התקופה האדוארדית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
מחוך בסגנון ויקטוריאני (משמאל) ובסגנון אדוארדיאני. מודעה מ-1900

התקופה האדוארדית או העידן האדוארדי בבריטניה היא כינוי לתקופה החופפת בחלקה את תקופת שלטונו של אדוארד השביעי בין שנת 1901 ל-1910. לתקופה זו קדמה התקופה הוויקטוריאנית. לעיתים מרחיבים את הגדרת התקופה לאירועים מאוחרים יותר כגון אסון שקיעתה של הטיטניק למצולות ב-1912, תחילת מלחמת העולם הראשונה בשנת 1914, ואפילו עד סיומה של המלחמה ב-1918.

התקופה התאפיינה במשיכה לפריטי אמנות ואופנה שהובאו ליבשת האירופאית, ייתכן שבשל חיבתו של המלך למסעות.

מעמד וחברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדוארד השביעי
אישה מחלקת עיתונים הקוראים למתן זכות הצבעה לנשים

במהלכו של העידן האדוארדי התפתחה מערכת המעמדות הבריטית והגיעה לשיאה, אף על פי שבאופן פרדוקסלי עלה בתקופה זו העניין בסוציאליזם, ביחס מקל לעניים ועלתה המודעות למעמד האישה. סוגיית זכות ההצבעה של האישה, ביחד עם הצמיחה העסקית כתוצאה מהתיעוש המהיר, הובילו לסביבה סובלנית יותר. שינוי זה הוחש מיד אחרי מלחמת העולם הראשונה.

המעמד הגבוה פיתח עניין בספורט בשעות הפנאי, ובעקבות זאת חלה התפתחות מהירה בתחום האופנה, היות שנשים העדיפו לעבור לסגנון לבוש גמיש ונוח. המחוך שונה, ולבישתו היום יומית ננטשה בהדרגתיות.

האומנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התקופה האדוארדית הקבילה בחלקה לתקופת "העידן היפה" בצרפת – ה-Belle Epoque. למרות משכה הקצר, התקופה מאופיינת בסגנון אדריכלי, סגנון אופנתי וסגנון חיים ייחודיים. סגנון האר נובו היה בעל השפעה חזקה במיוחד. בארצות הברית התקופה האדוארדית הגיעה אחרי תנועת האומניות ומלאכות היד בעיצוב ואומנות אשר פעלה בהמשכיות בבריטניה.

תיאטרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

התיאטרון במהלך התקופה האדוארדית מאופיין בצמיחת הדרמה החדשה, ומחזות של ברנרד שו והארלי גרנוויל ברקר, וייבוא מאירופה של מחזות הנריק איבסן וגרארד הפטמן. שקיעת מעמדו של השחקן/מנהל הובלה על ידי סר הנרי אירבינג, סר ג'ורג' אלכסנדר וסר הרברט בירבוהם טרי, אשר הסתיימה עם תחילת מלחמת העולם הראשונה והפופולריות המתמשכת של הופעות מוזיקה.

ספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה מהשמות הידועים בתחום הסיפורת הם ה. ג'. ולס, ג'ון גולסוורתי, ארנולד בנט, ג'וזף קונראד, א.מ. פורסטר, פ. ג. וודהאוס. פרט לכותבים מפורסמים אלו, הייתה זו תקופה בה פורסם מספר עצום של רומנים וסיפורים קצרים, והחלה הפרדה בין ספרות אינטלקטואלית וסיפורת פופולרית. בין העבודות המפורסמות ביותר היו "הטרגדיה השייקספירית" של א. ס. בראדלי ב-1904.

אירועים בולטים בתקופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]