הדרדסים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הדרדסים
הדרדסים
דרדס
סוגה אנימציה לילדים
יוצרים פייר קוליפור
מדבבים בעברית עונות 1 ו-2:
שפרירה זכאי, שמעון כהן, דודיק סמדר, איציק סיידוף, יוני חן, ציפי שביט, אבי אוריה, מוצי אביב
ארץ מקור בלגיה
מספר עונות 9
מספר פרקים 421
הפקה
אורך פרק 25-20 דקות
שידור
רשת שידור NBC (ארצות הברית)
רשת שידור בישראל הערוץ הראשון (עונות 1 - 2)
ערוץ הילדים (עונות 1 - 7)
ערוץ ג'טיקס
זום (עונות 1 - 9)
תקופת שידור מקורית 12 בספטמבר 19812 בדצמבר 1989
קישורים חיצוניים
דף הסדרה ב-IMDb

הדרדסיםצרפתית: Les Schtroumpfs; באנגלית: The Smurfs) הם דמויות בדיוניות אשר הומצאו במקור על ידי המאייר הבלגי פייר קוליפור, הידוע יותר בכינוי "פיו" ("Peyo"), ואשר עליהן התבססה רצועת קומיקס שהופיעה לראשונה בכתב העת ספירו ב-23 באוקטובר 1958 וסדרת אנימציה של 421 פרקים שהופקה לטלוויזיה בין השנים 19811989 על ידי האנה ברברה עבור רשת NBC. בישראל שודרה הסדרה לראשונה בשנות ה-80 של המאה ה-20 בערוץ הראשון, ובהמשך בערוץ הילדים ובערוץ ג'טיקס וכיום גם בערוץ החדש זום. לאחרונה, מאמצע שנת 2012 יצאו 200 פרקים חדשים שלא שודרו עד כה בארץ כאשר בעלילה שולבו דמויות חדשות רבות. הפרקים החדשים לא שודרו בעבר כיוון שנשמעו טענות על תוכן אנטישמי לכאורה שהיא כוללת. לאחרונה פחתה ההתנגדות.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדרדסים הם יצורים כחולים קטנטנים עם כובעים לבנים אשר גרים בכפר קטן וקסום בלב יער בבתים צבעוניים דמויי פטרייה. חייהם השקטים והטובים מופרים על ידי בני האדם ובהם גרגמל המכשף הרשע. גרגמל רוצה ללכוד את כל הדרדסים כדי לאכול אותם ולהשתמש בהם בפורמולה קסומה ליצירת זהב. החתול של גרגמל, חתחתול, עוזר לגרגמל בניסיונותיו ללכוד את הדרדסים, אולם בראש מעייניו עומדת טריפת הדרדסים. כמעט כל הדרדסים דומים זה לזה. כולם זכרים פרט לדרדסית ויותר מאוחר וקסי, נמוכים, בעלי עור כחול, מכנסים לבנים עם חור לזנבות הקצרים שלהם, כובע לבן ואביזר נוסף המזוהה עם האישיות הייחודית של כל דרדס (למשל, כובע טבחים, עפרון, משקפיים, פרח ועוד).

הדרדסים הזכרים כמעט שאינם מופיעים בלי הכובעים שלהם, ומתחת לו הם קירחים לגמרי. בפרק אחד של הסדרה זללני מסיר את כובע הטבח שלו ונותן לדרדסאבא עוגה אשר הסתיר מתחת לכובע, ובאותו רגע מתגלה ראש קירח. בפרק אחר קופץ דרדסאבא ממיטתו וכובעו מתעופף באוויר לשנייה, בה אפשר לראות בבירור שחוץ מזקן ושפם הוא קירח, בפרק הראשון של הסדרה שדרדסית הרעה נותנת לזללני עוגה הוא קופץ באותה השנייה אפשר לראות ראש קירח, באחד הפרקים כשבר כוח ממהר המצנפת שלו קפצה לרגע קט ברגע הזה רואים ראש קירח.

בנוסף לכך, בתערוכה בנושא הדרדסים אשר מוצגת בבלגיה, תלויה על הקיר תמונה של דרדס קד קידה ומוריד את כובעו, שמתחתיו הוא קירח.

כל הדרדסים מלבד דרדסתינוק, דרדסית, שובבית והדרדסונים הם בני למעלה ממאה שנים. כמו כן קיימים למעלה ממאה דרדסים שונים.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדרדסים שהופיעו כדמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמות הדרדסים מתארים בדרך כלל את אופיים או את תחום התמחותם: (לחלק מהדרדסים השם בעברית היה שונה מתרגום לתרגום)

 • דרדסבא : אביהם של הדרדסים. בן 583 שנה. בעל זקן לבן וכובע אדום (להבדיל מיתר הדרדסים שכובעם לבן). דרדסאבא הוא חכם ובעל ידע רב. הוא קוסם בעל ניסיון רב במיוחד בהכנת שיקויים מיוחדים וכישופים. לרוב נמצא בביתו, עוסק בקריאת ספרים או בבדיקת המצאותיו של חרוצון, לעתים קרובות עם בר-מוח לצדו.
 • בר-מוח : דרדס ידען, אך שחצן ומרגיז. מרכיב משקפיים. נוהג לצטט את דרדסאבא ונחשב לסגנו, לפחות בעיני עצמו. בר-מוח נוהג להשתחצן בקרבתו לדרדסאבא, ולעתים קרובות מטיף מוסר לדרדסים ומאיים עליהם שילשין עליהם לדרדסאבא. רוב הדרדסים אינם אוהבים את בר-מוח, וכאשר הוא מטיף להם מוסר, הדרדסים נוהגים לחבוט בו ולהעיף אותו למרחק רב והוא נוחת על ראשו. בר-מוח הוא חברו הטוב של ביש-גדא, הדרדסים הכי שנואים עליו הם בר-כוח וקונדסון.
 • בר-כוח : הדרדס החזק ביותר. יש לו קעקוע של לב אדום על הזרוע. ספורטאי וחובב הרמת משק
 • דרדסית : דרדסית הייתה הדרדס היחיד ממין נקבה בכפר, עד לבואה של שובבית. בעלת שיער בלונדיני גלי ארוך, ריסים ארוכים, שמלה לבנה ועקבים גבוהים. היא מושא אהבתם של כל הדרדסים בכפר. דרדסית נוצרה על ידי גרגמל (עונה 1 פרק 1), כדי שבעזרתה יוכל למצוא את כפר הדרדסים בכך שתגרום לקנאה ולתחרות בין הדרדסים. גרגמל השאיר אותה ביער, שם בר-כוח נתקל בה במקרה והביא אותה איתו לכפר הדרדסים. תוכניתו המקורית של גרגמל נכשלה משום שאף כי חלק מהדרדסים התאהבו בה ועשו דברים בהשפעתה (כמו הצפת הכפר) הם היו עסוקים ולא מספיק פתיים לניסיונות שלה להביאם לגרגמל. דרדסאבא ריחם עליה כאשר היא התחרטה על הצפת הכפר והסגירה את היותה שליחת גרגמל, ובעקבות כך הוא הסיר ממנה את הכישוף והיא הופכת מדרדסית שחורת שיער, לדרדסית בלונדינית יפהפייה וטובת לב וכעת כל הדרדסים מתאהבים בה אף יותר.
 • ביש-גדא : דרדס מגושם, גמלוני וחסר מזל. ידידו הטוב ביותר של בר-מוח, ובעצם היחיד שמסוגל לסבול את הטפות המוסר שלו.
 • קונדסון : דרדס חובב מעשי קונדס, כאשר המטרה העיקרית שלו היא בר-מוח. נוהג לתת במתנה חבילה ארוזה בעטיפה צהובה עם סרט אדום תוך כדי קריאתו "הפתעה!". החבילה אשר מכילה נפץ מתפוצצת בפניו של הפותח לקול צחוקו של קונדסון. רוב הדרדסים לבסוף מתרגלים למעשי הקונדס של קונדסון ויודעים על המתנות המתפוצצות שלו, ולכן מסרבים לפתוח אותן. היחידים שעדיין נופלים בפח ופותחים את המתנות שלו הם ביש גדא ובר-מוח.
 • חרוצון : דרדס חרוץ, בעל סרבל ועיפרון מעל אוזנו, איש התחזוקה והממציא של הדרדסים. ממציא ובונה כל הזמן מכונות חדשות לקהילת הדרדסים. חברו הטוב הוא בר-כוח (פרט למריבה ביניהם בפרק "רומיאו ודרדסית").
 • רגזני : דרדס רגזן וזעפן בעל גישה שלילית. מתלונן תמיד, ותמיד אומר "אני שונא" (כל מה שיעלה בדעתו).
 • ישנוני : דרדס חובב שינה במיוחד. מסוגל לישון בכל מקום ובכל מצב.
 • זללני : דרדס חביב שכל עיסוקו היה להכין ולאכול מטעמים שונים, הוא קצת שמנמן. הוא יודע בעל פה מתכונים רבים ומבשל מנות רבות מדי יום. משום שהדרדסים צמחונים, הוא לעולם לא מבשל מנות בשריות, אך הוא כן משתמש בביצים. הוא תמיד חובש כובע טבחים.
 • גנדרני : גנדרני הוא דרדס ססגוני, אשר חובש פרח על כובעו. רוב הזמן הוא מביט על בבואתו במראת היד בה הוא מחזיק (נרקיסיזם) אותה הוא נוהג לרוב לנשק. דוגמה לטרנד המטרוסקסואל המודרני.
 • פחדני : דרדס פחדן במיוחד, נבהל מכל דבר. רוב הזמן הוא רועד מפחד. משום כך הדרדסים נוהגים להתגרות בו לעתים קרובות.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גרגמל : מכשף מרושע בעל אף גדול וקרחת לא יוצלח, אויבם הראשי של הדרדסים. הוא גר בטירה עתיקה בקצה יער הדרדסים ביחד עם החתול שלו, חתחתול. מטרתו העיקרית היא לגלות את מחבוא כפר הדרדסים, בשל רצונו לתפוס שישה דרדסים ולהפוך את השאר למרק דרדסים לאכול אותו. הוא אכן גילה את מיקומו של הכפר מספר פעמים במהלך שתי העונות הראשונות - אך לבסוף הוא איבד את המיקום בשל כישוף שהטיל עליו דרדסאבא, שיקוי ההיעלמות של דרדסאבא או סיבה אחרת. לעתים קרובות הוא מאבד את מיקום הכפר משום שהוא רודף אחרי הדרדסים, מאבד אותם, ולא מצליח לשחזר את צעדיו חזרה אל הכפר. ידוע במשפטו "אני שונא דרדסים".
 • חתחתול : חתול, עוזרו הרשע לא פחות של גרגמל. חתחתול רוצה לאכול את הדרדסים, אך לעולם לא מצליח. בעל צחוק מרושע כמו של גרגמל.
 • פה גדול : עוג גדול, מגושם ולא חכם במיוחד אשר מעוניין רק להשביע את רעבונו המפלצתי. לרוב הוא פורץ לביתו של גרגמל כדי לגנוב אוכל. הוא מתיידד עם כל מי שיספק לו אוכל בתמורה. הוא יעזור לגרגמל או לדרדסים, תלוי מי יספק לו יותר אוכל בתמורה. ידוע במנהגו לצעוק "פה גדול רעב, פה גדול רוצה לאכול הכל".
 • אגאתה : מכשפה מרושעת, שלפעמים משמשת כבעלת בריתו של גרגמל ולפעמים כיריבתו. במהלך הסדרה מנסה גם כן למצוא את כפר הדרדסים כדי לנקום בהם על כך שהם השמידו את "תכשיט" הקסם שלה. כדי למצוא את הכפר היא מטילה על עצמה כישוף אשר הופך אותה לדרדס. דרדסאבא כינה אותה "נחרני" בשל הנחירה האופיינית לה המשולבת בדיבור שלה- עובדה אשר בסוף חושפת את זהותה האמיתית ומסכלת את תוכניתה.
 • בת-כנף: חסידה, אמצעי התחבורה היעיל ביותר של הדרדסים. הביאה לעולם את דרדס-תינוק בתחילת העונה השלישית.
 • בלשצר : מורהו הרוחני של גרגמל, מופיע בסרט "הדרדסים באים". גרגמל גונב ממנו ספר קסמים כדי להפוך דרדסים לזהב. בסדרה הוא מופיע לראשונה כשהוא שולח את שפירית כדי להסגיר לידו את דרדסאבא וזאת בתמורה לחירותה של שפירית.

הדרדסים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בובות דרדסים בפארק באנקרה, טורקיה

בישראל עלו לשידור העונה הראשונה והשנייה בסדרה החל משנת 1983 בערוץ הראשון. במהלך שנות התשעים נוספו העונות 3 עד 7 בסדרה בערוץ הילדים. ב-22 ביוני 2010 חזרה הסדרה לערוץ הראשון עם כל העונות שדובבו עד כה[1].

מקור השם "דרדסים" בעברית הוא שילוב של שתי מילים: "דרדקים" ו"ננסים", וכן במילה העברית "דרדס" שמשמעה סוג של נעל בית/גרב.

הפקת הדיבוב העברי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדיבוב המקורי לעברית לשתי העונות הראשונות הופק בשנות השמונים אותו ביימה שפרירה זכאי, שהשתתפה בדיבוב בעצמה. הדיבוב בעברית של העונות השלישית עד התשיעית, הופקו באולפני "תומיתות" בשנות התשעים עם מדבבים חדשים. את פתיח עונות 1 ו-2 קריינה שפרירה זכאי.

שפת הדרדסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדרדסים יש ניב מיוחד שמתאפיין בשימוש מופרז בשורש "ד.ר.ד.ס." בהטיות שונות במגוון משמעויות. הדרדסים מחליפים הרבה מילים נפוצות במילים דרדסיות כך שקצת קשה להבין למה הם בדיוק מתכוונים לדוגמה: "אני הולך לדרדס אותו" "לכל הדרדוסים" "איזה דרדס מדורדס".

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות סדרת הטלוויזיה יצאו מספר ספרים, חלקם תורגמו לעברית.

כריכה גדולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. סופרדרדס: פרק 1X17
 2. גרגמל הנדיב: פרק 1X30
 3. דרדס מדורדס: מבוסס על פרק 1X02, "פתרון קונדסון"
 4. המשקפיים הורודים המדורדסים: פרק 1X35
 5. הדרדסית:פרק 1 עונה 1

כריכה קטנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. מרק דרדסים: פרק 1X10
 2. דרדודד הנודד: מבוסס על פרק 1X12 "סיוט חולמני"
 3. דרדשריר והדרקון: "מבוסס על פרק 1X19, "בר כח האביר"
 4. הדרדסים והמכשפה אגת'ה: מבוסס על פרק 1X21 "הדרדס המזויף"
 5. גנדרני וינרדנג: מבוסס על פרק 1X28 "דרדס המאה"
 6. המפלצת המדורדסת: פרק 1X29 "מפלצת שלג מדורדסת"
 7. הבצורת: פרק 1X33
 8. דרדיפש המכושף: מבוסס על פרק 1X34 "שוליית המדרדס"

ספרים שלא מבוססים על פרקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. מערת הדרדסים
 2. הדרדסים ומיץ הענבים

תאוריות קונספירציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נגד הסדרה הועלו מספר טענות[2][3][4]:

 • הסדרה הואשמה בהיותה אנטישמית. לפי האשמה זאת, גרגמל המכשף, שעוסק בכשפים, בעל האף הגדול והשיער השחור, למעשה משקף את הסטראוטיפ האנטישמי של היהודי, אשר מנסה להשתלט על הדרדסים, הגויים לכאורה שאינם מזיקים לאף אחד; חתחתול בגרסה האנגלית נקרא עזראל (Azrael) שדומה מבחינת פונטית וכתיב לישראל (Israel); הפיכתה של דרדסית ממרושעת לטובת לב, מלווה בשינוי צבע שערה השחור ה"יהודי" לשער בלונדיני "ארי"; כלל הדרדסים חובשים על ראשם מצנפות הדומות למצנפות של הקו קלוקס קלאן.
 • ישנה תאוריה שהסדרה נועדה להקנות ערכים קומוניסטיים לילדים ולסמל את החברה הדרדסית כחברה קומוניסטית ואת גרגמל בתור הקפיטליסט המרושע. התומכים בתאוריה זו מצביעים על העובדה שלדרדסים אין ככל הנראה כסף, כל השירותים והעבודות שלהם נעשים על פי רצון בלבד, וכל הדרדסים נראים מאושרים לחיות כך. חיזוק נוסף לתאוריה זו נעוץ בעובדה שמנהיגם, דרדסאבא, מוצג כשליט אבהי וכול יכול, והדרדס היחיד שצבע כובעו הוא אדום - צבע שמזוהה עם הקומוניזם. יש הטוענים גם כי יש לו דמיון חיצוני לקרל מרקס, וכי השם האנגלי של הדרדס, Smurf הוא ראשי תיבות של Socialist Men Under Red Father.
 • בתחילת דרכה של התוכנית בארצות הברית התנגדו מנהיגים נוצרים לסדרה, בשל השימוש הנפוץ בה בקסמים וכישוף.
 • לסדרה יוחסו גם סטריאוטיפיים אנטי-נשיים, בעיקר על בסיס העובדה שדרדסית זהובת השיער נתפסה כהשתקפות מצוירת של בובת ברבי וכדמות פסיבית שאינה עושה דבר בעצמה, למעט טיפוחה העצמי. כמו כן היא נוצרה (על ידי גרגמל) כדי למשוך את הבנים, ואף נעשה בה שימוש על ידו (בפרק "רומיאו ודרדסית") כדי לסכסך בין כל הדרדסים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]