משחקי הקיץ האולימפיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

משחקי הקיץ האולימפיים, ידועים גם בשם אולימפיאדה, הם אירוע עולמי של תחרויות ספורט רב-ענפיות הנערכות פעם בארבע שנים. במשחקי הקיץ האולימפיים משתתפים טובי הספורטאים מכל העולם, והם נחשבים במרבית הענפים האולימפיים לאירוע השיא.

18 מדינות ארחו את משחקי הקיץ האולימפיים. ארצות הברית ארחה את המשחקים ארבע פעמים (1904, 1932, 1984, 1996) וצפויה לארח את אולימפיאדת 2028. בריטניה ארחה את המשחקים שלוש פעמים בלונדון (1908, 1948, 2012).

מספר ערים ארחו את האולימפיאדה פעמיים: טוקיו, לוס אנג'לס, פריז ואתונה.

משחקי הקיץ האולימפיים הם האירוע הספורטיבי הגדול ביותר בעולם מבחינת היקף ההשתתפות, והאירוע התקשורתי השני בגודלו בתבל, לאחר גביע העולם בכדורגל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסורת האולימפית חודשה בשנת 1894: בוועידה בינלאומית, בהשתתפות נציגים מ-13 ארצות שהתקיימה בסורבון שבפריז, הוחלט פה אחד על חידוש המשחקים האולימפיים. מי שהוביל את הרעיון היה הברון פייר דה קוברטן. דה קוברטן הוא אשר טבע את הסיסמה "לא הניצחון חשוב אלא ההשתתפות", אך גם את הסיסמה שהפכה לסיסמת הספורט בכללותו: "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר!".

כמתבקש, המשחקים המחודשים הראשונים, שנערכו ב-6 באפריל 1896, התקיימו באתונה. במשחקים אלו השתתפו 245 מתחרים מ-14 מדינות ב-43 תחרויות, למעלה מ-200 מהם היו יוונים, נשים לא הורשו להשתתף במשחקים האולימפיים האלו. אישה אחת, סטמטה רבטי שכונתה מלפומנה (אחת מתשע המוזות היווניות), מחתה על החלטה זו והחליטה לרוץ ריצת מרתון ב-11 באפריל, יום אחרי ריצת המרתון של הגברים במחאה על אי-השתתפות הנשים באולימפיאדה.[1] לאחר האולימפיאדה, הגישו מלך יוון גאורגיוס הראשון ומספר ספורטאים אמריקאים עצומה בעד אירוח כל האולימפיאדות הבאות באתונה, הוועד האולימפי הבינלאומי התנגד חריפות לעצומה, והוחלט על סבב במדינות העולם השונות.
בהתאם להחלטה זו, ארבע שנים מאוחר יותר במשחקים שהתקיימו בפריז השתתפו למעלה מפי 4 יותר ספורטאים, כולל 22 נשים, שהורשו להשתתף לראשונה, בגולף, בטניס, בקרוקט וברכיבה על סוסים.[2]

אולימפיאדת אתונה (1906) היא אולימפיאדה שנחשבה באותו הזמן, כאולימפיאדה הרביעית לכל דבר והשנייה שנערכה באתונה. היה זה אירוע חגיגי לציון עשור למשחקים האולימפיים בעידן המודרני. הוועד האולימפי הבינלאומי הכיר בה, אך אינו מחשיב אותה כיום במניין האולימפיאדות. אף על פי שמדליות הוענקו בה, הן לא נספרות במניין המדליות הרשמי של המשחקים האולימפיים ואינן מוצגות עם אוסף המדליות במוזיאון האולימפי בלוזאן, שווייץ.

באולימפיאדת לונדון (1908) נערכה בפעם הראשונה ריצת מרתון באורכה המלא, 42.195 קילומטר, עד אז המרחק של הריצה השתנה בין אולימפיאדה לאולימפיאדה. אורך זה נקבע בעקבות דרישתם של בני בית המלוכה הבריטי לצפות בתחילת הריצה ממעונם בטירת וינדזור.

אולימפיאדת הקיץ 1916 לא התקיימה בעקבות מלחמת העולם הראשונה.

אולימפיאדת אמסטרדם (1928) הייתה הפעם הראשונה בה נשים התחרו באתלטיקה ובהתעמלות.

אולימפיאדת ברלין (1936) התקיימה בגרמניה הנאצית. לני ריפנשטאהל צילמה את הסרט תיעוד אולימפיה שהיה לסרט הראשון שסיקר את משחקי הקיץ.

אולימפיאדת הקיץ 1940 ואולימפיאדת הקיץ 1944 לא התקיימו בעקבות מלחמת העולם השנייה.

לאחר מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרמניה ויפן הורחקו מאולימפיאדת לונדון (1948).

אולימפיאדת הלסינקי (1952) הייתה הפעם הראשונה שבה השתתפה ברית המועצות במשחקי הקיץ האולימפיים, שמיד הפכה לאחת מהנבחרות הבולטות באולימפיאדה.

אולימפיאדת מלבורן (1956) ידועה בעיקר בשל משחק הדם במים, משחקי הקיץ התקיימו בצל הפלישה הסובייטית להונגריה (שבעקבותיה החרימו את אותם משחקי קיץ ספרד, הולנד ושווייץ), במהלך משחק כדורמים בין הונגריה לברית המועצות התפרץ קרב אלים במיוחד בין שתי הנבחרות.

אולימפיאדת טוקיו (1964) הייתה האולימפיאדה הראשונה ששודרה בטלוויזיה ברחבי העולם.

אולימפיאדת מינכן (1972) ידועה בשל טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן אירוע הטרור הפלסטיני שהתרחש ב-5 בספטמבר6 בספטמבר, שבו נרצחו אחד-עשר ספורטאים, מאמנים ושופטים, חברי המשלחת האולימפית הישראלית, על ידי מחבלים פלסטינים מארגון "ספטמבר השחור". שניים מהחללים נרצחו בתוך מגורי המשלחת הישראלית בכפר האולימפי תוך כדי השתלטות המחבלים על חברי המשלחת, ותשעת האחרים, שהוחזקו כבני ערובה במשך כ-19 שעות, נרצחו במהלך ניסיון חילוץ כושל של כוחות משטרת בוואריה בשדה תעופה סמוך לעיר, שבו נהרגו גם שוטר גרמני אחד וחמישה מתוך שמונת המחבלים.

כ-5 מיליארד דולר (כסף ששווה כיום לכ-20 מיליארד דולר) הושקעו באולימפיאדת מונטריאול (1976), באולימפיאדה הושג בפעם הראשונה ציון מושלם בהתעמלות, 10 נקודות, על ידי המתעמלת הרומנייה נדיה קומנץ'.

ביוזמת ארצות הברית כ-40 מדינות החרימו את אולימפיאדת מוסקבה (1980) לאחר שברית המועצות סירבה להיענות לדרישת ארצות הברית לסגת מאפגניסטן, מהלך שנודע גם כהחרם על אולימפיאדת מוסקבה (1980).
בתגובה לכך מספר מדינות מהגוש המזרחי (כולל ברית המועצות) החרימו את אולימפיאדת לוס אנג'לס (1984).

אולימפיאדת אתונה (2004) הייתה האולימפיאדה השנייה שהתקיימה באתונה. יוון השקיעה כ-7.2 מיליארד דולר במשחקים, מתוכם 1.5 מיליארד דולר הושקעו באבטחה.

אולימפיאדת לונדון (2012) הייתה האולימפיאדה השלישית שהתקיימה בלונדון, ובכך הפכה לונדון לעיר היחידה שאירחה את המשחקים שלוש פעמים.

אולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016) הייתה האולימפיאדה הראשונה בדרום אמריקה.

לראשונה בתולדות המשחקים האולימפיים נדחתה אולימפיאדת טוקיו (2020) לאור מגפת הקורונה על ידי הוועדה המארגנת של המשחקים והוועד האולימפי הבינלאומי למועד מאוחר יותר שלא יעלה על קיץ 2021. יחד עם זאת, הוחלט כי לא יהיה שינוי בשם המשחקים.[3][4]

רשימת אולימפיאדות הקיץ מאז חידושן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז חידוש המשחקים האולימפיים בשנת 1896 ועד היום היו 31 אולימפיאדות.

שנה אולימפיאדה מיקום הערות
1896 האולימפיאדה הראשונה אתונה, יוון נשים לא השתתפו
1900 האולימפיאדה השנייה צרפתצרפת פריז, צרפת נשים השתתפו לראשונה באולימפיאדה
1904 האולימפיאדה השלישית ארצות הבריתארצות הברית סנט לואיס, מיזורי, ארצות הברית
1906 "האולימפיאדה הרביעית" אתונה, יוון אולימפיאדה שנחשבה באותו הזמן, כאולימפיאדה הרביעית לכל דבר והשנייה שנערכה באתונה. היה זה אירוע חגיגי לציון עשור למשחקים האולימפיים בעידן המודרני. הוועד האולימפי הבינלאומי הכיר בה, אך אינו מחשיב אותה כיום במניין האולימפיאדות.
1908 האולימפיאדה הרביעית הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת לונדון, הממלכה המאוחדת בה נקבע אורך ריצת המרתון הרשמי והקבוע
1912 האולימפיאדה החמישית שוודיהשוודיה סטוקהולם, שוודיה מאולימפיאדה זו, ועד אולימפיאדת לונדון 1948 הוענקו מדליות גם בענפי אמנויות שונים.
1916 האולימפיאדה השישית האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית ברלין, הקיסרות הגרמנית לא נערכה בשל מלחמת העולם הראשונה. האולימפיאדה נערכה לאחר מכן ב-1936
1920 האולימפיאדה השביעית בלגיהבלגיה אנטוורפן, פלנדריה, בלגיה הייתה אמורה להיערך בבודפשט, הונגריה אך הועברה לאנטוורפן בשל מלחמת העולם הראשונה.
1924 האולימפיאדה השמינית צרפתצרפת פריז, צרפת העיר הראשונה שאירחה את המשחקים פעמיים.
1928 האולימפיאדה התשיעית הולנדהולנד אמסטרדם, הולנד
1932 האולימפיאדה העשירית ארצות הבריתארצות הברית לוס אנג'לס, קליפורניה, ארצות הברית
1936 האולימפיאדה האחת עשרה גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית ברלין, גרמניה הנאצית
1940 האולימפיאדה השתים עשרה פינלנדפינלנד הלסינקי, פינלנד בתחילה היו אמורים המשחקים להתארח בטוקיו, יפן אך בשל מלחמת סין–יפן השנייה הוחלט לארחם בהלסינקי. לבסוף בוטלו בשל פרוץ מלחמת העולם השנייה.
1944 האולימפיאדה השלוש עשרה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת לונדון, הממלכה המאוחדת לא נערכה בשל מלחמת העולם השנייה.
1948 האולימפיאדה הארבע עשרה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת לונדון, הממלכה המאוחדת
1952 האולימפיאדה החמש עשרה פינלנדפינלנד הלסינקי, פינלנד האולימפיאדה הראשונה שישראל וברית המועצות השתתפו בה
1956 האולימפיאדה השש עשרה אוסטרליהאוסטרליה מלבורן, ויקטוריה, אוסטרליה
סטוקהולם, שוודיה
האולימפיאדה הראשונה בחצי הכדור הדרומי.
תחרויות הרכיבה נערכו בסטוקהולם בגלל חוקי ההסגר באוסטרליה.
1960 האולימפיאדה השבע עשרה איטליהאיטליה רומא, איטליה
1964 האולימפיאדה השמונה עשרה יפןיפן טוקיו, יפן האולימפיאדה הראשונה שנערכה ביבשת אסיה.
1968 האולימפיאדה התשע עשרה מקסיקומקסיקו מקסיקו סיטי, מקסיקו האולימפיאדה הראשונה במדינת "העולם השלישי" ואמריקה הלטינית.
1972 האולימפיאדה העשרים מערב גרמניהמערב גרמניה מינכן, בוואריה, מערב גרמניה טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן.
1976 האולימפיאדה העשרים ואחת קנדהקנדה מונטריאול, קוויבק, קנדה 28 מדינות, רובן מאפריקה, החרימו את המשחקים בתגובה לסיור נבחרת הרוגבי של ניו זילנד בדרום אפריקה.
1980 האולימפיאדה העשרים ושתיים ברית המועצותברית המועצות מוסקבה, ברית המועצות ביוזמת ארצות הברית 40 מדינות החרימו את המשחקים לאחר שברית המועצות סירבה להיענות לדרישת ארצות הברית לסגת מאפגניסטן.
1984 האולימפיאדה העשרים ושלוש ארצות הבריתארצות הברית לוס אנג'לס, קליפורניה, ארצות הברית המדינה הראשונה שאירחה את המשחקים בפעם השלישית. ברית המועצות ומדינות נוספות מהגוש המזרחי החרימו את האולימפיאדה כתגובה לחרם האמריקאי באולימפיאדה הקודמת. השתתפות ראשונה של סין העממית באולימפיאדה.
1988 האולימפיאדה העשרים וארבע קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית סיאול, קוריאה הדרומית השתתפות ראשונה של ספורטאים מקצוענים.
1992 האולימפיאדה העשרים וחמש ספרדספרד ברצלונה, קטלוניה, ספרד האולימפיאדה הראשונה בה הורשו להשתתף שחקני NBA. מדינת ישראל זוכה לראשונה במדליה אולימפית: יעל ארד שזכתה במדליית כסף ואורן סמדג'ה במדליית ארד - שניהם בענף הג'ודו.
1996 האולימפיאדה העשרים ושש ארצות הבריתארצות הברית אטלנטה, ג'ורג'יה, ארצות הברית המדינה הראשונה שאירחה את המשחקים בפעם הרביעית.

100 שנים למשחקים האולימפיים.

2000 האולימפיאדה העשרים ושבע אוסטרליהאוסטרליה סידני, ניו סאות' ויילס, אוסטרליה האולימפיאדה השנייה בחצי הכדור הדרומי ובאוסטרליה.
2004 האולימפיאדה העשרים ושמונה יווןיוון אתונה, יוון ישראל זוכה במדליית הזהב הראשונה שלה במשחקים האולימפיים: גל פרידמן מוכתר לאלוף אולימפי בענף גלישת הרוח בדגם "מיסטרל".
2008 האולימפיאדה העשרים ותשע הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין בייג'ינג, סין סין המארחת זכתה לראשונה במקום הראשון בצבירת המדליות, עם 51 מדליות זהב. יוסיין בולט שובר 3 שיאי עולם ומייקל פלפס זוכה בשמונה מדליות זהב.
2012 האולימפיאדה השלושים הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת לונדון, הממלכה המאוחדת העיר הראשונה שאירחה את המשחקים בפעם השלישית; האולימפיאדה הראשונה בה יש ייצוג נשי בכל הנבחרות.
2016 האולימפיאדה השלושים ואחת ברזילברזיל ריו דה ז'ניירו, ברזיל האולימפיאדה הראשונה ביבשת דרום אמריקה.
2020 האולימפיאדה השלושים ושתיים יפןיפן טוקיו, יפן האולימפיאדה השנייה בעיר; העיר הראשונה ביבשת אסיה שמארחת את המשחקים בפעם השנייה.

האולימפיאדה התקיימה במהלך שנת 2021 בשל מגפת הקורונה, אך נקראה טוקיו 2020

משחקים עתידיים
2024 האולימפיאדה השלושים ושלוש צרפתצרפת פריז, צרפת האולימפיאדה השלישית בעיר, 100 שנה אחרי אולימפיאדת 1924 ו-124 שנה אחרי אולימפיאדת 1900
2028 האולימפיאדה השלושים וארבע ארצות הבריתארצות הברית לוס אנג'לס, ארצות הברית האולימפיאדה השלישית בעיר והחמישית בארצות הברית
2032 האולימפיאדה השלושים וחמש אוסטרליהאוסטרליה בריזבן, אוסטרליה האולימפיאדה הראשונה בעיר והשלישית באוסטרליה

ענפים אולימפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ספורט אולימפי

     אופניים      התעמלות      כדורעף      שחייה

ענף ספורט שנת השתתפות ראשונה לגברים שנת השתתפות ראשונה לנשים
איגרוף איגרוף 1904 2012
מרוץ אופני BMX אופני BMX 2008 2008
אופני הרים אופני הרים 1996 1996
מרוץ אופני כביש אופני כביש 1896 1984
אופני מסלול אופניים 1896 1988
אתלטיקה אתלטיקה 1896 1928
בדמינטון בדמינטון 1992 1992
ג'ודו ג'ודו 1964 1992
הוקי שדה הוקי שדה 1908 1980
היאבקות היאבקות 1896 2004
הרמת משקולות הרמת משקולות 1896 2000
התעמלות מכשירים התעמלות מכשירים 1896 1928
התעמלות אמנותית התעמלות אמנותית(נ) - 1984
טרמפולינה טרמפולינה 2000 2000
חתירה חתירה 1896 1976
טאקוונדו טאקוונדו 2000 2000
טיפוס טיפוס 2020 2020
טניס טניס 1896 1900
טניס שולחן טניס שולחן 1988 1988
טריאתלון טריאתלון 2000 2000
כדורגל כדורגל 1900 1996
כדוריד כדוריד 1936 1976
כדורסל כדורסל 1936 1976
כדורעף כדורעף 1964 1964
כדורעף חופים כדורעף חופים 1996 1996
סיף סיף 1896 1924
סקייטבורדינג סקייטבורדינג 2020 2020
קיאק קאנו/קיאק 1936 1948
קליעה קליעה 1896 1984
קראטה קראטה 2020 2020
קרב חמש מודרני קרב חמש מודרני 1912 2000
קשתות קשתות 1900 1904
רכיבה רכיבה 1900 1900
כדורמים כדורמים 1900 2000
קפיצה למים קפיצה למים 1904 1912
שחייה צורנית שחייה צורנית(נ) - 1984
שחייה תחרותית שחייה 1896 1912
שיט שיט 1900 1988

הערות:

  • (ג) - גברים. (נ) - נשים.
  • בענף הרכיבה כל התחרויות משותפות לגברים ונשים.
  • בענפי השייט והקליעה הונהגו תחרויות נפרדות לנשים בשנה המצוינת. לפני כן כל התחרויות היו פתוחות לשני המינים.

ענפי עבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענפים שיצאו מהמשחקים האולימפיים (רשימה חלקית)[5]
ענף שוחקו באולימפיאדות הערות
קריקט קריקט 1900 ראו גם קריקט
קרוקט קרוקט 1900 ראו גם קרוקט (משחק)
משיכת חבל משיכת חבל 1900 - 1920
גולף גולף 1900 - 1904 הוחזר לתוכנית האולימפית ב-2016
רוגבי רוגבי 1900 - 1924 הוחזר לתוכנית האולימפית ב-2016
פולו פולו 1900 - 1936
כדור בסקי כדור בסקי 1900, 1924, 1986, 1992 אחרי 1900 - משחקי ראווה
לקרוס לקרוס 1904, 1908, 1928, 1932, 1948 אחרי 1908 - משחקי ראווה
בייסבול בייסבול 1992 - 2008 הוחזר לתוכנית האולימפית ב-2020
ספוטבול סופטבול 1996 - 2008 הוחזר לתוכנית האולימפית ב-2020

הפופולריות של ענפי הספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענפי הספורט האולימפיים מחולקים ל-5 קבוצות מדרג לפי פופולריות, הפופולריות נקבעת בעזרת שש קטגוריות שונות: שידור בטלוויזיה (40%), פופולריות באינטרנט (20%), לפי סקר ציבורי (15%), כיסוי טלוויזיוני (10%), ביקוש כרטיסים (10%) ומספר פדרציות הספורט הלאומיות שיש לענף (5%). ענפי הספורט שהוספו באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016), גולף ורוגבי, הושמו אוטומטית בקטגוריית E (הכי נמוכה).

קטגוריה ענפי ספורט
A אתלטיקה, התעמלות ושחייה תחרותית
B אופניים, טניס, כדורגל, כדורסל וכדורעף
C איגרוף, בדמינטון, ג'ודו, הרמת משקולות, חתירה, טניס שולחן, קליעה וקשתות
D הוקי שדה, היאבקות, טאקוונדו, טריאתלון, כדוריד, סיף, קאנו/קיאק, רכיבה על סוסים ושיט תחרותי
E גולף, קרב חמש מודרני ורוגבי

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ www.olympicwomen.co.uk
  2. ^ When did women first compete in the Olympic Games? Olympic.org - Official website of the Olympic Movement
  3. ^ אורן אהרוני, רשמית: אולימפיאדת טוקיו 2020 נדחתה בשנה, באתר ynet, 24 במרץ 2020
  4. ^ "JOINT STATEMENT FROM THE INTERNATIONAL OLYMPIC COMMITTEE AND THE TOKYO 2020 ORGANISING COMMITTEE". הוועד האולימפי הבינלאומי. 24 במרץ 2020. {{cite news}}: (עזרה)
  5. ^ OLYMPIC SPORTS OF THE PAST