חדף פיל זהוב גב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgחדף פיל זהוב גב
Flickr - Rainbirder - Weird and bizarre (The Golden-rumped Sengi).jpg
מצב שימור

מצב שימור: סכנת הכחדה (EN)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: בסכנת הכחדה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: חדפי פיל
משפחה: הארכפיים
סוג: Rhynchocyon
מין: חדף פיל זהוב גב
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Rhynchocyon chrysopygus
תחום תפוצה
Golden-rumped Elephant Shrew area.png

חדף פיל זהוב גב או סנג'י זהוב גב (שם מדעי:Rhynchocyon chrysopygus) הוא מין של חדף פיל במשפחת הארכפיים החי במזרח אפריקה.

סנג'י זהוב גב הוא החדף הגדול ביותר ודומה בגודלו לארנב אורך ראשו וגופו: 23-26 ס"מ, אורך זנבו:21-23 ס"מ, ומשקלו: עד 540 גרם, פרוותו רכה ובצבע חום אדמדם כהה-שחור, צווארו ובטנו כתמתמים, כתם זהוב גדול על חלקו האחורי, וממנו מקור שמו, אוזניו קטנות ושחורות, רגליו שחורות והאחוריות גבוהות יותר מהקדמיות, זנבו ארוך וחלק ובצבע לבן באמצעו, חטמו דק וארוך ומשמש אותו לחיפוש אחר מזון, בדומה לאיילונים העור בישבן עבה פי שלושה משאר הגוף, ועבה יותר אצל הזכרים, ומספק לו הגנה בקרבות עם זכרים אחרים.

הסנג'י הוא בעל חיים אנדמי וחי באפריקה רק במדינת קניה. בית גידולו כולל:יערות נשירים, שיחים, וחופים. הסנג'ים הם מונגומים (כלומר בני הזוג נמצאים ביחד לאורך חייהם) אם כי ברוב הזמן הם יהיו פעילים לבד, במשך היום הם יחפשו מזון ובלילה ישנו בקן העשוי מפסולת, הם מכינים לעצמם כ-שישה קונים למקרה חרום, ההריון נמשך כ-42 ימים לאחריהם נולד ולד אחד, שיכול להיות עצמאי לאחר חמישה ימים בלבד, ונגמל אחרי שבועיים. תזונתו כוללת שלשולים, מרבי-רגל, נמלים, חיפושיות, וכדומה. בין אויביו נמנים נחשים כמו ממבה שחורה, ועופות דורסים כמו זרון. כאשר הסנג'י מבחין בסכנה הוא יכה בזנבו על האדמה כדי להזהיר סנג'ים אחרים, וייתכן כדי להראות לטורף שהוא התגלה, הסנג'י מסוגל לרוץ במהירות של 25 קמ"ש.

הסנג'י מאוים בעיקר על ידי אובדן בתי גידול למטרות חקלאות, כריתת עצים וכדומה, אם כי הוא מוגן במקצת על ידי "שירות חיות הבר של קניה".

הסנג'י זהוב הגב הוא אחד מעשרת "המינים הפוקליים" שהוכרזו על ידי פרויקט "מינים ייחודיים מבחינה אבולוציונית ובסכנת הכחדה גלובלית" (EDGE). הפרויקט מזהה מינים ייחודיים הזקוקים להגנה מפני הכחדה. הסנג'י נמצא יחד עם הירולה, היפופוטם גמדי, גמל דו-דבשתי, דולפין נהרות סיני, לוריס איטי, סולנודון היספניולי, קיפודן חרטומני של אטנבורו, עטלף דבורה, וירבוע ארוך אוזניים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]