לדלג לתוכן

המדפיס הממשלתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המדפיס הממשלתי
הכניסה אל מתחם המדפיס הממשלתי ברחוב מרים החשמונאית בירושלים
הכניסה אל מתחם המדפיס הממשלתי ברחוב מרים החשמונאית בירושלים
מידע כללי
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 1937 עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה מרכזי ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
אתר רשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
לוגו היחידה בעבר

המדפיס הממשלתי היא יחידת סמך ממשלתית הפועלת תחת משרד האוצר ומבצעת הפקות דפוס למשרדי ממשלת ישראל. בראש היחידה עומד רוני פרקין ומושבה הוא בירושלים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1937, בתקופת המנדט הבריטי, הוקם בית הדפוס במבנה שנקרא על שמו ברחוב דרך חברון בירושלים לטובת הדפסות לממשלה הבריטית.[1] בין הדפסות אלו היו שטרות כסף, תעודות, ניירות ערך, בולים וטפסים ממשלתיים. בבית הדפוס הוטבעו גם מטבעות הכסף, מטבעות הזיכרון והמדליות הממשלתיות, עד למעבר לחברה הישראלית למדליות ולמטבעות. לאחר קום המדינה, קיבלה מדינת ישראל את הבעלות על בית הדפוס ובשנים הראשונות של המדינה, עד להקמת בתי דפוס פרטיים, בוצעו מרבית ההדפסות במדפיס הממשלתי. בשנות ה-60 של המאה ה-20, ננטש הבניין ובית הדפוס הועבר לבניין ברחוב מרים החשמונאית בירושלים.[2]

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדפיס הממשלתי מדפיס את "רשומות" שבו מפרסמת המדינה הודעות רשמיות ובהם חוקים חדשים והודעות לציבור. בבית הדפוס מודפסים גם פריטים רגישים ובהם דרכונים (כולל דרכון ביומטרי), תעודות זהות ובחינות הבגרות.

הכנסות המדפיס הממשלתי נובעות בעיקר מתשלום משרדי הממשלה על ביצוע עבודות דפוס. חלק מהדפוס מבוצע באמצעות קבלני משנה תחת מכרזים.

הוראות תכ"ם (תכנון כספים ומשק) שקובע החשב הכללי במשרד האוצר מתוקף חוק נכסי המדינה, התשי"א-1951, מחייבות את משרדי הממשלה בביצוע ההדפסות דרך המדפיס הממשלתי (למעט הדפסות בסכומים נמוכים). בשנת 2017, חשפה בקשת חופש מידע שהגישה עמותת הצלחה כי רווח המדפיס מהדפסות אלו הוא גבוה ואינו משתלם ביחס להדפסה בבתי דפוס פרטיים.[3][4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]