זיכרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הזִיכְּרִיערבית: ذكري) הם חברי הזרם באסלאם שמתגוררים במחוז מקראן שבבלוצ'יסטן[דרוש מקור]. הזרם קם במהלך המאה ה-15 כאשר מייסו הכריז את עצמו כמהדי. הזרם הזיכרי הוא זרם משני באסלאם בכלל ובכת ספציפי זה בפרט, כשמרבית מאמיניו מרוכזים בדרום מחוז בלוצ'יסטן, וחלקם בפקיסטן ובאיראן.

האמונה הזיכרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם זיכרי במילה הערבית "דִ'קְר" (ערבית: ذكر, או "זיקר" בפרסית) היא מילה לתיאור האל בקוראן, ומשמש בין היתר ככינוי לזרם הסופי באסלאם. האמונה מבוססת על משנתו של המהדי בן המאה ה-15 - סעיד מוחמד ג'אנפורי.

עיקרי האמונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזיכרים נוהגים להתפלל, בדומה למרבית המוסלמים, חמש פעמים ביום. התפילה מתקיימת בקבוצות ונערכת כאשר פניהם מכוונים למכה. תוכן התפילה, הנקרא "זיקר", שונה במקצת מתוכנה של התפילה הנפוצה. הזרם הזיכרי קרוב מאוד לאסלאם הסוני ודבק בקוראן לפי מצוות המהדי.

מצוות החג'[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמיני הזרם הזיכרי אינם מקיימים את מצוות החג' בדומה לאחיהם המוסלמים. במקום זאת הם מבצעים סוג של צלינות הנקרא זיארה. המקום הקדוש להם, שם הם מבצעים את הזיארה, הוא מקדש זיכרי שנקרא "קוה-א-מוראד" (בפרסית: كوه مراد. פירוש השם הוא "הר התשוקה"), ונמצא בעיר טורבאט שבפקיסטן.

המצווה מתקיימת אחת לשנה, בלילה ה-27 לצום הרמדאן.

בלוצ'יסטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית האוכלוסייה הזיכרית בעולם מרוכזת במחוז בלוצ'יסטן. הם מהווים את רוב האוכלוסייה בחבל הארץ גוואדר, וישנן קהילות זיכריות גדולות במחוז הפקיסטני סינד', בעיר קראצ'י ובמזרח איראן. לאחר מהומות של שנת 2014 זירכים רבים עזבו את האזור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]