הסוכנות האירופית לבטיחות תעופה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסוכנות האירופית לבטיחות תעופה
European Union Aviation Safety Agency
משרדי הסוכנות בקלן, גרמניה
משרדי הסוכנות בקלן, גרמניה
מדינה גרמניה עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון קלן עריכת הנתון בוויקינתונים
מנכ"ל Patrick Ky עריכת הנתון בוויקינתונים
עובדים 840 (נכון ל־2019) עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 28 בספטמבר 2003 – הווה (20 שנה) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.easa.europa.eu
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הסוכנות האירופית לבטיחות תעופהאנגלית: European Aviation Safety Agency; בראשי תיבות: EASA) היא סוכנות של האיחוד האירופי (EU) המופקדת על קביעה ויישום תקנות בתחום בטיחות התעופה האזרחית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסוכנות נוסדה ב-15 ביולי 2003 ומטה הסוכנות נמצא בעיר קלן בגרמניה. החל משנת 2008 מפעילה הסוכנות את מלוא סמכויותיה, אשר את חלקן נטלה מרשויות התעופה המאוחדות (אנ') (JAA), גוף אשר פעל באירופה החל משנת 1970 ועד לפעילותה המלאה של הסוכנות האירופית. למדינות החברות באיגוד הסחר החופשי האירופי (EFTA) נציגים בסוכנות האירופית לבטיחות תעופה.

תחומי האחריות של הסוכנות האירופית לבטיחות תעופה כוללים ביצוע מחקר וניתוח נתוני בטיחות, מתן הרשאות למפעילי חברות תעופה זרים, ייעוץ לחקיקה בתחום בטיחות התעופה באיחוד האירופי, פיקוח על יישום כללי בטיחות (כולל פקחי בטיחות תעופה) במדינות החברות ובמדינות זרות[1], מתן אישורי טיסה לדגמי מטוסים ולחלקי מטוסים וכן מתן היתר פעולה לארגונים העוסקים בעיצוב, ייצור ותחזוקה של מוצרי תעופה. במסגרת יוזמת הנציבות האירופית (EC) לניהול משותף של מרחב הטיסה האירופי (אנ') (SES) ניתנו לסוכנות האירופית לבטיחות תעופה משימות נוספות אשר יישומן החל סמוך לשנת 2013 ובהן קביעת גושי מרחב אווירי הנובעים מצרכים תפעוליים של התעופה האזרחית ואינם תלויים בגבולות המדיניים של מדינות אירופה.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]