התזמורת הסימפונית של ברמינגהם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התזמורת הסימפונית של ברמינגהם
City of Birmingham Symphony Orchestra
CBSO Symphony Hall.jpg
תאריך ייסוד 1920
מדינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת
מיקום ברמינגהם, הממלכה המאוחדת
מנצח מירגה גרז'ניטה-טילה
cbso.co.uk
התזמורת הסימפונית של ברמינגהם בניצוחה של מירגה גרז'ניטה-טילה

התזמורת הסימפונית של ברמינגהםאנגלית: City of Birmingham Symphony Orchestra) היא תזמורת סימפונית בריטית שקבעה את מקום משכנה בברמינגהם, אנגליה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזמורת הוקמה כתזמורת העירונית של ברמינגהם בשנת 1920 ואדוארד אלגר ניצח על הקונצרט הראשון שלה בספטמבר אותה שנה. בתוכנית נכללה הפתיחה "שאול" של גרנוויל באנטוק, תומך מובהק בהקמת התזמורת. אדריאן בולט היה המנצח הראשי משנת 1924 עד 1930.

התזמורת הייתה לארגון מקצועי מלא בשנת 1944 ושינתה את שמה ל"תזמורת הסימפונית של ברמינגהם" בשנת 1948. המלחין אנדז'יי פאנופניק היה המנצח הראשי משנת 1957 עד 1960.

התזמורת ערכה הקלטות ונתנה קונצרטים סדירים, אך לא השיגה פרסום בינלאומי עד שסיימון ראטל התמנה למנצחה הראשי בשנת 1980. בניצוחו, הייתה התזמורת לאחת המובילות באירופה ועשתה לה שם בפרשנויותיה ליצירות של שלהי התקופה הרומנטית והמאה ה-20, בייחוד אלה של גוסטב מאהלר ויאן סיבליוס. במהלך אותה תקופה עברה התזמורת מאולם עיריית ברמינגהם לביתה החדש, "האולם הסימפוני של ברמינגהם". במרכז התזמורת שבסמוך, מפעל משופץ, נמצאים משרדי ההנהלה ואולם החזרות של התזמורת.

האולם הסימפוני של ברמינגהם משמש כאולם קונצרטים בפני עצמו, גם למופעים וקונצרטים אינטימיים יותר. בשנת 1990 נוצרה משרת מלחין חבר, שאותה מילא מארק-אנתוני טורנייג'. בשנת 1995 התמנתה ג'ודית ווייר למלחינה חברה, ובשנת 2001 תפס את מקומה ג'וליאן אנדרסון.

המנצח הפיני סאקארי אוראמו החליף את סיימון ראטל בשנת 1998, כשראטל עבר לתזמורת הפילהרמונית של ברלין. אוראמו פינה את מקומו בשנת 2008 וממשיכו הוא המנצח הלטבי אנדריס נלסונס שכיהן בתפקיד עד שנת 2015.

המנהלת המוזיקלית והמנצחת הראשית הנוכחית של התזמורת היא המנצחת הליטאית מירגה גרז'ניטה-טילה, אשר התחילה את תפקידה בספטמבר 2016.

תזמורת ברמינגהם מרבה להקליט, הן לחברות וורנר קלאסיקס ו-EMI קלאסיקס והן לחברות קטנות יותר.

מנצחים ראשיים/מנהלים מוזיקליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]