הנדסת מכשור ובקרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך עוסק במסלול ההכשרה של המה"ט ולא בענף.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הנדסת מכשור ובקרה תופסת כיום מקום מרכזי בתעשייה המודרנית על כל גווניה בשל הצורך בתחכום ובשכלול התפוקה הקיימת ובפיתוח תעשיות חדשות עתירות ידע. לכן, הביקוש למקצוע הולך וגדל וניתן למצוא משרות אשר מבוססות על הסמכת הנדסאי מכשור ובקרה במגוון גדול של חברות ותחומים.

בעבר, תהליך הבקרה נעשה בצורה ידנית. תהליך זה סבל מרמת דיוק נמוכה ותגובה איטית אשר נכשלה בלענות על דרישת התעשייה לשמור על ערכים קבועים של משתנים כגון: טמפרטורה, לחץ, זרימה, לחות, מפלס ונוספים. מתוך מציאות זו, נולדה השאיפה להתפתחות טכנולוגית יעילה ומדויקת אשר הולידה את תחום הנדסת מכשור ובקרה. הנדסאי מכשור ובקרה הוא מקצוע רב-תחומי המשלב הכשרה באלקטרוניקה, מחשבים, מנועים, תקשורת בקרים, חשמל, מערכות ממשק אדם-מכונה ואוטומציה. העובדים בתחום עוסקים בתכנון ויישום מערכות ממוחשבות לבקרה על טמפרטורה, לחץ, ספיקה, לחות, מפלס, אקלים, בתים ומבנים חכמים, התפלת מים וטיפול במים, שקילה ומערכות מינון, אנרגיה, תהליכים אוטומטיים, חממות מבוקרות, רובוטים, בקרת הנע לאיסוף ושליטה על נתונים (מקומית ומרחוק), תוך שימוש בבקרי תהליך, בקרים מתוכנתים, מתמרים, מערכות הנעה, תקשורת מחשבים ורכיבי אוטומציה. כן, נעשה שימוש באפליקציית HMI (Human Machine Interface). אפליקציה זו מאפשרת שליטה על המערכת, הגדרת פרמטרים למערכת ומאפשרת איסוף נתוני תהליך למעקב.

יתרונות מערכות בקרה ממוחשבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ייצור אחיד
  • חיסכון בכח אדם
  • תהליך מדויק יותר
  • בטיחות גבוהה במקומות עבודה רגישים
  • הגדלת תפוקת המפעל
  • חיסכון רב בחומרי גלם
  • שינוי מיידי בתהליך הייצור על ידי התאמת תוכנה

הכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכשרת מומחים בתחום מכשור ובקרה פורסת בפני הסטודנטים את כל תחומי העולם הטכני. זאת, מאחר שהמאפיין הבולט והייחודי של המקצוע, הנו היכולת לבצע אינטגרציה בתכנון ויישום של התחומים הללו. במהלך הלימודים יסקרו נושאים מגוונים בהם מערכות ממשק ממוחשבות, הנדסה תעשייתית, שרטוט טכני ומערכות בקרה וניתוב. למוסמכים בהנדסת מכשור ובקרה צפויה השתלבות קלה בשוק העבודה במגוון חברות וארגונים, בהבניית ותפעול מערכות ממוחשבות בתחומים שונים בהם רובוטיקה, מערכות שינוע, ממשקים סלולריים, מתקנים אוטומטיים ונוספים.

הנדסאי מכשור ובקרה מחזיקים בדיפלומה ממשלתית המאושרת על ידי הממשלתי להכשרות בטכנולוגיה ובמדע (מה"ט). תקופת הלימודים לדיפלומה אורכת לערך שלוש שנים וכרוחה בהשלמת קורסים שונים דוגמת: תורת החשמל, מערכות בקרה, בקרים מתוכנתים, אלקטרוניקה של מערכות בקרה ועוד. על מנת לסיים בהצלחה את מסלול ההכשרה המקצועי ולקבל דיפלומת טכנאי\הנדסאי, על המועמד להציג פרויקט גמר שישקף באופן מעשי או תאורטי את הבנתו בתחום ההתמחות. הפרויקט ישלב אספקטים מקצועיים שונים הנוגעים לתכנון וביצוע של המערכות והחומרות אשר נלמדו במהלך הלימודים, ובסופם יהיה זכרי הבוגר להירשם בפנקס ההנדסאים.תנאי הקבלה למסלול זה עשויים להשתנות ממוסד למוסד אך לרוב יחייבו תעודת בגרות מספקת במקצועות היסוד אנגלית, מתמטיקה והבעה, במסלולים נוחים למועמדים אשר עברו את גיל 35. המכללות הנבחרות מציעות גם לימודי מכינה למועמדים שלא עומדים בתנאי המוסד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הנדסת מכשור ובקרה בוויקישיתוף