חבלי ניו זילנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חלוקה של ניו זילנד לחבלים.
1.נורת'לנד 2. אוקלנד 3. ואיקטו 4. ביי אוף פלנטי 5. גיסבורן 6. טרנאקי 7. מנוואטו-ונגנאוי 8. הוקס ביי 9. ולינגטון 10. מרלברו 11. נלסון 12. טסמן 13. ווסט קוסט 14. קנטרברי 15. אוטגו 16. סאות'לנד

שישה עשר החבלים (Regions) של ניו זילנד הם צורת החלוקה המרכזית של המדינה מבחינת שלטון מקומי ואזורי. החבלים מחולקים בתוכם למחוזות ולמועצות עירוניות. אחד עשר חבלים מנוהלים על ידי רשויות אזוריות (regional council). כל אחד מחמשת החבלים הנותרים מהווה גם מחוז אחד, ומנוהל על ידי רשויות טריטוריאליות משותפת לחבל ולמחוז, הנקראת על כן רשות יחידאית (unitary authority). הרשויות האזוריות אחראיות על שמירת איכות הסביבה, תשתיות לתחבורה ותחבורה ציבורית ברמת החבל וניהול הקרקעות בקנה מידה גדול, הרשויות הטריטוריאליות אחראיות על תשתיות ושירותים עירוניים כמו אספקת מים, פינוי אשפה ושירותים קהילתיים נוספים.

לפני החלוקה לחבלים הייתה ניו זילנד מחולקת לפרובינציות, חלוקה שהחלה עם ההכרזה על ניו זילנד כמושבה בריטית בשנת 1841 ונמשכה עד לביטול הפרובינציות והחלוקה לחבלים ב-1 בנובמבר 1876. למרות ששמות חלק מהפרובינציות זהים לשמות חלק מהחבלים, גבולות החבלים אינם זהים לגבולות הפרובינציות שנשאו את אותו שם.