חיל המשלוח הבריטי (מלחמת העולם הראשונה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חיל המשלוח הבריטי
British Expeditionary Force
צוות מקלע ויקרס מחיל המשלוח הבריטי בחזית המערבית
צוות מקלע ויקרס מחיל המשלוח הבריטי בחזית המערבית
מדינת מוצא הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת
מפקדים ג'ון פרנץ'
דאגלס הייג
יחידת האם הצבא הבריטי
תקופת הפעילות 28 ביולי 1914 – 11 בנובמבר 1918 (4 שנים ו־15 שבועות)
עימות מלחמת העולם הראשונה
גזרת פעילות החזית המערבית
לחם לצד צרפתצרפת הצבא הצרפתי
בלגיהבלגיה הצבא הבלגי
לחם נגד האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית הצבא הגרמני
סד"כ 2,046,901 (מקסימלי)
אבדות 673,375 נעדרים והרוגים
1,643,469 פצועים

חיל המשלוח הבריטיאנגלית: British Expeditionary Force; בראשי תיבות: BEF) היה הכינוי ליחידות הצבא הבריטי אשר נשלחו לסייע לצבאות צרפת ובלגיה בשלבים הראשונים של מלחמת העולם הראשונה בחזית המערבית כנגד פלישת הצבא הגרמני.

באופן רשמי המונח 'חיל המשלוח הבריטי' מתייחס רק לכוחות הבריטים שפעלו בחודשי המלחמה הראשונים ועד לנובמבר או דצמבר 1914, כאשר אורגנו היחידות מחדש ומספר הנפגעים בחיל המשלוח הגיע לכמחצית מהכוח ההתחלתי. החל מתחילת 1915 יחידות הצבא המנוסות החלו לקבל תגבור של כוחות חדשים, החלו להיווסף גדודים נוספים לרגימנטים קיימים ואף נשלחו יחידות מרחבי האימפריה הבריטית כדי לסייע לכוחות בחזית המערבית. למרות זאת, המונח 'חיל המשלוח' המשיך להיות בשימוש לתיאור הכוחות הבריטים בחזית המערבית עד סוף המלחמה.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הוקם חיל המשלוח, הוא כלל שני קורפוסים והיה למעשה בסדר גודל של ארמייה (שש דיוויזיות; 80,000 איש), במרץ 1915 מספר זה עלה ל-29 דיוויזיות. החיל כלל בראשיתו את מרבית כוחות הצבא המאומנים הזמינים בבריטניה, שלא היו פרוסים ברחבי האימפריה, לאחר מכן זרמו אליו מתנדבים מהודו הבריטית ומושבות נוספות. מפקד הכוח היה הפילדמרשל ג'ון פרנץ' וראש המטה שלו היה גנרל ארצ'יבלד מארי (מינואר 1915 גנרל ויליאם רוברטסון), בראשות שני הקורפוסים הראשונים ניצבו דאגלס הייג והוראס סמית'-דוריאן. קצין הקישור למפקדת הכוחות הצרפתיים, הנרי יוז וילסון היה בעל חשיבות מרכזית, כיוון שהכוח עבד בצמוד לבעל-בריתו הצרפתי.

ב-26 בדצמבר 1914 הורחבו גייסות חיל המשלוח לשתי ארמיות (הראשונה בפיקודו של הייג ובהמשך הנרי הורן; והשנייה בפיקודו של סמית'-דוריאן ובהמשך הרברט פלומר). ביולי 1915 נוצרה הארמייה השלישית (בפיקודו של אדמונד אלנבי ובהמשך ג'וליאן בינג), בפברואר 1916 נוספה גם הארמייה הרביעית (בפיקודו של הנרי רולינסון) ובמאי 1916 הוקמה הארמייה החמישית (בפיקודו של הוברט גוף ובהמשך ויליאם בירדווד).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חיל המשלוח הבריטי בוויקישיתוף