הרבנות הראשית לרוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבה הראשי של רוסיה, הרב בערל לאזאר עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. מאי 2012.
סמל הכשרות של הרב לזר

הרבנות הראשית לרוסיהרוסית: Главный раввинат России) היא מוסד רבני בכיר בשטחי הפדרציה הרוסית, האחראית להפעלת מערכת הכשרות והענקת סיוע לקהילות היהודיות ברחבי המדינה. בראש הרבנות הראשית עומד הרב בערל לאזאר. משרדי הרבנות הראשית שוכנים במרכז היהודי-קהילתי שכונת מרינה רושצ'ה שבמוסקבה.

מזכיר בית הדין הרבני של הרבנות הוא הרב לוי יצחק מונדשיין, שמכהן גם כשליח חב"ד ורבה הראשי של העיר סמולנסק[1].

מחלקת הכשרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת מוסד הרבנות פועלת מחלקת כשרות הידועה כוועד הכשרות ובראשו עומד הרב יוסף וורזוב[2]. וועד הכשרות של הרבנות הראשית ברוסיה, מעניק כשרות מהודרת לעשרות מפעלי מזון ברחבי רוסיה, כמו גם למספר מסעדות במוסקבה. סמל ההכשר של הוועד נושא את האותיות KR, "כשרות רוסיה", כשחותמת הכשרות היא "בד"ץ אגודת הרבנים - רוסיא"

הרב הראשי הצבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב הראשי הצבאי של רוסיה (ברוסית: Военный Главный раввин России) הוא תפקיד שהוקם על ידי מוסד הרבנות הראשית, שמינה לכך את הרב אהרון גורביץ', שהוכר על ידי משרד ההגנה הרוסי והוענקה לו דרגת סגן אלוף (פולקובניק). הוא מונה בדצמבר 2007 והיה לרב הראשי הצבאי הראשון ברוסיה מאז מהפכת אוקטובר 1917. תוארו הרשמי הוא הרב הראשי של שירות בתי הסוהר הפדרלי והכוחות המזוינים.

הרבנים הראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1980 התמנה לרבה של מוסקבה וברית המועצות הרב אדולף (אברהם) שייביץ', שהמשיך לכהן כרב ראשי גם לאחר התפרקות ברית המועצות. בשנת 1993 קונגרס הקהילות היהודיות הדתיות והארגונים הדתיים של רוסיה (Конгресс еврейских религиозных общин и организаций России (КЕРООР) בחר אותו לרבה של הפדרציה הרוסית.

בשנת 2000 איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה בחר ברב ברל לזר לתפקיד רבה הראשי של רוסיה. כיום רוב הקהילות היהודיות ברוסיה ורבני הערים מכירות ברב ברל לזר כרבה הראשי, כמו כן הוא זוכה להכרה רשמית של הממשל ברוסיה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]