הסרת שיער בלייזר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מכשיר הלייזר בהליך הסרת שיער

הסרת שיער בלייזר הוא שמו של הליך קוסמטי בו רופא או מטפל בהשגחת רופא מפעיל מכשיר לייזר ייעודי להסרת שיער מהמטופל. שיטה זו נחשבת חדשנית ויעילה ביותר ומסוגלת להוריד כמויות גדולות של שיער משטחים גדולים בגוף (כגון גב או חזה).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכשיר הלייזר להסרת שיער הומצא בשנת 1979. המדען ברי ג'יי חשף את זרועו ללייזר מסוג YAG ולאחר מספר ימים שם לב שהאזור החשוף אינו מצמיח שיער. לאחר מחקר קצר המכשיר יצא לשוק אך התגלה כלא יעיל, לא יציב, בעל אורך חיים קצר ובכללותו בעל תופעות לוואי רבות. לאחר מחקר רב ופיתוח של כמעט שני עשורים, ב-1995 נשלח המכשיר המשופר למבחנים קלינים ב-FDA ובסוף 1997 יצא המכשיר המחודש ויחד עם מכשיר הקרן אור כבשו השניים את שוק הסרת השיער בסערה עקב תכונות מתקדמות שלא היו קיימות לפני כן בתחום.

אופן פעולת המכשיר והטיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיקרון העומד מאחורי המכשיר הוא "פוטותרמוליזיס סלקטיבי" (הפירוש של "פוטותרמוליזיס" הוא פירוק על ידי אור). הלייזר עובר דרך העור הבהיר, נספג באזור המצמיח שיער כהה, הופך לאנרגיית חום ומשמידו. המטרה הכהה היא בדרך כלל מלנין אשר נמצא בריכוז גבוה בבסיס השיער. טכניקה זו יעילה ברוב המכשירים עבור אנשים בהירים בעלי שיער כהה - הם אשר מראים בידול מובהק בין עורם לשיערם, משיצא לשוק מכשיר חדש בשנת 2012 גם כהי עור ובעלי שיער בהיר (לא שקוף) יכולים ליהנות מטיפול אפקטיבי במכשיר הלייזר החדיש.

אופן הטיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרת שיער בלייזר מתבצעת על ידי רופא או על ידי מטפל בהשגחת רופא. בדרך כלל ב-5-12 טיפולים שונים, זאת מכיוון שלא כל השיער חשוף בזמן הטיפול הבודד ולעתים חלק מהשיער מתגבר על הטראומה וגדל שוב. מספר הטיפולים תלוי במגוון גורמים שהחשובים בהם הם תכונות השיער ושינויים הורמונליים בגוף. בכל מקרה, היעילות המקסימלית של טיפולי הלייזר היא הסרה של 90% מהשיער ואת השיער הנותר יש להוריד בשיטת האפילציה.

"הסרת" שיער[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הפיכת הליך הסרת שיער בלייזר לפופולרי התרבו בכל העולם המערבי מכונים רפואיים וקוסמטיים אשר הציעו שירות זה. מכונים אלו נקטו באסטרטגיית פרסום אגרסיבית והבטיחו הסרת שיער. רבים מהלקוחות אשר עברו את הטיפול גילו שלא מלוא שערם הוסר אלא רק רובו ובתגובה הציפו את המכונים ואת הרשויות בתלונות ובתביעות. כיום, בארצות הברית מכונים מפרסמים את הטיפול כדילול שיער בלייזר מחשש לתביעות ואילו בישראל, לעומת זאת, עדיין רווח המנהג לפרסום ההליך כהסרת שיער בלייזר.

מכשיר הקרן אור לעומת מכשיר הלייזר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון שמכשיר הקרן אור ומכשיר הלייזר להסרת שיער יצאו שניהם לשוק בסוף שנות ה-90 והציעו תכונות מתקדמות להסרת שיער, התפתחה תחרות בין שני המכשירים.

יתרונות הלייזר לעומת הקרן אור[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוצמת מכשיר הקרן אור נמוכה מזו של הלייזר ואחוזי הצלחת הטיפול הם נמוכים יותר במכשיר הקרן אור לעומת מכשיר הלייזר. מספר הטיפולים בלייזר הינו נמוך משמעותית מטיפולים בקרן אור (מספר הטיפולים משתנה בין אדם לאדם ובין מכשיר למכשיר).

חסרונות הלייזר לעומת הקרן אור[עריכת קוד מקור | עריכה]

יתרונו הבולט של מכשרי הקרן אור הוא טיפול בכהי עור לעומת הלייזר שאינו מסוגל לבצע זאת לרוב - (למעט מכשור חדש שיצא ב-2012 ומתאים לכהי עור ולבעלי שיער בלונדיני). מכשיר הקרן אור עושה זאת על ידי יצירת מספר אורכי גל שונים, תכונה זו מאפשרת לטפל גם בבעלי גוון עור כהה על ידי התאמת אורך הגל על פי הפרשי הגוונים בין העור לשיער. בטיפול אין צורך בהשגחה רפואית לעומת הצורך בהשגחה רפואית בטיפולי לייזר. טיפול בחלק מהמכשירים כואב לעומת הרוב הגדול של מכשירי לייזר (רק בסוף שנת 2012 יצא מכשיר לייזר ללא כאב)

חסרונם המשותף[עריכת קוד מקור | עריכה]

לבעלי שיער בהיר, בלונדיני או ג'ינג'י, שתי השיטות אינן יעילות לרוב מכיוון שאנרגיית האור של שני המכשירים אינה נקלטת ביעילות על ידי גוונים בהירים של שיער, שאינם נבדלים משמעותית מהגוון הכללי של העור. מכשיר לייזר חדש פתר חלקית את הבעיה, המכשיר נותן פתרון לכהי עור ולחלק מהבלונדינים על ידי הקטנת עוצמת האור והארכת משך זמן הפולס, אך עדיין לא נמצא פתרון לבעלי שיער שקוף (בעלי שיער שיבה או שיער בהיר מאוד).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]