זימרילים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארמון זימרילים במארי

זימרילים היה מלך מארי בערך בין השנים 1761-1775 לפני הספירה. הוא היה בנו של יח'דנלים. לאחר שאביו נרצח על ידי אנשי חצרו, הוא ברח לימחד ( שבירתה הייתה חלב). מלך אשור שמשי-אדד הראשון השתלט על מארי ומינה את בנו ישמח-אדד לשליט העיר. לאחר מותו של שמשי אדד הראשון חזר זימרילים והשתלט מחדש על מארי בעזרתו של מלך ימח'ד ירמילים.

זימרילים שלט במארי כ-13 שנה ועל אזורים סמוכים לאורך הפרת ועמק החבור. הוא כרת פעם אחת ברית עם חמורבי מלך בבל נגד אשנונה. כל הידוע לנו על חייו של זימרילים מקורו בלוחות טין שהתגלו בארכיון של מארי. בתקופת מלכותו הוא מארי סבלה מפשיטות של בני ימין שנהגו לפשוט על איזורים שבין מארי תרקה וושַגַרַתֻם, בזזו את הצאן ולעתים התיישבו במקום. זימרילים נלחם בהם, הוא הרג את שר הצבא דוידום ואתת המלכים של בני ימין. חשיבותו של הניצחון הביאה לכך שלפחות שתיים משנות מלכותו נקראו על שמו.‏[1]

הוא נישא לשיבתו, שהייתה נסיכה מימחד, ונולדו לו לפחות שמונה בנות מנשים שונות. חלק מבנותיו התחתנו עם שליטים מקומיים ושתי בנות הפכו לכוהנות. מארי נכבשה על ידי חמורבי שבזז אותה, ומאז שמו של זימרילים נעלם מהעדויות ההיסטוריות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • SASSON, J. M. (1998). "The king and I. A Mari king in changing perceptions " Journal of American Oriental Society 118(4): 453-470.
  • CHARPIN, D. (1992) "Les legendes de sceaux de Mari: Nouvelles Données" in: YOUNG, G.(ed.) Mari in restrospect, Eisenbrauns, pp.59-76

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זימרילים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הערך "בנימין" אנציקלופדיה מקראית, כרך ב, עמ' 264