חתחתול (משחק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

חתחתולאנגלית: Rat-a-Tat Cat) הוא משחק קלפים זוכה פרס מנסה ופרס אופנהיים. מקורו של השם העברי הוא דמות בסדרה הדרדסים באותו שם - חתולו המרושע של גרגמל. המשחק מיועד לשניים עד שישה משתתפים, ויכול להשתתף בו כל ילד שכבר יודע להבחין בין המספרים השונים עד 10.

מטרת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת המשחק היא להחזיק קלפים שסכום ערכיהם הנמוך ביותר.

סוגי קלפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הקלפים ממוספרים מ-0 עד 9. על הקלפים של המספרים הקטנים (מאפס עד חמש) מצוירים חתולים ועל הגבוהים (שש עד תשע) מצוירים עכברושים. על כל מספר, דמות שונה של חתול או עכברוש.
  • המשחק בנוסף מכיל מספר קלפי פקודות (שערכם המספרי הוא 0):
    • משוך 2: מחייב למשוך עוד 2 קלפים מהקופה (כלומר, שני תורים נוספים ברצף).
    • הצץ: מאפשר למקבל להציץ באחד מקלפיו.
    • החלף: מאפשר לשחקן לבחור את אחד מקלפיו ולהחליפו עם קלף של שחקן אחר (לאחר הבחירה ולאחר ההחלפה אין להתחרט; אי אפשר לראות את הקלפים לפני כן או לאחר מכן).

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילה כל שחקן מקבל ארבעה קלפים הפוכים, אותם הוא ושאר השחקנים אינם יכולים לראות, ומסדר אותם בשורה אחד ליד השני. מותר לו להסתכל רק בקלף הימני והשמאלי במהלך כל המשחק. את הקלפים הנותרים מניחים הפוכים בקופה בערימה.

ראשית, הופכים את הקלף הראשון שבקופה בכל תור. על השחקן שתורו להחליט אם לקחת את הקלף הזה או את הקלף המגולה העליון - הקלף שהשחקן לפניו השאיר (קלף שלו או קלף מהקופה שהוא ויתר עליו). השחקן שם את הקלף שקיבל הפוך במקום אחד הקלפים שברשותו, שאותו הוא זורק לערימה הפתוחה. לאחר ההחלפה השחקן אינו יכול להתחרט ועליו להניחו על הערימה הפתוחה (בהנחה שמשתמשים בשיטת ״נגעת נסעת״.

כששחקן מעריך שסכום מספרי הקלפים שברשותו נמוך משאר המתחרים, הוא יכול לומר את מילת הקוד "חתחתול". לאחר מכן כל שחקן מקבל תור אחד נוסף ואז חושפים את הקלפים. אם לאחר החשיפה לאחד השחקנים יש קלף פקודה, מחליפים אותו בקלף מהקופה או שמשאירים אותו והוא שווה כ-12 ״נקודות״. המנצח הוא זה שסכום הקלפים שברשותו הכי נמוך.

לדוגמה, אם דן, יוסי ודפנה משחקים, ודן, שיש לו 0, 2, 3 ו-5 בסך הכל 10 (0+2+3+5) מאמין שיש לו קלפים נמוכים יותר משל כולם הוא מכריז "חתחתול". יוסי ודפנה, שתורם לאחר תורו של דן, יכולים לשחק. מנצח מי שיש לו את סכומי הקלפים הנמוכים שבין השלושה.

בנוסף, קיים חוק על פיו משתתף שמכריז "חתחתול" וסכום הקלפים בידיו גדול מ-10, וקיים שחקן אשר לו הפרש של עד 3 נקודות מהשחקן המכריז, במקרה הזה השחקן המכריז מפסיד.