הנחש הגדול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הנחש הגדול, ציור על ידי האלפדן אגדיוס

אוֹרְמוּרִין לַנְגִינורדית עתיקה: Ormrinn Langi, בנורווגית: Ormen Lange, בפרוזאית: Ormurin Langi) או פשוט "הנחש הגדול" הייתה אחת הספינות המפורסמות ביותר שנבנו על ידי הוויקינגים. היא נבנתה עבור המלך הנורווגי אולאף טריגפאסון והייתה הספינה הארוכה, הגדולה והחזקה ביותר בימיה.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות ה-90 של המאה ה-10 ערך אולאף מסע צלב מוקטן בארצו, נורווגיה על מנת לנצרה. באחד ממסעותיו הוא נסע צפונה והגיע למחוז הולוגלנד (Hålogaland). שם הוא הגיע לממלכה קטנה ששכנה בשקיירסטד (Skjerstad) של ימינו, אשר שם שלט מלך בשם "ראוד החזק" שסירב להתנצר. לכן התחולל קרב בינו לבין אולאף. אך עקב ירידת שלגים כבדה, התגבורת שהייתה אמורה להגיע לאולאף התעכבה והמלך אולאף ברח. הוא המשיך צפונה, אך חזר כעבור כמה שבועות עם תגבורת וצבא מחוזק, הפעם אולאף ניצח בקרב, כבש את ממלכתו של ראוד ונתן לו שתי אפשרויות: למות או להתנצר. הסאגות אומרות שאולאף ניסה להמיר אותו אך ראוד קילל את ישו, והמלך התרגז כל כך עד שהוא תקע "קוואנסטילק" (מין מקל העשוי מגבעול עבה וחלול של הצמח "אנג'ליקה אירופאית") בגרונו של ראוד ודחף לתוכו נחש, ואז סתם את חורו החיצוני של הגבעול עם ברזל בוער כדי לכפות על הנחש להישאר בגרונו. הנחש אכל את דרכו מצד פלג גופו של ראוד והרג אותו. לאחר הניצחון אולאף לקח כשלל את ממלכתו ועושרו של ראוד, וכמו כן את ספינתו הגדולה של ראוד, "Ormen"-הנחש. הוא לקח אותה לטרונדהיים והשתמש בה כעיצוב לספינה החדשה שלו, לעיצוב החדש הוא הוסיף מספר חדרים גדולים וארוכים יותר וגם כן מספר סיפונים גדול יותר מהעיצוב של הנחש המקורי. לספינתו החדשה הוא קרא הנחש הגדול, משום שהייתה גדולה יותר וחזקה יותר מאשר העיצוב המקורי.

תיאור הספינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הדיווחים, נבנו בספינה כ-34 חדרים, בכל חדר הייתה עמדת משוט שאוישה על ידי שני אנשי צוות. הספינה נבנתה כדי להכיל 68 חותרים ועוד אנשים נוספים כגון המלך ומשרתיו, אישים חשובים ועוד. על פי עדויות ארכאולוגיות שנאספו מספינות בעלי מבנה דומה, אורכה של הנחש הגדול הגיע לבין 30–60 מטרים (גוף אשר נחשב כארוך ביותר בדגמי הספינות של אז). גובהה גם כן היה גדול מאוד, בין 5–9 מטרים. כאן, תיאור המובא מה"הסאגה של אולאף טריגפסון" מאת אודר סנורסון:

טקסט הכיתוב
עברית פארואזית
2.בנה המלך ספינה,

שם על מישור חולי.
"הנחש הגדול",
הגדולה ביותר אשר נבנתה על חופי נורווגיה
אי – אז.

3.ספינה נבנתה עלי חופי נורווגיה,
הידועה באיכותה.
כשמונה – עשר וארבעים אמות[1]
היו בין שדריתה לאגניה.

4.שני תרניה מוזהבים היו,
לוחותיה ככחול – הים היו.
ומגן מוזהב על חרטומה הונח.
כך התחילו הסיפורים.

2.

Kongurinn letur snekkju smíða
har á sløttum sandi;
Ormurinn Langi størstur var,
sum gjørdist á Noregis landi.

3. Knørrur var bygdur á Noregis landi,
gott var í honum evni:
átjan alin og fjøruti
var kjølurinn millum stevna.

4. Gyltir vóru báðir stavnar,
borðini vóru blá;
gyltan skjøld í toppi hevði,
sum søgur ganga frá.

השתתפות בקרב סבולדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קרב סבולדר

על פי מקורות היסטוריים, לאחר שנבנתה הספינה היא שטה הישר אל וונדלנד (פומרניה של היום). דרך "החגורה הגדולה", מצר בדנמרק. ומוונדלנד, התכוון אולאף להשיטה לנורווגיה דרך ארסונד, אלא שאז ארבה להם ברית של מלכים מדנמרק, שוודיה ושל עוד אציל מנורווגיה – אריק הוקונסון. במהלך הקרב הספינה ניזוקה קלות, אך בסאגה של אולאף טריגפאסון מתואר ש"סיפונה נצבע כולו אדום בגלל הדם שנשפך שם". לא ידוע מה קרה לספינה לאחר הקרב, אך סביר להניח שהיא נלקחה שלל בידי אחד המנצחים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בבלדה מידת הגודל של הספינה מתוארת ביחידה שנקראת "אאל", אך כיוון שהיחידת מדידה הזו איננה בשימוש, תורגמה היחידה אאל ליחידה המקומית-אמה.