המגרפה (בית המקדש)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
שלוש המגרפות

מגרפה היא כינוי לכמה כלים שהיו בבית המקדש, ונחלקו המפרשים על זהותם, על היחס ביניהם, ועל השימוש בהם. במקורות חז"ל, מופיעים שלשה כלים שהיו במקדש, ונקראו מגרפה.

כלי השרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגרפה מוזכרת בתור כלי גדול ששימש לגריפת האפר והדשן של המערכה הגדולה אל התפוח והייתה אחת מכלי השרת של מזבח העולה. המגרפה מוזכרת במשנה כאשר מסופר על עבודת התמיד: "...ונטלו את המגרפות ואת הצינורות ועלו לראש המזבח..." (מסכת תמיד פרק ב' משנה א'). צורת המגרפה היא כעין יעה של ימינו, והיא נועדה לגריפת האפר מהמערכות לתפוח, בעוד שהצינורות היו כעין קילשון, ושימשו להזזת בשר הקרבנות שטרם נשרף.[1] על פי המפרשים, מגרפה זו מוזכרת בין כלי המזבח שעשה משה, כ"יעים", בפסוק "וַיַּעַשׂ אֶת כָּל כְּלֵי הַמִּזְבֵּחַ אֶת הַסִּירֹת וְאֶת הַיָּעִים וְאֶת הַמִּזְרָקֹת אֶת הַמִּזְלָגֹת וְאֶת הַמַּחְתֹּת כָּל כֵּלָיו עָשָׂה נְחֹשֶׁת".[2]

כלי נגינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגרפה

המגרפה הייתה כלי נגינה שמסופר עליה שהפיקה צלילים רבים. בתלמוד הבבלי[3] מתואר שהמגרפה התפצלה לעשרה קנים, ובכל אחד עשר נקבים, וכל קנה הוציא סוג זמר אחד, מכאן יוצא שהמגרפה הפיקה 100 סוגי זמר שונים. קיימת סברה נוספת כי המגרפה הפיקה אלף מיני זמר שונים אבל נאמר מיד, באותה המימרא, ש"מתניתא גוזמתא" = הגזימה המשנה, ומדובר ב"המון" צלילים, ולא ב-10X10X10. יש המבחינים בכלי זה בשער טיטוס כאחד מאוצרות המקדש אותן סחבו הגולים לרומא.

מצילתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסכת תמיד[4] מוזכר שכדי להודיע שקורבן התמיד עומד להיקרב היו משליכים את המגרפה בין האולם למזבח והיא הייתה משמיעה קול אדיר.[5]

אף מוזכר במשנה ש"אין אדם שומע קול חברו בירושלים, מקול המגרפה." (מסכת תמיד, פרק ה' משנה ו') ואף ש"מיריחו היו שומעין קול המגרפה" (מסכת תמיד, פרק ג' משנה ח')

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ המפרש על מסכת תמיד, דף כ"ח, עמוד ב', דיבור המתחיל נטלו את המגרפות.
  2. ^ תרגום יונתן ואונקלוס על ספר שמות, פרק ל"ח, פסוק ג', רש"י על ספר שמות, פרק כ"ז, פסוק ג'
  3. ^ מסכת ערכין, דף י עמוד ב
  4. ^ פרק ה' משנה ו'
  5. ^ יש שפירשו שכלי זה הוא אותו כלי נגינה שהוזכר לעיל (ראה פירוש קהתי למשנה זו).