סרבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
סרבים
NSrbs3.jpg
סרבים מפורסמים
אוכלוסייה
כ-7 מיליון[1] עד 13 מיליון
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים

סרביהFlag of Serbia.svg  סרביה  : 6,212,386 (2002) [2] בוסניה והרצגובינהFlag of Bosnia and Herzegovina.svg  בוסניה והרצגובינה  : 1,403,005 (2008)[3]
מונטנגרוFlag of Montenegro.svg  מונטנגרו  : 250,000
קרואטיהFlag of Croatia.svg  קרואטיה  : 200,000
גרמניהFlag of Germany.svg  גרמניה  : 600,000
אוסטריהFlag of Austria.svg  אוסטריה  : 300,000
צרפתFlag of France.svg  צרפת  : 100,000
איטליהFlag of Italy.svg  איטליה  : 70,000
שווייץFlag of Switzerland.svg  שווייץ  : 200,000
שוודיהFlag of Sweden.svg  שוודיה  : 120,000
בריטניהFlag of the United Kingdom.svg  בריטניה  : 70,000
ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית  : 165,000
קנדהFlag of Canada.svg  קנדה  : 60,000


אוסטרליהFlag of Australia.svg  אוסטרליה  : 100,000
שפות
סרבית
דת
הכנסייה הסרבית האורתודוקסית
קבוצות אתניות קשורות
סלאבים דרומיים

סרביםסרבית קירילית: Срби, בסרבית לטינית: Srbi) הם עם סלאבי דרומי, החי בעיקר בשטחי סרביה שהיא מדינת הלאום הסרבי וכן ברפובליקה סרפסקה, חבל בעל שלטון עצמי בתוך בוסניה והרצגובינה ובמספר מדינות סמוכות שגם בהן הם נחשבים לקבוצה אוטוכטונית.

ריכוזי האוכלוסייה העיקריים הם באירופה המרכזית ובחבל הבלקן (דרום-מזרח אירופה), בין הרי הקרפטים להרי הבלקן במזרח והים האדריאטי במערב. בבלקן כולו מתגוררים כ-8.5 מיליון סרבים, מהם 6.2 מיליון בסרביה עצמה (2002).

מחוץ לבלקן קיימות קהילות גדולות של סרבים בגרמניה, שווייץ, אוסטריה, איטליה, צרפת, שוודיה וצפון אמריקה. הסרבים דוברים את השפה הסרבית שנקראה לפני פירוק יוגוסלביה בשם סרבו-קרואטית, והם בעיקרם נוצרים אורתודוקסים.

מקורם של הסרבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאם המדויק של השבטים הסרביים לפני ההגירה הגדולה של הסלאבים אינו ידוע בוודאות. שורש השם "סרבי" (Srbi) כנראה לא נובע מניב סלאבי עתיק. תאוריות שונות ניסו להסביר זאת על סמך מסמכים נדירים המעידים על נוכחות של עם באזור קווקז בתחילת המאה ה-1 לספירה, הנקרא "סרבוי". כמה חוקרים גורסים שהפרוטו-סרבים לא היו סלאבים, אלא ממקור סרמטי וקווקזי.

לפי תאוריה זו, הפרוטו-סרבים שלטו בעמים הסלאביים המקומיים לאחר הגירה מערבה, כנראה לכיוון טרנסקרפטיה (אוקראינה). במהלך זמן זה, הם "נטמעו" עם אוכלוסיית השבטים הסלאביים בהדרגה, עד שהשאירו רק את שמם לנתיניהם הסלאביים.

מפת ההגירות של הפרוטו-סרבים

בכל אופן, מה שבטוח, הוא שבין המאה ה-1 למאה ה-4, הפרוטו-סרבים עזבו את ארץ הסלאבים באוקראינה כדי להתיישב באזור מורביה (היום בצ'כיה) ולוסאטיה (היום גרמניה), באזור הקרוי "סרביה הלבנה" (הלבן מסמל את המערב אצל הסלאבים). שם הם נשארו עד למאה ה-7, כאשר הקיסר הביזנטי הרקליוס גייס אותם כדי להדחיק את האווארים מחוץ לשטחי האימפריה הביזנטית, ובמהלך גיוס המוני זה הם הגיעו לארצות הבלקן וכבשו את האזור, שבו שוכנת מדינת סרביה של היום. אף-על-פי-כן, חלק מהפרוטו-סרבים נשארו ב"סרביה הלבנה", והצליחו לשמור על מורשתם עד היום כחלק מהקהילה הסורבית.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]