חיים יצחק בלוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

הרב חיים יצחק בלוךכתיב יידי: בלאָך; כ"א בתשרי תרכ"ה - ז' באדר ב' תש"ח) היה רב ליטאי אמריקאי, שימש כרבן של פלונגיאן ובויסק בליטא ובלטביה ולאחר מכן בג'רזי סיטי בניו ג'רזי שבארצות הברית. כיהן כסגן נשיא אגודת הרבנים באמריקה ונשיא כבוד של האגודה ומראשי ועד ההצלה.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בעיר פלונגיאן בפלך קובנה שבליטא, לרב חנוך זונדל בלוך שהיה מצאצאי השל"ה. בילדותו למד אצל הסבא מקלם בישיבת קלם ששכנה בעיירה גרובין. בשנת תרמ"ג עבר ללמוד בישיבת וולוז'ין אצל הרב חיים סולובייצ'יק. הרב סולובייצ'יק והרב אליעזר גורדון סמכו אותו לרבנות. בשנת ה'תרמ״ח נשא את חנה, בתו של הרב אברהם שמיד מטלז. לאחר נישואיו התגורר בעיר הולדתו פלונגיאן ובשנת תרנ״ד ייסד בה ישיבה. לאחר מספר שנים נתמנה לרב העיר והחזיק בפקיד זה עד שנת תרס"ז. לאחר מכן מונה לרבה של הרשמי העיר בויסק כממלא מקומו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק שעלה לארץ ישראל. בשנות מלחמת העולם הראשונה נדד לרוסיה ובשנת ה'תר״פ חזר לבויסק. בשנת תרפ"ב נסע לארצות הברית לבקר את בניו ונעתר לבקשת קהילת ״אגודת שלום״ בג'רזי סיטי שבניו ג'רזי, לכהן כרבם. תפקיד זה נשא עד לפטירתו.

שימש כנשיא כבוד של אגודת הרבנים של אמריקה וקנדה. היה גזבר של קרן עזרת תורה שהגישה סיוע כלכלי לבני ישיבות בארצות הברית ובארץ ישראל.

נפטר בז' באדר ב' תש"ח ונקבר בבית הקברות היהודי ריברסייד בניו ג'רזי (אנ').

חיבוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דברי חיב"ה (ראשי תיבות של שמו חיים יצחק בלוך הכהן) על חידושי הריטב״א על מסכתות מכות, מגילה ומועד קטן (יצא בניו יורק בין השנים תרצ״ה - תש״א)
  • שיעורי הלכה - שיעורים שמסר בישיבתו בפלונגיאן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.