טיוטה:אסף מליח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אסף מליח
אסף מליח, 2018
אסף מליח, 2018
לידה ב' בחשוון ה'תשל"ד (גיל: 46)
ענף מדעי אסלאם, מזרחנות והמזרח התיכון
מוסדות אוניברסיטת בר אילן

אסף מליח (נולד בב' בחשוון ה'תשל"ד, 28 באוקטובר 1973) הוא דוקטור לאסלאם ולמזרח התיכון. הוא חוקר ומרצה עצמאי לאסלאם הרדיקלי ולטרור האסלאמי העולמי והטרור הפלסטיני. דר' אסף מליח נוטל חלק במחקר שמנהל פרופ' רמי גינת, ראש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן, בנושא תפיסתה וראייתה של החברה המצרית את השלום והיחסים עם מדינת ישראל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסף מליח נולד ברחובות, בשכונת שעריים, להורים ממוצא תימני, שאף הם נולדו בשכונת שעריים. בינואר 1992 הוא החל את שירותו הצבאי בחיל המודיעין ושובץ ביחידת חצ"ב. באוקטובר 1993 סיים קורס קציני ממשל, ועבר לשרת במנהל האזרחי ביהודה ושומרון, אחת משתי הזרועות של יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים (תפ"ש). בתפקידו הראשון שירת כעוזר היועץ לענייני ערבים בנפת חברון. בדצמבר 1994 קודם לתפקיד עוזר היועץ לענייני ערבים במפקדת המנהל האזרחי ביהודה ושומרון. הוא השתחרר בדרגת סגן בספטמבר 1996. במהלך שירותו הצבאי בסדיר ובמילואים השתתף במבצעים רבים לסיכול הטרור הפלסטיני, בהם מבצע "חומת מגן" ומבצע "שובו אחים". כיום משמש דר' מליח כקצין מילואים בדרגת רב-סרן בענף היועץ לענייני פלסטינים במנהל האזרחי ביהודה ושומרון.

לאחר שחרורו מצה"ל בספטמבר 1996, החל את התואר הראשון בחוג ללימודי האסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית, אותו סיים בהצטיינות. בשנת 2000 החל את התואר השני במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בר-אילן, אותם סיים בהצטיינות בתוך שנה אחת, ומיד המשיך ללימודי התואר השלישי באותה מחלקה באוניברסיטת בר-אילן, אותם סיים ב־2005. נושא עבודת הדוקטורט שלו היה "עבדאללה עזאם ומקורותיו הרעיוניים של הטרוריזם האסלאמי העולמי של אסאמה בן לאדן".

בין השנים 2005–2008 עבד במכון הבינלאומי למדיניות נגד טרור (ICT) שבמרכז הבינתחומי הרצליה. הוא כתב מאמרים רבים עבור המכון בתחום הטרור האסלאמי העולמי, בדגש על ארגון אלקאעדה, הטרור הפלסטיני, בדגש על תנועת חמא"ס, וכן אודות מפלגת השחרור האסלאמית (חזב אלתחריר אלאסלאמי). בין השנים 2008–2009 עבד במכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) שבמרכז הבינתחומי הרצליה, שם שימש כראש צוות וחוקר ב"פרויקט חזבאללה" שבוצע עבור מחלקת ההגנה של ארצות הברית. הוא חקר את יחסי חמא"ס-חזבאללה. בתקופה זו שימש גם כעוזר מחקר של פרופ' אלה לנדאו-טסרון מהאוניברסיטה העברית ב"פרויקט מנהיגות" בנושא שבועת האמונים באסלאם. בין השנים 2009–2011 ובמהלך 2020 עבד כעוזר מחקר של פרופ' רמי גינת במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן. בין השנים 2012–2017 שימש כרכז השפה הערבית במספר בתי ספר בראשון לציון וברחובות והוביל את תלמידיו להישגים ארציים. בשנת 2015 הוא אף היה מועמד בתחרות "המורה של המדינה".

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דר' אסף מליח ודר' שאול שי, מכאבול לירושלים – אל-קאעידה, הג'יהאד האיסלאמי העולמי והעימות הישראלי-פלסטיני, (ת"א: הוצאת מטר, 2009).

כתבי עת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אסף מליח בוויקישיתוף

F icon.svg אסף מליח, ברשת החברתית פייסבוק

סרטונים עבדאללה עזאם והשפעת משנתו הרעיונית על תפיסת הג'יהאד, סרטון באתר יוטיוב

סרטונים ראיון לתכנית יומן קריאה, מכאבול לירושלים, סרטון באתר יוטיוב

סרטונים כתבה למגזין של אשרת קוטלר בערוץ 10, האב הרוחני של הג'האד, סרטון באתר יוטיוב

סרטונים ראיון לתכנית לונדון את קירשנבאום, אילת על הכוונת, סרטון באתר יוטיוב

כתבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


קטגוריה:עיתונאים כותבי עברית קטגוריה:פרשנים לענייני ערבים קטגוריה:סופרים ישראלים קטגוריה:מזרחנים ישראלים קטגוריה:בוגרי אוניברסיטת בר-אילן קטגוריה:ישראלים שנולדו ב-1973 קטגוריה:אסלאם קטגוריה:טרור אסלאמי קטגוריה:ג'יהאד