לדלג לתוכן

חדפי פיל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןחדפי פיל
ארכף עגול-אוזן קארו
ארכף עגול-אוזן קארו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
אינפרא־מחלקה: שלייניים
על־סדרה: אפרותריה
סדרה: חדפי פיל
משפחה: חדפי פיל
שם מדעי
Macroscelididae
בונפרטה, 1838
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
ארכף אדום-ראש
ארכף עגול-אוזן קארו.
ארכף הסבך

חדפי פיל, ארכפיים או חדפים קופצים (שם מדעי: Macroscelididae) היא משפחה של יונקים קטנים אוכלי חרקים שתפוצתם באפריקה. מקור השם בדמיון בין אפיהם הארוכים לחדק הפיל, וההנחה כי הם קרובי משפחה של החדפיים (Soricidae) בסדרה אוכלי חרקים. למעשה, בעוד חדף הפיל איננו קרוב משפחה של החדף, הוא משויך לענף אפרותריה, הכולל תחתיו את הפילים וקרובי משפחתם. הביולוג ג'ונתן קינגדון הציע לשנות את שם המשפחה ל-sengis, מונח הנגזר משפות הבנטו אפריקאיות.

הם נפוצים ברחבי חלקה הדרומי של אפריקה, ולמרות ההבדלים הניכרים, ניתן למצוא אותם כמעט בכל סוג של בית גידול, ממדבר נמיב ועד למעבה היער. מין אחד, הארכף הצפון-אפריקני, נפוץ בחלק הצפון-מערבי המרוחק של היבשת, בנפרד משאר המשפחה.

חדפי הפיל הם יונקים קטנים הולכי ארבע, הניזונים מחרקים ומזכירים מכרסמים או אופוסומים עם זנב קשקשי, חוטם מוארך, ורגליים ארוכות יחסית לגודל שלהם, אשר משמש כדי לנוע בקפיצות כמו השפניים. הם משתנים בגודלם בין 10 לכמעט 30 סנטימטר, ממעט תחת 50 גרם למעל 500 גרם. לארכף עגול-אוזן קארו יש גודל ממוצע של 150 מ"מ. למרות שהגודל של החדק משתנה ממין אחד למשנו, כולם יכולים להניעו בחיפוש אחר מזון. תוחלת החיים שלהם הן כשנתיים וחצי עד ארבע שנים בטבע. יש להם ניבים גדולים, וגם שיניים טוחנות כמו של הפרסתנים.

למרות היותם פעילי יום, חדפי הפיל נצפים לעיתים נדירות וקשים ללכידה. חדף הפיל הוא חששן גדול, מוסווה היטב ומיומן בהימלטות מאיומים. כמה מהמינים סוללים לעצמם סדרה של מסלולים בצמחייה, בחיפוש אחר חרקים, כשלכל נתיב יש נתיב הימלטות במקרה של סכנה.

חדף הפיל אינו חיה חברתית, אך כמה מינים חיים במונוגמיה וחולקים שטח מגורים משותף והגנה הדדית מפני איומים עליו, את שטח הטריטוריה שלו מסמן חדף הפיל באמצעות בלוטת הריח. הסוג Rhynchocyon חופר מחילות בקרקע כמו הבנדיקוט, אך אחרים במשפחה משתמשים בסדקים טבעיים, או בונים קן מעלים.

הגדול במשפחה הוא ארכף אפור-פנים (Rhynchocyon udzungwensis) שמגיע למשקל של 740 גרם. הקטן ביותר הוא ארכף עגול-אוזן אטנדקה (Macroscelides micus) ששוקל 28 גרם.

מספר מאובנים של המשפחה נמצאו, כולם באפריקה. גיוון ניכר התרחש בפלאוגן. חלקם היו כל כך דומים לשפניים, שהם שויכו בהתחלה בטעות לאותה קבוצה, בעוד שאחרים דומים יחסית למכרסמים. כל המינים הללו נכחדו בפליסטוקן. למרות שחדף הפיל סווג בקבוצות שונות, לעיתים קרובות על בסיס מאפיינים שטחיים, ראיות מורפולוגיות ומולקולריות כעת ממקמים אותו בתוך אפרותריה.

בעבר, חדף הפיל סווג עם חדפיים וקיפודיים בסדרת אוכלי חרקים; ונחשב קרוב-רחוק של הפרסתנים; שויך לטופאיים; וסווג יחד עם השפניים והארנביים בארנבאים. תוצאות בדיקות מולקולריות אחרונות, לעומת זאת, תומכות מאוד בשיוך לאפרותריה, יחד עם יונקים אחרים שבעבר שויכו לפרסתנים כמו תחשאים, שפניים, שנבובאים ופילאים.

במשפחה ארבעה סוגים המחולקים ל-19 מינים:

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חדפי פיל בוויקישיתוף