הערוך הקצר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הערוך הקצר
סוגה ספרות תורנית, מילון עברי עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הקטנה (3 תמונות)

ספר הערוך הקצר (או ספר ערוך הקצור) הוא שמו של חיבור שנדפס לראשונה במאה ה-16. זהו חיבור מילוני המתרגם את המילים הלועזיות (היווניות והלטיניות) המוזכרות בחיבורי חז"ל; התלמודים והמדרשים, והוא מהווה מעין גרסה מקוצרת לספר הערוך שחובר במאה ה-12, ובהשראת חיבור זה הוא קיבל את שמו. ספר זה הודפס בעילום שם, אולם המחבר מציין את שמו באקרוסטיכון הפותח את החיבור (הושמט בחלק מהמהדורות המאוחרות) "אליה" (אליהו).

הפעם הראשונה שהוא בא בדפוס הייתה בשנת 1511, באיסטנבול (קונסטנטינופול לשעבר) שתחת שלטון האימפריה העות'מאנית. הספר נדפס תחת השם ספר הערוך הקצר, ללא ציון שם המחבר, אולם באקרוסטיכון הפותח את החיבור מוטבע שם המחבר "אליה" (אליהו). הספר הודפס על ידי האחים שמואל ודוד אבן נחמיאס, מייסדי בית הדפוס הראשון באיסטנבול, "תחת ממשלת אדונינו המלך שולטן ביזיט (באיזיט השני) ירום הודו".

מהדורה נוספת נדפסה בקרקוב בשנת 1592 (ה'שנ"ב) ב"דפוס יצחק פרוסטיץ", וכעשרים וחמש שנים לאחר מכן, בשנת שע"ט (1619) הוציאו בני המדפיס מהדורה חוזרת. בשנת 1707, כמאתיים שנה לאחר צאת הדפוס הראשון, נדפס ספר זה פעם נוספת בפראג, "תחת ממשלת אדונינו המיוחס מאוד, הקיסר יאזיפוס (Joseph I), השם ירום הודו ותנשא מלכותו מעלה מעלה, אכי"ר!". מהדורה זו מבוססת על המהדורה המקורית שהודפסה באיסטנבול בשנת 1511, ולדברי המדפיס זוהי הדפסה שלישית של חיבור זה. כמו כן הוא שילב במהדורה זו תוספות שמצא בכתב יד של החיבור. מהדורה מוערת ומורחבת פורסמה בשנת 1863.

כתבי יד[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ערוך הקצר, (ערכים "פח"-"צרב"). כתב יד בית המדרש לרבנים האטלקי (רומא) 17. מס' סרט במכון לכתבי יד שעל ידי הספרייה הלאומית: F 42901. (המאה ה-17, כתיבה איטלקית)

מהדורות מודפסות[עריכת קוד מקור | עריכה]