ווייסלב ששל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

ווייסלב ששלסרבית: Vojislav Šešelj; נולד ב-11 באוקטובר 1954 בסארייבו, הרפובליקה הסוציאליסטית של בוסניה והרצגובינה, יוגוסלביה) הוא ד"ר למשפטים, עורך דין, סופר ופוליטיקאי סרבי (לשעבר גם יוגוסלבי), מייסד המפלגה הרדיקלית הסרבית ונשיאהּ עד היום, לשעבר חבר הפרלמנט הסרבי.

בשנת 2003 הסגיר עצמו לבית הדין הפלילי הבינלאומי ליוגוסלביה לשעבר נוכח אישומים בפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות במהלך מלחמות יוגוסלביה, ונכון לאוקטובר 2014 משפטו עדיין מתנהל.

נעוריו ולימודיו האקדמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ווייסלב ששל נולד בסראייבו, בירת הרפובליקה הסוציאליסטית של בוסניה והרצגובינה שהייתה חלק מהרפובליקה הפדרלית הסוציאליסטית של יוגוסלביה, למשפחה ממוצא סרבי שמקורה במזרח הרצגובינה.

ששל למד בגימנסיה הראשונה בסראייבו והצטיין בלימודיו. בגיל 17 הצטרף לליגת הקומוניסטים של יוגוסלביה (SKJ), וכן היה מעורב בארגוני תלמידים שונים ושימש כנשיא איגוד תלמידי הגימנסיה.

משסיים את לימודיו בגימנסיה, נרשם ששל לפקולטה למשפטים באוניברסיטת סארייבו והשלים לימודי תואר ראשון תוך שנתיים ושמונה חודשים. אחר כך, מאמצע שנת 1976, המשיך בלימודי משפטים באוניברסיטת בלגרד, וקיבל תואר שני ביוני 1978. התזה שלו נקראה "התפישה המרקסיסטית של עם חמוש". בנובמבר 1979, כשהוא בן 25, קיבל את תואר הדוקטור שלו מאוניברסיטת בלגרד לאחר שהצליח להגן על התזה שלו "המהות הפוליטית של מיליטריזם ופשיזם", והיה לדוקטור הצעיר ביותר ביוגוסלביה.

במהלך הדוקטורט ביקש להתקבל לתפקיד הוראה בסגל האקדמי הזוטר של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת סראייבו, אך במקום זאת התקבל לתפקיד מקביל בפקולטה למדע המדינה באוניברסיטה זו. בדצמבר 1979 התגייס לצבא העממי היוגוסלבי כדי לבצע את שירות החובה שלו והוצב בבלגרד. ששל עזב את הצבא בנובמבר 1980 אך בינתיים כבר איבד את משרתו באוניברסיטה.

קריירה אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1989 חזר ששל לארצות הברית, ומומצ'ילו ג'וייץ' (Momčilo Đujić), שהיה מנהיג צ'טניקי במלחמת העולם השנייה ושהה בארצות הברית כגוֹלה, העניק לו את התואר "וויבודה[1] של הצ'טניקים", כדי ליצור "מדינה סרבית אחודה[2] בה יחיו כל הסרבים, [תוך שהם] מחזיקים בכל האדמות הסרביות[3]"[4]. ב-1989, יחד עם ווק דרשקוביץ' ומירקו יוביץ'[5], ייסד ששל את מפלגת ההתחדשות הלאומית הסרבית (SNO) האנטי-קומוניסטית. מאוחר יותר פילג את המפלגה כדי ליצור את המפלגה הרדיקלית הסרבית (SRS), וכך הציב את הצ'טניקים תחת שליטתו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Vojvoda, כלומר דוכס
  2. ^ Unitary state בוויקיפדיה האנגלית
  3. ^ רשימת המדינות והאזורים הסרביים בוויקיפדיה האנגלית
  4. ^ B92 - News - Comments - Witness: Šešelj had Chetnik ideology
  5. ^ Mirko Jović בוויקיפדיה האנגלית