חינוך תזונתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חינוך תזונתי כחלק מחינוך לבריאות הוא מכלול דרכי למידה שנועדו לסייע בביצוע החלטות מושכלות בנוגע למזון הנצרך ובעידוד אורח חיים בריא, תוך מתן דגש על בישול ותזונה מאוזנת והקפדה על התעמלות וכושר[1]. החינוך כולל שילוב של אסטרטגיות חינוכיות, המלוות בתמיכה סביבתית, שנועדו להקל על אימוץ מרצון של בחירות מזון ושל התנהגויות אחרות הקשורות לתזונה, המסייעות לשמירה על בריאות.

מערך החינוך התזונתי משלב פעילויות ברמת הפרט, הקהילה והמדיניות הממשלתית. שיעורי החינוך התזונתי מועברים על ידי מחנכים מתחום התזונה במכללות, אוניברסיטאות ובתי ספר, סוכנויות ממשלתיות, תאגידים, חברות תקשורת ויחסי ציבור, תעשיית המזון, ארגוני התנדבות ועוד. שיעורי חינוך תזונתי בבתי ספר מועברים במדינות רבות ברחבי העולם, כאשר בחלקן מדובר בשיעור חובה, כולל רבות ממדינות האיחוד האירופי.

חינוך תזונתי בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב -1969, כנס של הבית הלבן בנושא מזון, תזונה ובריאות, קבע כי החינוך התזונתי צריך להיות חלק מתוכניות הלימודים של בתי הספר והוא אושר על פי חוק תזונה לילדים[2]. בשנת 1978, התוכנית לחינוך והכשרה של תזונה (NET)[3] נוצרה על ידי משרד החקלאות האמריקאי, במטרה לסייע כלכלית דרך מענקים במימון תוכניות לחינוך תזונתי במערכות החינוך הממלכתיות.

חוק "ילדים בריאים ושבעים"[4] עבר על ידי ממשל אובמה בשנת 2010 וכלל הוראות שהובילו רפורמות שקבעו דרישות מינימום בהן כל המזון והמשקאות שנמכרים בקמפוסים ובבתי הספר חייבים לעמוד. הסטנדרטים החדשים כוללים מגבלות על כמות הסוכר, הנתרן, הקלוריות והשומן הרווי שעשוי להכיל כל פריט.

חינוך תזונתי כחלק מתוכנית הלימודים הכללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים התכנים לא מועברים בשיעורים ייעודיים, אלא משולבים בעולמות תוכן שונים לחלוטין, כמו שיעורי מתמטיקה או שפה, ומשמשים לתרגול החומר הנלמד תוך העמקת ההבנה בחשיבות התזונה הבריאה. כך למשל בתחילת 2019 שולבו בשיעורי המתמטיקה בבתי הספר היסודיים בבריטניה מטלות כמו ספירת קוביות סוכר במשקאות ממותקים, המרתן לגרמים ושקלול הכמויות בצריכה ממושכת של שבועות, חודשים ושנים. בשיעורי האנגלית התלמידים כעת יתרגלו את כישורי ההבעה בכתב על ידי ניסוח מכתבי טיעון נגד צריכה מוגזמת של סוכר ואף יציירו קומיקס שמציע אלטרנטיבות בריאות יותר למגוון מאכלים.

חינוך תזונתי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיעור השמנת ילדים בישראל נמצא בעלייה ו-30% בממוצע מתלמידי כיתות ז' סובלים מעודף משקל או מהשמנה. תוכנית חינוך תזונתי אינה נכללת במערך שיעורי תוכנית הליבה במשרד החינוך. אולם החל משנת 2009 אושרה תוכנית לימודים נוספת (תל"ן) לשיעורי תזונה מעשיים בשם "אוכלים בריא", המועברת בעשרות מוסדות חינוכיים ברחבי ישראל, גנים, בתי ספר יסודיים וחטיבות הביניים.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ https://www.dshs.wa.gov/altsa/program-services/nutrition-education
  2. ^ Barbara; Mullis, Rebecca; Bernardo, Valerie; Ervin, Bethene; Poehler, David L. (1992). "The Status of School-Based Nutrition Education at the State Agency Level". Journal of School Health. 62 (3): 88–92. doi:10.1111/j.1746-1561.1992.tb06024.x
  3. ^ Womach, Jasper. “Agriculture: A Glossary of Terms, Programs, and Laws, 2005 Edition.” CRS Report for Congress, 16 June 2005, digital.library.unt.edu/ark:/67531/metacrs7246/m1/1/high_res_d/97-905_2005Jun16.pdf.
  4. ^ https://www.calcalist.co.il/world/articles/0,7340,L-3637620,00.html. שירות כלכליסט, "החוק של מישל אובמה הכניס 30 מיליון ילדים למשטר הרזיה", באתר כלכליסט, 4 באוגוסט 2014