בתקשורת של ריו כ"סוחרים", בפשטות) נאלצו להשאיר את הפאבלות לניהול המשטרה, קשריהם המשפחתיים נותרו. כמו כן, חברי כנופיה מפאבלות אחרות הנמצאות באותה סיעה, עדיין מתואמים ומבקרים אחד את השני.[10] בדוגמה של נקודה זו, דיווח אחד העיתונים של ריו ב-9 ביולי 2012 כי קבוצות פושעים ירו על שוטרים במקומות שונים בתוך המתחם באלמאו באותו היום בו הכשירו כוחות הצבא את הנסיגה הסופית שלהם מהאזור.[11]

קיימת היסטוריה ידועה של התעללות ושחיתות במשטרה בריו דה ז'ניירו, ובמשך שנים זה רק הוסיף דלק למלחמה בין סוחרי הסמים השולטים על הפאבלות של ריו והמשטרה עצמה.[12]

בשנים האחרונות נעשו מאמצים משותפים תחת מזכיר ביטחון הציבור חוסה בלטרמה להשמיד את המשטרה המושחתת; וזו בדיוק הסיבה לכך שהשיטור הקהילתי של הפאבלות במסגרת תוכנית UPP מאויש על ידי מתגייסים חדשים המגיעים היישר מהאקדמיה לשוטרים - כמו 750 הקצינים שנשלחו לפטרל ברוסיניה החל מאוגוסט 2012.[11]

בלטרמה הצהיר כי המטרה העיקרית של אנשי ה-UPP היא יותר לעצור חמושים מלשלוט ברחובות מאשר לשים קץ לסחר בסמים. דו"ח של הארגון העולמי נגד עינויים בשנת 2010 (OMCT) ציין את הירידה בשיעור הרצח בפאבלות של ריו דה ז'ניירו.[13]

סממנים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקר שנערך בקרב תושבי הפאבלות של ריו ביולי 2012 (שם הוצבו יחידות UPP) הראה כי חלה ירידה במספר פשעי האלימות והמוות. פשעים אחרים שלפני כן הוצגו ללא דיווחים בתיקים הופיעו כעת בסטטיסטיקה של הפשע כמו גנבה, אלימות במשפחה ואונס.[12] תוצאות אחרות של הסקר הראו כי האנשים הרגישו חופשיים יותר לדון בנושאי טאבו שהיו בעבר כמו אלימות ברחוב ופעילות סמים בלתי חוקית, אך רבים עדיין מאוימים לדבר בה, מחשש כי אמצעי ה-UPP הוא זמני בלבד.

על פי הדיווחים, האבטלה נמוכה למדי בחלק מהפאבלות של אזור הדרום כמו פאבאו-פאבוזיניו, (בקופקבנה), שם דווח על שיעור אבטלה כ-5% ביולי 2012, בהשוואה לשכונות באזור הצפוני בו החיים בדרך כלל קשים יותר, שם חציון ההכנסה היא 34.4% פחות מאשר בפאבלות החזקות באזור הדרום. באזור הפאבלה הדרומית של צ'אפו מנגיירה, (בסמוך לחופים המפורסמים של ריו) 92.2% מהתושבים הם בעלי טלפון סלולרי.[14]

עיתונאים בריו בחנו את תוצאות ההצבעה בבחירות המוניציפליות ב-2012 וצפו כי אלה החיים בפאבלות המנוהלות על ידי אנשי UPP חילקו את קולותיהם בקרב קשת מועמדים רחבה יותר, לעומת אזורים שנשלטו על ידי ראשי קרטלי סמים או קבוצות פשע מאורגנות אחרות כמו ה"מיליציות".[15]

אלימות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-23 ביולי 2012 נורה למוות על ידי פושעים באזור נובה ברסיליה שבקומפלקסו דו אלמאו, השוטר הראשון של UPP שנורה. בזמן הירי, הקצינה, פביאנה אפרסידה דה סוזה בת ה-30, ששירתה בכוח רק כמה חודשים, הייתה בתחנת UPP קטנה בתוך הפאבלה, כאשר 12 חמושים פרצו לבניין והיא נפגעה בבטנה מכדור רובה. עשר דקות לפני שזה קרה, שמונה תוקפים ירו לעבר שני קצינים שסיירו בשכונת פדרה דו סאפו במתחם, אך איש לא נפצע.[16]

בשבוע שקדם לו סיירו כוחות המשטרה באזור פזנדינה במתחם כאשר הותקפו בשתי פעמים שונות. באחד המקרים הושלך רימון שהתפוצץ בסמוך לניידת שלהם.[17] (כתוצאה מההתקפה שהובילה למותו של קצין משטרה, הוקצו למתחם 500 שוטרים נוספים של UPP, מה שהגדיל את המספר הכולל ל-1,800 קצינים העובדים באותה קהילה מסוימת).[18]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אתר האינטרנט הרשמי של היחידה המשטרתית לשמירת השלום (בפורטוגזית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ כך היחידה הזאת מתוארת בתרגום העברי של הספר "כנופיות ריו".
 2. ^ Rodrigues, Robson (2014). "The Dilemmas of Pacification: News of War and Peace in the 'Marvelous City'". Stability: International Journal of Security & Development. נבדק ב-14 ביולי 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ "Novo comandante das UPPs já esteve à frente do Bope e do 12º BPM (Niterói)". O Globo (בפורטוגזית). 18 בדצמבר 2012. {{cite news}}: (עזרה)
 4. ^ "UPPs do Jacarezinho e de Manguinhos serão inauguradas nesta quarta-feira". O Dia (בפורטוגזית). 15 בינואר 2013. {{cite news}}: (עזרה)
 5. ^ 1 2 "Beltrame admite: bandidos migraram para Niterói" (בפורטוגזית). oglobo.com. 1 במאי 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ Magalhaes, Maria Inez; Savedra, Paloma (18 בפברואר 2013). "Mangueira revive passado de terror com luto por morte de traficante". O Dia (בפורטוגזית). {{cite news}}: (עזרה)
 7. ^ "Chart showing from which pacified favelas have criminals migrated to Niterói" (בפורטוגזית). oglobo.com.
 8. ^ Goulart, Gustavo (9 בספטמבר 2012). "Beltrame diz que UPP da Rocinha vai quebrar paradigmas". O Globo (בפורטוגזית). נבדק ב-6 בנובמבר 2012. {{cite news}}: (עזרה)
 9. ^ Barros, Jorge Antonio (24 בדצמבר 2012). "Repórter de Crime: Dores de Natal" (בפורטוגזית). O Globo. {{cite web}}: (עזרה)
 10. ^ Trezena, Bruno (1 בספטמבר 2012). "Dois homens morrem em operação na Nova Holanda". O Dia. {{cite news}}: (עזרה)
 11. ^ 1 2 "Exército sai e traficantes atacam PM no Alemão" (בפורטוגזית). 9 ביולי 2012. נבדק ב-12 ביולי 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 12. ^ 1 2 Cunha, Vania (20 ביולי 2012). "Pesquisa aponta que UPPs provocaram redução no número de assassinatos". Jornal O Dia (ODia.com.br). {{cite news}}: (עזרה)
 13. ^ Baena,V. Favelas in the spotlight: Transforming the slums of Rio de Janeiro. Harvard International Review. Spring 2011: 34-37.
 14. ^ Dia, Diogo, Alves, Edson Francisco (20 ביולי 2012). "Cidade partida também cria abismo entre UPPs". O Dia (בפורטוגזית). {{cite news}}: (עזרה)תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 15. ^ Bruno, Cassio; Onofre, Renato (10 בנובמבר 2012). "Liberdade política é reforçada com implantação das UPPs". O Globo (בפורטוגזית). נבדק ב-11 בנובמבר 2012. {{cite news}}: (עזרה)
 16. ^ Magalhaes, Maria Inez (5 באוגוסט 2012). "Polícia encontra explosivos em casa na Fazendinha". O Dia (בפורטוגזית). {{cite news}}: (עזרה)
 17. ^ Barreto, Diego (23 בספטמבר 2012). "Tráfico ataca UPP do Alemão e mata uma PM" (בפורטוגזית). O Globo. {{cite web}}: (עזרה)
 18. ^ "Mais 500 policiais para tentar pacificar o Alemão". O Dia. 28 ביולי 2012. {{cite news}}: (עזרה)