טריטוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הגדר שבין גבול ישראל מצרים. גבולות בין 2 מדינות עוזרות לשמור על הטריטוריה של שתיהן ממסיגי גבול.
חוף ים בפיליפינים. הים הוא גבול טריטוריאלי טבעי של הפיליפינים בינה לשאר מדינות אסיה.
גם אצל חיות כמו הברדלס הבודד ישנה טריטוריה האסורה לברדלסים זרים. הברדלס בתמונה מסמן את הטריטוריה באמצעות השתנה על עץ בגבול השטח.

טריטוריה (לפי החלטת האקדמיה ללשון: תְּחוּמָה[1]) היא ההגדרה המתארת שטחים השייכים לפרט, לחברה, למדינה או לרשות מסוימת (שטח שליטה). שטחים אלה מוגדרים או מתוחמים באמצעות גבול, בין אם על ידי אמצעים פיזיים טבעיים (כמו נהרות וימים) או מלאכותיים (גדרות למשל) ובין אם על ידי אמנות, הבנות והסכמים בינלאומיים.

טריטוריה מסוג שונה יש לאנשים פרטיים בשטח קטן כמו בית או חצר. גם להרבה בעלי חיים ישנה טריטוריה עליה הם מגוננים מחיות אחרות.

מושג הטריטוריה - והקנאות לה - קיים בכל תרבויות האדם.

הטריטוריה המדינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטריטוריה המדינית מקובלת כמינוח שמציין מספר מדדים שבהם יש למדינה בלעדיות שאסור לאף מדינה אחרת להפר או לנצל ללא אישור המדינה בעלת הטריטוריה:

פריבילגיות טריטוריאליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלות על טריטוריה עשויה להקנות פריבילגיות וזכויות שונות. בשטחים השייכים למדינה, המדינה זכאית לקבל ולהחליט החלטות ולנהל מדינה ריבונית ולא תלותית בהתאם לחוק המדינה המקומי ובהתחשב בחוק הבין-לאומי, כמו כן, אם המדובר באזרח או בחברה, זכותם לנהל בצורה בלעדית את הנעשה בשטחם, זאת תוך ההגבלות החוקיות והמשפטיות.

טריטוריה כמונח מדיני-גאוגרפי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרבית המקרים, טריטוריות מגדירות שטח רציף, הנהנה מאוטונומיות מסוימת מבחינה שלטונית. דוגמאות לכך הן הטריטוריות הצפוניות של קנדה, וכן שטחים אוטונומיים שאינם מוגדרים כמדינה בארצות הברית (בעבר - שטחים שהיו מצויים ממערב לארצות הברית במהלך התפשטותה מערבה; כיום - האיים פוארטו ריקו שבים הקריבי וגואם שבאוקיינוס השקט). עם זאת, השימוש במונח 'טריטוריה' יכול להתייחס גם לשטחים המצויים בריבונותה של מדינה מסוימת, אך אינם מהווים חלק רצוף משטחה. דוגמה לכך היא צרפת, שבריבונתה נמצאים בין השאר המחוזות/טריטוריות ראוניון, גיאנה הצרפתית, ומרטיניק וכן הטריטוריות של נורווגיה, רוסיה, ארגנטינה וארצות הברית ביבשת אנטארקטיקה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]