רובע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לחצו כדי להקטין חזרה
סטטן איילנד ברוקלין מנהטן קווינס קווינס קווינס קווינס נמל התעופה ג'ון פ. קנדי נמל התעופה לה גוארדיה ברונקס ברונקס5 Boroughs Labels New York City Map Julius Schorzman.png

לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

חמשת הרבעים של העיר ניו-יורק: 1: מנהטן, 2: ברוקלין, 3: קווינס , 4: הברונקס, 5: סטטן איילנד

רובע הוא יחידה מנהלית מקובלת במספר מדינות או ערים גדולות. המונח "רובע" מתאר מחוז בשליטה-עצמאית אף על פי שדה-פקטו, המונח משמש לתיאור דברים שונים.

בימי הביניים, רבעים היו יישובים שלהם ניתנה רשות שלטון עצמאית. רבעים היו נפוצים במיוחד באנגליה, בגרמניה ובסקוטלנד. באנגליה של ימי הביניים, רבעים היו זכאים להציע מועמדים לפרלמנט.

פעמים רבות, רובע הוא עיר אחת עם ממשל מקומי משלה. אך עם זאת, במספר ערים הרבעים הם חלוקת המשנה של העיר - כך בלונדון, ניו יורק (שם חמשת הרבעים מכונים בּוֹ‏רוֹ‏‏ז) ומונטריאול, וכן פריז עם 20 רבעיה (Arrondissements) העשויים כשבלול. במקרים כאלו, לרובע בדרך כלל יהיו כוחות אוטונומיים מוגבלים, או שלא יהיו לו כלל. בזמנים שונים, ללונדון לא היה ממשל מקיף אחיד, כי אם רבעיו שימשו יחידות עיקריות של ממשל מקומי. במקומות אחרים, לדוגמה באלסקה, רובע אינו מתאר עיירה יחידה, אלא מחוז (County) שלם. באוסטרליה, רובע מתאר לעתים עיר ואת האזור שמסביבה - למשל מחוז קווינסקליף.

רבעים קיימים באירלנד ובממלכה המאוחדת, במיוחד באנגליה ובצפון אירלנד. כך גם מתקיימים רבעים בפרובינציות הקנדיות קוויבק ואונטריו, במספר מדינות בארצות הברית, בישראל, ובעבר גם בניו זילנד.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה רובע נגזר מהמילה "רבע". שם זה מקורו בשיטת בניית הערים ברומא העתיקה, שחולקו לארבעה רבעים על ידי שתי שדרות מצטלבות בשם "קארדו מקסימוס" ו"דקומנוס". לכן המושג "רובע" בשפות רבות, ובמיוחד בשפות לטיניות, דומה למילה "רבע". כיום השם מתייחס לחלק בעיר גם אם ישנם בה יותר מארבעה חלקים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Terrestrial globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.