לדלג לתוכן

הקטלוג המאוחד של הספריות בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמליל הקטלוג
סמליל הקטלוג

הקטלוג המאוחד של ספריות ישראל (בקיצור ULI ובאנגלית: Union List of Israel) הוא קטלוג ציבורי מקוון המכיל מעל שמונה מיליון רשומות ביבליוגרפיות המבוססות על הקטלוגים של ספריות המחקר המרכזיות בישראל – ובכללם הספריות של כל האוניברסיטאות, רוב המכללות, ומספר ספריות מחקר נוספות.[1] החיפוש בממשק פרימו של ULI[2] מאפשר למשתמש להגיע לקטלוגים המקומיים של המוסדות בהם נמצא הפריט ולבדוק את מיקומו המדויק ואת זמינותו. תהליכי קליטת הקטלוגים המקומיים, עיבודם ויצירת הרשומות האחודות מנוהל ע"י הספרייה הלאומית.

ULI מכיל רשומות המייצגות את כל סוגי החומר בספריות (ספרים, כתבי עת, מפות, חומר אור-קולי, פרסומים דיגיטליים ועוד), למעט מאמרים ותדפיסים. ניתן לערוך חיפוש במאגר המלא ולסנן אותו לפי חתכים מסוגים שונים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאגר הוקם בשנת 1997, ובראשית דרכו הופעל על-ידי מלמ"ד ("המרכז לשירותי מידע דיגיטליים"), יחידת משנה של מחב"א ("מרכז החישובים הבינאוניברסיטאי"). בתחילת 2015, האחריות על הקטלוג עברה לספרייה הלאומית.[3]

הקטלוג המאוחד מבוסס על ריכוז ומפתוח ממוחשב של רשומות ביבליוגרפיות הנשלחות מהספריות המשתתפות, ללא התערבות ידנית. המאגר איננו רושם את המצאי של הספריות השונות אלא רק מקשר לרשומה הרלוונטית בקטלוגים שלהן, שם ניתן לצפות בפירוט המצאי.

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

יתרונו העיקרי של ULI לציבור הרחב הוא בכך שהוא מרכז במקום אחד גישה נוחה למצאי של כל הספריות החברות וחוסך בכך את הצורך לחפש בנפרד בקטלוג של כל ספרייה. עבור הספריות החברות (וגם כאלה שאינן), המאגר משמש תשתית לשיתופי פעולה בענייני קטלוג: מקור להעתקת רשומות קיטלוג איכותיות אל הקטלוגים המקומיים, מה שמביא לחסכון בעבודת ניהול הקטלוג המקומי; בסיס לבקרת איכות ולגיבוש מדיניות קטלוג ארצית; ומקור לעבודה משותפת על מאגר הזהויות הלאומי.

ניהול טכני[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאגר נוהל עד שנת 2023 בגרסאות שונות של תוכנת אל"ף של חברת אקס-ליבריס ועברה בשנה 2023 לתוכנת "עלמא" של החברה. מנשק החיפוש הציבורי של ULI הוא עכשיו "פרימו" של אקס ליבריס.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הרשימה המלאה של הספריות המשתתפות זמינה כאן.
  2. ^ הזמין כאן.
  3. ^ Ahava Cohen, By Trial and Error : the implementation of RDA in Israeli Academic Libraries and the process of managing change (doctoral dissertation), pages 69-70. (הספר בקטלוג ULI)
  4. ^ מידע מאלחנן אדלר.