לדלג לתוכן

חלוקה מנהלית של אנגליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מזרח המידלנדסמזרחה של אנגליהלונדוןצפון-מזרחצפון-מערבדרום-מזרחדרום-מערבמערב המידלנסיורקשייר וההאמבר
חלוקת אנגליה למחוזות טקסיים
מפת החלוקה המנהלית של אנגליה למחוזות ולרבעי לונדון (בוורוד) ולרשויות יוניטריות (בצהוב)

החלוקה המנהלית של אנגליהאנגלית: Subdivisions of England) היא בחלקה למטרות אדמיניסטרטיביות ובחלקה למטרות טקסיות. אנגליה כולה מחולקת ל-9 אזורים ול-48 מחוזות טקסיים. אזורי אנגליה מחולקים ל-34 מחוזות, ל-55 רשויות יוניטריות בנוסף ללונדון ולאיי סילי שלהם מעמד מיוחד.

אזור משרדי ממשלתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אזורי אנגליה

אזור משרדי ממשלתיאנגלית: Government Office Region) הוא הדרגה הגבוהה ביותר של הממשל המקומי באנגליה. באפריל 1994, ממשלתו של ג'ון מייג'ור הקימה עשרה "אזורי משרד ממשלתיים" באנגליה, במטרה לתאם בין שירותי הממשל הניתנים לציבור בכל אזור ואזור בצורה יותר יעילה. בשנת 1998 הוקמו אסיפות אזוריות לאזורי אנגליה, פרט ללונדון רבתי, אשר גם מחולקת לרבעים בשונה מהחלוקה המחוזית ביתר אזורי אנגליה. כיום קיימים 9 אזורים לאחר שאזור מרזיסייד אוחד ב-1998 לתוך אזור צפון מערב אנגליה.

מחוזות אנגליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למטרות שאינן אדמיניסטרטיביות אנגליה מחולקת ל-48 מחוזות טקסיים (באנגלית: Ceremonial County). בראש כל מחוז ממונה לורד משנה, אשר נחשב למשנה למלך אך לא כמושל כללי. למטרות חלוקה של שלטון מקומי אנגליה מחולקת לאזורים עם שני שלבי ממשל – מחוזות (counties) ונפות (districts) או לרשות יוניטרית עם שלטון מקומי אחד. ישנם 34 מחוזות משני סוגים – 6 מטרופוליניים ו-28 מחוזות לא מטרופוליניים, ו-55 רשויות יוניטריות. מעמד מיוחד יש ללונדון ולאיי סילי.

מחוז מטרופוליני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1974 הוקמו באנגליה 6 מחוזות מטרופוליניים (באנגלית: Metropolitan County) אשר הוקמו לפי דוגמת אזור לונדון רבתי (אשר לא נחשב מחוז מטרופולין). בשנת 1986 בעקבות ויכוחים על גובה המסים בין המועצות המחוזיות של מחוזות אלה, אשר היו בעיקר בשליטת מפלגת הלייבור, לבין הממשל השמרני בראשות מרגרט תאצ'ר, הוחלט על ביטול מחוזות אלה.

כיום לעיתים מתייחסים למחוזות אלה כ"מחוזות מטרופוליניים לשעבר" אך למרות שהמועצות בוטלו מחוזות אלה עדיין קיימים אך משמשים כמחוזות טקסיים.

ששת המחוזות המטרופוליניים ותתי-המחוזות:

מחוז עיר/רובע
מנצ'סטר רבתי מנצ'סטר, סלפורד, בולטון, ברי, אולדהאם, רוצ'דייל, סטוקפורט, טיימסייד, טראפורד, ויגאן
מרזיסייד ליברפול, נווסלי, ספטון, סנט הלנס, וויראל
דרום יורקשייר שפילד, בארנסלי, דונקאסטר, רותרהאם
טיין אנד ויר ניוקאסל, סנדרלנד, גייטסהד, דרום טיינסייד, צפון טיינסייד
וסט מידלנדס ברמינגהאם, קובנטרי, וולברהמפטון, דאדלי, סנדוול, סוליהול, וולסול
מערב יורקשייר לידס, ברדפורד, וייקפילד, קאלדרדייל, קירקליס

מחוז לא מטרופוליני[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחוז לא מטרופוליני, המכונה גם מחוז שייר (באנגלית: Shire County, "שייר קאונטי") הוא ישות מחוזית שאינה מטרופולין. השימוש במונח "מחוז שייר" אינו רשמי והוא בא מהשמות ההיסטוריים של מחוזות אלה עם הסיומת שייר (לדוגמה: יורקשייר), חלק מהמחוזות שינו את שמם והשמיטו את הסיומת "שייר". המילה "שייר" באה מאנגלית עתיקה ומשמעותה מחוז. כיום באנגליה 28 מחוזות שייר.

רשות יוניטרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשות יוניטרית (Unitary Authority) הן בעצם ערים מספיק גדולות אשר יכולות להתקיים באופן עצמאי מחוץ למחוז, שהמועצות שלהן הן היחידות באזוריהן. למעשה רשויות אלה לא לגמרי עצמאיות, ומבצעות את סמכויותיהן בשיתוף עם רשויות שונות. בנוסף בחלק מרשויות אלה קימות קהילות שלהן מועצות משלהן.

תת מחוזות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחוזות שהוזכרו קודם מחולקים לתת מחוזות:

  • נפה (District) – המחוזות הלא מטרופוליניים מחולקים לנפות שלהם מועצת מחוז. ישנן 201 נפות כאלו.
  • רובע (Borough) – המחוזות המטרופוליניים מחולקים לערים/רבעים. ישנם 36 כאלו.
  • רובעי לונדון (London boroughs) – לונדון מחולקת ל-32 רבעים ולסיטי של לונדון יש מעמד מיוחד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]