לדלג לתוכן

הדרדסים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בובות דרדסים בפארק באנקרה, טורקיה

הדרדסיםצרפתית: Les Schtroumpfs) הוא זיכיון בלגי העוסק בהרפתקאות מושבה בדיונית של יצורים קטנים, כחולים, דמויי אנוש החיים בכפר עם בתים בצורת פטריות בלב היער. הזיכיון החל כרצועת קומיקס שנוצרה במקור על ידי אמן הקומיקס הבלגי פייר "פיו" קוליפור והופיעה לראשונה בכתב העת "ספירו" ב-23 באוקטובר 1958.

לאורך השנים זכו ספרי הדרדסים לפופולריות רבה והיו בסיס לסרטים, סדרת טלוויזיה, משחקי וידאו, ובובות.

העולם של הדרדסים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – הדרדסים - דמויות

הדרדסים הם יצורים קטנטנים כחולי עור הלבושים מצנפות לבנות ומכנסיים לבנים (מהם מבצבץ דרך חור זנבם הכחול), המתגוררים בכפר קטן וקסום בלב יער בבתים צבעוניים דמויי פטרייה. חייהם השקטים והטובים מופרים על ידי בני האדם ובעיקר גרגמל המכשף הרשע. גרגמל רוצה ללכוד את כל הדרדסים כדי לאכול אותם ולהשתמש בהם בפורמולה קסומה ליצירת זהב. החתול של גרגמל, חתחתול, עוזר לו בניסיונותיו ללכוד את הדרדסים, אולם בראש מעייניו עומדת טריפת הדרדסים.

קיימים מאה דרדסים שונים. כמעט כל הדרדסים דומים זה לזה (למעט דרדסאבא שכובעו ומכנסיו בצבע אדום). רובם זכרים פרט לדרדסית, דרדסבתא (Nanny Smurf) ושובבית, ומאוחר יותר קסי (הדרדסיות כולן לובשות חצאיות). גובה הדרדסים כגובה 3 תפוחים המוצבים זה על גבי זה. כל אחד מהדרדסים מצויד באביזר או בסימן המזוהה עם האישיות הייחודית שלו (למשל, כובע טבחים, עיפרון, משקפיים, פרח או קעקוע).

הדרדסים הזכרים כמעט שאינם מופיעים בלי הכובעים שלהם, ומתחת לכובעיהם הם קירחים לגמרי.

כל הדרדסים מלבד דרדסתינוק, דרדסית, והדרדסונים הם בני למעלה ממאה שנים.

שפת הדרדסים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדרדסים יש ניב מיוחד שמתאפיין בשימוש מופרז בשורש "ד.ר.ד.ס." בהטיות שונות במגוון משמעויות. פעמים רבות, הדרדסים מחליפים מילים נפוצות במילים משורש זה, לדוגמה: "אני הולך לדרדס אותו", "לכל הדרדוסים", "איזה דרדס מדורדס", "רעיון מדורדס".

כפר הדרדסים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברצועת הקומיקס המקורית של הדרדסים משנת 1958 צוין כי הדרדסים חיים בעולם המכונה "Le Pays Maudit" (שפירושו "הארץ המקוללת") ושעל מנת להגיע לעולם של הדרדסים חייבים להשתמש במעשי קסם או לעבור דרך יערות צפופים, ביצות עמוקות, מדבר, ורכס הרים גבוה. הדרדסים עצמם עושים שימוש בחסידות על מנת לנוע למרחקים ארוכים - כמו למשל על מנת להגיע לממלכה בה מתגוררים יוהאן ופירוליט או על מנת להתעדכן במתרחש בעולם החיצון.

כפר הדרדסים מורכב מבתים דמויי פטריות הממוקמים בקרחת יער ומוקפים בדשא, נהר וצמחייה. על אף שישנם בני אנוש שגרים בעולם הדרדסים, כמו גרגמל שחי בקרבת מקום, בפועל כמעט בלתי אפשרי לאתר את כפר הדרדסים אלא אם כן הדרדסים מובילים אנשים אחרים למיקום של הכפר.

סדרת הקומיקס

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזיכיון החל כרצועת קומיקס שהופיעה לראשונה בכתב העת "ספירו" ב-23 באוקטובר 1958. לאורך השנים הופקו 31 ספרי קומיקס של הדרדסים, אשר 16 מתוכם נוצרו על ידי פייר קוליפור עצמו, ויתר ספרי הקומיקס נוצרו על ידי אמנים שונים במסגרת הסטודיו של קוליפור. לאחר שקוליפור עזב את המו"ל דופואיס, פורסמו לראשונה הקומיקסים של הדרדסים במגזינים ייעודיים של הדרדסים, אשר יצאו לשווקים בשפות צרפתית, הולנדית, גרמנית וטורקית. תרגום הקומיקס לאנגלית התפרסם במקור בארצות הברית דרך הוצאת הספרים Papercutz. בארצות הברית פורסמה גם מיני-סדרת קומיקס, על ידי מארוול קומיקס, באמצע שנות השמונים.

מדיות נוספות בזיכיון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הופקו מספר סרטי אנימציה ולייב אקשן של הדרדסים, רובם דובבו לעברית.

 1. הרפתקאות הדרדסים(אנ') (Les Aventures des Schtroumpfs) - סרט אנימציה שחור-לבן באורך 87 דקות שיצא במקור לאקרנים בבלגיה. הסרט הופק על ידי אולפני האנימציה דופואיס.
 2. הדרדסים וחליל הקסם - סרט המספר על הרפתקה של הדרדסים בימי הביניים. שודר לראשונה בבלגיה בשנת 1976 ובישראל בשנת 2011.
 3. הדרדסים - סרט המספר על הרפתקה של הדרדסים בניו יורק. שודר לראשונה בשנת 2011.
 4. חג מולד מדורדס - סרט המספר על הדרדס רגזני, שמתנהג לא יפה לכל הדרדסים והורס את אווירת החג. שודר לראשונה בשנת 2011 כבונוס ל-DVD של הסרט "הדרדסים".
 5. הדרדסים 2 - סרט המספר על השטותניקים, יצורים חדשים שיצר גרגמל, שעושים בעיות לדרדסים. שודר לראשונה בשנת 2013.
 6. הדרדסים: האגדה על הפרש המסתורי - סרט המספר על הדרדס נועזי, אשר מנסה להבין איך בר-מוח מנצח בכל שנה בציד הדרדס-תותים. שודר לראשונה בשנת 2013.
 7. דרדסים: הכפר האבוד - סרט המספר על הרפתקה של הדרדסים, המובילה אותם לכפר מסתורי. שודר לראשונה בשנת 2017.
 8. סרט הדרדסים - סרט קולנוע שמבוסס לצאת לאקרנים בשנת 2025.

סדרת טלוויזיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – הדרדסים (סדרת טלוויזיה)

הזיכיון זכה להצלחה עצומה ברחבי העולם לאחר שבתחילת שנות ה-80 חברת האנה ברברה הפיקה עיבוד טלוויזיוני מצויר לדרדסים בשיתוף עם SEPP International SARL. סדרת האנימציה שודרה במקור בארצות הברית ברשת NBC מ-12 בספטמבר 1981 עד 2 בדצמבר 1989. בהמשך הסדרה שודרה בארצות הברית בשידורים חוזרים ברשת USA network עד 1993, ולאחר מכן ברשת Cartoon Network עד 2003. הסדרה משודרת מאז ואילך בארצות הברית בערוץ בומרנג (אנ'). הסדרה זכתה להצלחה משמעותית כאשר שודרה במקור ברשת NBC, ובעקבות כך לאורך השנים הופקו מספר פרקי ספיישל. הסדרה הייתה מועמדת מספר פעמים לפרס אמי, וזכתה בקטגוריית סדרת הבידור הטובה ביותר לילדים בשנים 1982–1983. הסדרה זכתה להצלחה מתמשכת עד 1990, אז, לאחר כמעט עשור של הצלחה, ביטלה רשת NBC את הסדרה לאחר שהרייטינג של הסדרה החל לצנוח.

בסדרה שולבו מספר יצירות קלאסיות כמוזיקת רקע במהלך הפרקים, בהם הסימפוניה השמינית של המלחין האוסטרי פרנץ שוברט (אנ'), היצירה פר גינט (גריג) מאת המלחין הנורווגי אדוורד גריג והיצירה תמונות בתערוכה מאת המלחין הרוסי מודסט מוסורגסקי. שידורים חוזרים של התכנית מושמעים בערוץ האחות של רשת הקריקטורה בומרנג.

ב-31 באוגוסט 2017 פורסם לראשונה שחברת ההפקה IMPS ו-Dupuis Audiovisuel ישתפו פעולה בהפקה של סדרת אנימציה חדשה של הדרדסים שתעשה שימוש בגרפיקת תלת-ממד. הסדרה מתוכננת לעלות לשידור במהלך 2021 והיא מיוצרת בשיתוף עם Ketnet (פלנדריה), TF1 (צרפת), KiKa (גרמניה), OUFTIVI (ולוניה), חברת ההפקות של פייר קוליפור ו-Dupuis Audiovisuel. האתחול לסדרה יכיל סיפורים חדשים אשר לא יהוו עיבודים מחודשים לסדרת הקומיקס או לסיפורים ישנים אחרים. הסדרה מתוכננת לעלות לשידור בארצות הברית ברשת ניקלודיאון במהלך 2021.

מהדורת ה-DVD

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-26 בפברואר 2008, חברת Warner Home Video הוציאה לשווקים 19 פרקים מהעונה הראשונה של סדרת האנימציה ל-DVD. ב-7 באוקטובר 2008, חברת האחים וורנר הוציאה את 20 הפרקים הנותרים של העונה הראשונה ב-DVD.

בינואר 2009, חברת קלסיקלטת הוציאה לשווקים סדרת DVD מ-19 הפרקים של העונה הראשונה בשלושה דיסקים, ובאפריל עוד סדרה עם 20 פרקים בשלושה דיסקים.

מוצרים נלווים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 1959 ועד סוף שנות השישים חברת דופויס מכרה בשווקים בובות קטנות של דמויות הדרדסים. אך הבובות המוכרות יותר, שנוצרו בכמויות גדולות בהרבה, הן בובות הדרדסים מתוצרת חברת הצעצועים הגרמנית שלייך (אנ'). רוב בובות הדרדסים שנוצרו לאורך השנים למטרות שיווקיות (למשל הבובות שיוצרו עבור ארוחות הילדים של מקדונלד'ס) יוצרו גם הן על ידי חברת שלייך. לאורך השנים נמכרו למעלה מ-300 מיליון בובות דרדסים.

במהלך שנות השמונים חברת Post Cereals (אנ') הפיקה שני סוגי דגני בוקר של הדרדסים - Smurf-Berry Crunch ו-Smurfs Magic Berries. במהלך שנות השמונים גם החברות Chef Boyardee ו-DelVerde הפיקו שני סוגי פסטה של הדרדסים. החברות Libby's והיינץ הפיקו בעבר פסטה משומרת של הדרדסים לשוק האמריקאי והקנדי.

משחקי וידאו

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הופקו משחקי וידאו של הדרדסים עבור מרבית קונסולות המשחק הגדולות (כולל הקונסולות NES, Super NES ו-Game Boy, Atari, ColecoVision, Game Gear, Master System, Mega Drive ו-Mega CD ועבור הקונסולה המקורית של הפלייסטישן). וכמו גם למחשב האישי. בשנת 2010 יצאו לשווקים המשחק Smurf Village אשר יוצר עבור מערכות אנדרואיד, אייפד, אייפון ואייפוד טאץ'.

תאוריות קשר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסדרה הוצגו פרשנויות אחדות החורגות מאופיה כסיפור ילדים תמים:

 • ישנה תאוריה שהסדרה נועדה להקנות ערכים קומוניסטיים לילדים ולסמל את החברה הדרדסית כחברה קומוניסטית ואת גרגמל בתור הקפיטליסט המרושע.[1] התומכים בתאוריה זו מצביעים על העובדה שלדרדסים אין כסף, כל השירותים והעבודות שלהם נעשים על פי רצון בלבד, וכל הדרדסים נראים (בדרך כלל) מאושרים לחיות כך. חיזוק נוסף לתאוריה זו נעוץ בעובדה שמנהיגם, דרדסאבא, מוצג כשליט אבהי וכול יכול, והדרדס היחיד שצבע כובעו הוא אדום - צבע שמזוהה עם הקומוניזם. יש הטוענים גם כי יש לו דמיון חיצוני לקרל מרקס, וכי השם האנגלי של הדרדס, Smurf הוא ראשי תיבות של Socialist Men Under Red Father.
 • ישנה גם תאוריה שהסדרה היא אנטישמית.[2] לפי תאוריה זו, גרגמל הוא יהודי שרוצה להתעלל בדרדסים. חיזוק לתאוריה זו היא העובדה שלגרגמל יש אף ארוך - ובאירופה, יבשת מולדתם של הדרדסים, יהודים מתוארים כבעלי אף ארוך. תאוריה זו חוזקה על ידי שמועה שגויה שבאחד הפרקים נראה גרגמל לצד חנוכייה, שמועה זו נבעה ככל הנראה מאפקט מנדלה כתוצאה מפרק "A Hovel is Not a Home" בו לצד גרגמל מופיעה מנורת ארבעה קנים[3]. היו אף שניסו להביא את שמו הקודם של חתחתול - "עזראל", כראיה לכך שהסדרה אנטישמית, דבר זה אינו נכון כיוון שעזראל זהו אחד משמותיו של השטן ע"פ האמונה הנוצרית וכלל אינו שם יהודי.[4]
 • ישנה גם תאוריה שהסדרה גזענית כלפי אפרו-אמריקאים, מכיוון שבאחת מעלילות הקומיקס, הדרדסים נדבקים במחלה שעושה אותם שחורים ומאבדים את יכולת הדיבור.[5] כשעובד הפרק לסדרת הטלוויזיה, שונה הצבע כך שהדרדסים הופכים לסגולים במקום לשחורים.[6]
 • בתחילת דרכה של התכנית בארצות הברית התנגדו מנהיגים נוצרים לסדרה, בשל השימוש הנפוץ בה בקסמים וכישוף.
 • לסדרה יוחסו גם סטראוטיפים אנטי-פמיניסטיים, בעיקר על בסיס העובדה שדרדסית זהובת השיער נתפסה כהשתקפות מצוירת של בובת ברבי וכדמות פסיבית שאינה עושה דבר בעצמה, למעט טיפוחה העצמי. כמו כן היא נוצרה (על ידי גרגמל) כדי למשוך את הבנים, ואף נעשה בה שימוש על ידו (בפרק "רומיאו ודרדסית") כדי לסכסך בין כל הדרדסים. אך למרות הביקורת הזו, שמתעלמת לחלוטין מההיבט ההומוריסטי על חשבון הדמויות, היא מהדמויות המרכזיות בסדרה ומהפחות נלעגות בה. בטח שפחות מבר מוח, רגזני וגנדרני וכמובן פחות נלעגת מאנטיגוניסטים שבסדרה.

הדרדסים בישראל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל עלו לשידור העונה הראשונה והשנייה בסדרה החל משנת 1983 בערוץ הראשון.

בשנת 1984 הסדרה עובדה להצגת ילדים שהופיעה בלונה פארק תל אביב בתוך אוהל קרקס ענק. ההצגה הופקה על ידי טמירה ירדני ובוימה בידי דודו ירדני.[7]

במהלך שנות התשעים נוספו העונות 3 עד 7 בסדרה בערוץ הילדים.

ב-22 ביוני 2010 חזרה הסדרה לערוץ הראשון עם כל העונות שדובבו עד אז.[8]

באמצע שנת 2012 יצאו 200 פרקים חדשים שלא שודרו עד אז בארץ, כאשר בעלילה שולבו דמויות חדשות רבות. הפרקים החדשים לא שודרו קודם לכן כיוון שנשמעו טענות על תוכן אנטישמי לכאורה שהם כוללים; בהמשך פחתה ההתנגדות.

הסדרה שודרה גם בערוץ ג'טיקס ובערוץ זום.

בספטמבר 2017 החלה החינוכית לשדר את פרקי כל העונות בעריכת וידאו מחודשת, עם הפתיח המקורי של עונות 1 ו-2 שבוצע על ידי שפרירה זכאי.

את השם בעברית הציע יחיעם פדן. דרדס, לפי מילון אבן-שושן, פירושו הוא נעל בית או סנדל. לדבריו, הדרדס קרוב גם "למילה דרדק וגם למילה קונדס, והוא תרגום מקורב של המקור ונוח להטיות עבריות חביבות: דרדס אותה, נהר דרדסיון, כפר דרדסיהו, דרדס שכמוך".[9]

הפקת הדיבוב העברי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדיבוב המקורי לעברית לשתי העונות הראשונות הופק בשנות ה-80 ובוים על ידי שפרירה זכאי, שקריינה את פתיחי עונות 1 ו-2 והשתתפה בדיבוב בעצמה. בין המדבבים היו ציפי שביט (דרדסית), מוצי אביב (דרדסאבא, קונדסון), איציק סיידוף (גרגמל ודמויות נוספות), שמעון כהן (בר כח ודמויות נוספות), יוני חן (רגזני, ישנוני ודמויות נוספות), ואבי אוריה (בר מוח ודמויות נוספות).[10]

הדיבוב העברי של העונות השלישית עד התשיעית הופק באולפני תומיתות בשנות ה-90 עם מדבבים חדשים, ביניהם גיתית שובל (דרדסית), שי הלפמן (דרדסאבא), ושאול הלוי (גרגמל).[11]

ספרי הדרדסים שיצאו לאור בישראל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כריכה גדולה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. סופרדרדס: פרק 1X17
 2. גרגמל הנדיב: פרק 1X30
 3. דרדס מדורדס: פרק 1X02
 4. המשקפיים הורודים של הדרדסים: פרק 1X35
 5. הדרדסית: פרק 1X1

כריכה קטנה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. מרק דרדסים: פרק 1X10
 2. דרדודד הנודד: מבוסס על פרק 1X12 "סיוט חולמני"
 3. דרדשריר והדרקון: "מבוסס על פרק 1X19, "בר כח האביר"
 4. הדרדסים והמכשפה אגת'ה: מבוסס על פרק 1X21 "הדרדס המזויף"
 5. גנדרני וינרדנג: מבוסס על פרק 1X28 "דרדס המאה"
 6. המפלצת המדורדסת: פרק 1X29 "מפלצת שלג מדורדסת"
 7. הענק הזללן: פרק 1X33
 8. דרדיפש המכושף: מבוסס על פרק 1X34 "שוליית המדרדס"

ספרים שלא מבוססים על פרקים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. מערת הדרדסים
 2. הדרדסים ומיץ הענבים
 3. הדרדסים מכבי האש

הדרדסים בתרבות הישראלית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ Chung Ah-young, Smurfs: Metaphor for Socialism?, The Korea Times, September 5, 2008
 2. ^ ספר חדש: אנטישמיות, גזענות ונאציזם בכפר הדרדסים, באתר וואלה‏, 5 ביוני 2011
 3. ^ גרגמל מופיע לצד מנורת ארבעה קנים, באתר YouTube
 4. ^ התשובה עם דורון פישלר Hatshuva With Doron Fishler - האם גרגמל יהודי? (ש.ח.) [התשובה], באתר Google Podcasts
 5. ^ ספר חדש: הדרדסים - סדרה אנטישמית וסקסיסטית, באתר ‏מאקו‏, 5 ביוני 2011
 6. ^ הפרק "הדרדס הסגול", באתר פישי סרטונים
 7. ^ נדיר - כתבה חלקית על ההצגה "הדרדסים", נבדק ב-2023-12-23
 8. ^ אלכסנדר כץ, מהחודש: הדרדסים חוזרים לערוץ 1 – תמורת 100 אלף דולר, 14 ביוני 2010
 9. ^ אתר למנויים בלבד אילון גלעד, מתרגמי הסדרה הזו התעקשו לבחור לה שם ייחודי. מה הוא בכלל אומר?, באתר הארץ, 12 באוגוסט 2020
 10. ^ הדרדסים (1983-1984), באתר אישים
 11. ^ הדרדסים (1998-2013), באתר אישים