טכנאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טכנאי מטוסים

טכנאי הוא אדם בעל הכשרה להפעלה, להתקנה, לכוונון ולתיקון של מכשור טכנולוגי. עבודת הטכנאים מתייחסת להיבטים פרקטיים, פרטניים ועכשוויים של התחום שבו הם עוסקים ולמידת מקצועם אינה דורשת, על פי רוב, ידע קודם (לא דורשת, למשל, שליטה במתמטיקה). זאת בניגוד לעבודת המהנדסים שעוסקת בפיתוח ושכלול התחום, ועשויה לכלול מציאת דרכים להורדת התלות של הצרכן בטכנאים או בהקלת עבודתם של הטכנאים.

מקצוע הטכנאות על התמחויותיו השונות אופייני לעידן טכנולוגי, בו נדרשת הכשרה מאוד מיוחדת להפעלת מכשירים בתחום מסוים. כך, למשל, ההתפתחות בענף המחשבים הורידה את התלות של הצרכן בקלדניות (שהיו נוהגות לעבור קורס הקלדה עיוורת) ובעובדי דפוס והגדילה את התלות בטכנאי מחשבים. באותו אופן, השכלול במעליות פטר את הלקוח מנערי המעליות שעברו הכשרה בתפעולן.

לעתים, על מנת להגדיר מבחינה מנהלית את מקצועו של אדם, מקובל להגדירו כ"טכנאי" בלי קשר לטיב הכשרתו. רמות ההכשרה שונות לעתים ממדינה למדינה. בגרמניה חלק ניכר מן הטכנאים נדרשים להחזיק בתעודת דיפלום גרמנית; בברית המועצות מסלול ההכשרה של טכנאים ארך כחמש שנים. בישראל אמון על הפיקוח על הכשרת טכנאים והנדסאים המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע. בנוסף, רשומים טכנאים והנדסאים בפנקס ההנדסאים והטכנאים; וקיימת חטיבה בהסתדרות, "הסתדרות הטכנאים וההנדסאים".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]