לדלג לתוכן

המפלגה הקומוניסטית של פולין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המפלגה הקומוניסטית של פולין
Komunistyczna Partia Polski
מדינה פולין
תקופת הפעילות 1918–1938 (כ־20 שנה)
אידאולוגיות קומוניזם, מרקסיזם-לניניזם
מיקום במפה הפוליטית שמאל קומוניסטי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

המפלגה הקומוניסטית של פולין (פולנית: Komunistyczna Partia Polski - KPP) הוא שמה של מפלגה קומוניסטית שפעלה בפולין בין השנים 19181938. שימשה לעיתים כסוכנת של ברית המועצות בפולין.

שלב ההקמה וההתגבשות (1918 - 1921)[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה קמה כתוצאה מאיחודן של שתי מפלגות. המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של ממלכת פולין וליטא (SDKPiL), והמפלגה הסוציאל-דמוקרטית-שמאל הפולנית (PPS-Lewica), נתמזגו למפלגת הפועלים הקומוניסטית של פולין (KPRP). האחרונה, בעלת המצע הריאקציונרי, הייתה בלתי חוקית מיום היווסדה ועד יום פירוקה. בתחילה זכתה המפלגה לתמיכה ניכרת, אולם תמיכה זו הועמה בעקבות רגשות לאומיים ובעקבות אי חוקיותה. מתוך שהתנגדה ללאומיות הפולנית, התנגדה גם למלחמה עם רוסיה. התנגדותה של המפלגה למלחמה נתפסה בעיני רבים כבוגדנות.

השנים השקטות (1921- 1926)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין השנים 1921 ו-1926, ניצלה המפלגה את החופש הפוליטי היחסי, התבססה והרחיבה את פעילותה. בין השאר, הצטרפו אליה פעילים ממפלגות הבונד ופועלי ציון. כמו כן, זכתה לחיזוק מצד המפלגה הקומוניסטית במזרח אוקראינה (KPZU). בבחירות של שנת 1922 זכתה המפלגה ב-1.4% מהקולות, שהקנו לה שני מושבים בסיים.

חרף השקט החיצוני היחסי, אופיינה התקופה בקרבות פנים מפלגתיים, בין המבקשים בולשביזציה־סטליניזציה של המפלגה (ה"שמאל" הפנימי), לבין מתנגדיהם (ה"ימין" הפנימי). בקונגרס השלישי של המפלגה אשר נערך בשנת 1925, שונה שמה למפלגה הקומוניסטית של פולין.

שנות הבידוד והרדיפה (1926 - 1938)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשי המפלגה סייעו להצלחתה של הפיכת מאי 1926. בעקבות זאת, הואשמה המפלגה על ידי הסובייטים בכך, שלא השכילה לצפות את סכנתה של הממשלה החדשה בהנהגתו של יוזף פילסודסקי לברית המועצות. חברים במפלגה היו מקורבנות הטיהורים הגדולים. מאידך, נרדפו אנשי המפלגה על ידי הממשל הפולני. הרדיפות משני הצדדים הגיעו עד כדי מאסר ואף רצח. לבסוף פורקה המפלגה על ידי הסובייטים במסגרת הטיהורים הגדולים ורוב ראשי הוצאו להורג. בשנת 1956 בוועידת המפלגות הקומוניסטיות הוחלט שהחלטה על פירוק המפלגה היה שגוי ולא מבוסס.

מצע ומטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתה האסטרטגית של המפלגה, הייתה מהפכה סוציאליסטית. מטרתה הטקטית, אם כי לא על דעת כל חבריה, הייתה חבירה לברית המועצות עד כדי התמזגות פולין בה כאחת הרפובליקות הסובייטיות.

חברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין החברים הבולטים במפלגה ניתן למנות את הבאים[1]: אדווארד אוחאב, איזאק דויטשר (מוצא יהודי), אלכסנדר זבדסקי, בולסלב ביירוט, ולדיסלב גומולקה, יוליאן לשצ'ינסקי (ראש המפלגה משנת 1929 ועד 1937 כאשר הוצא להורג), יעקוב ברמן (מוצא יהודי), לאון פסטרנק (מוצא יהודי), מריאן ספיחלסקי, סטניסווב מאזור, שמעון דובז'ינסקי (מוצא יהודי), יוליאן מרחלבסקי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא מפלגות ובנושא פולין. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.