טיפקאנו וטיילר גם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

תווי השיר. פורסמו על ידי ג'י. אי. בלייק מפילדלפיה.
שלט בחירות ועליו סיסמת הבחירות "טיפ וטיי" המבוססת על השיר

טיפקאנו וטיילר גםאנגלית: Tippecanoe and Tyler too) או בקיצור "טיפ וטיי" (Tip and Ty) היה שיר בחירות פופולרי ובעל השפעה רבה במערכת הבחירות לנשיאות שנערכה בשנת 1840 בארצות הברית, בהם נבחרו ויליאם הנרי הריסון ("טיפקאנו") וג'ון טיילר לנשיא וסגן הנשיא, בהתאמה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר נועד לסייע לבחירתו של נציג המפלגה הוויגית ויליאם הנרי הריסון, אשר ניצח את האינדיאנים בקרב טיפקאנו ועל כן זכה לכינוי "טיפקאנו". הריסון התמודד יחד עם סגנו ג'ון טיילר מול נציג המפלגה הדמוקרטית מרטין ואן ביורן.

שיר בחירות זה הביא למעשה לבחירתו של הריסון, ופתח מסורת של כתיבת שירי בחירות ושימוש בהם בכל מערכת בחירות בארצות הברית עד ימינו. שם השיר ידוע גם כיום כדוגמה לסיסמת בחירות מוצלחת.

באופן אירוני, האריסון, שהחל בכהונתו כנשיא ב-4 במרץ 1841, מת לאחר חודש בתפקיד, וסגנו, ג'ון טיילר הוא שכיהן כנשיא בהמשך תקופת הנשיאות.

מקור השיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר נכתב על ידי אלכסנדר קופמן רוס (Alexander Coffman Ross), תכשיטן מזייסוויל (Zanesville) שבמדינת אוהיו בשנת 1840 ללחן של שיר עממי בשם "החזירים הקטנים" (Little Pigs). השיר הושמע לראשונה במפגש של המפלגה הוויגית שנערך בזייסוויל, ולאחר מכן, בעת שנסע במסע עסקים בניו יורק, השמיע את השיר באספת בחירות ויגית שנערכה בעיר ניו יורק. מכאן התפשט השיר בכל רחבי ארצות הברית והושמע באסיפות בחירות של המפלגה הוויגית בכל רחבי המדינה.

מילות השיר "החזירים הקטנים" נשכחו, ואינן ידועות כיום.

ברחבי ארצות הברית נפוצו גרסאות שונות רבות של השיר, ונכתבו לו בתים שונים במהלך מערכת הבחירות. השיר זכה לפופולריות רבה בשל חוסר הרצינות שלו, והיותו שיר עם פשוט (בניגוד לשירי הבחירות הרציניים שקדמו לו).

מילות השיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילות הבית הראשון של השיר באנגלית:

Tip and Ty
What's the cause of this commotion, motion, motion,
Our country through?
It is the ball a-rolling on

For Tippecanoe and Tyler too.
For Tippecanoe and Tyler too.
And with them we'll beat little Van, Van, Van,
Van is a used up man.
And with them we'll beat little Van.


מילות הבית הראשון של השיר בעברית:
טיפ וטיי
מה גרם לכל המהומה, הוהה, הוהה
בכל רחבי המדינה?
זה הכדור שמתגלגל קדימה

למען טיפקאנו וטיילר גם.
למען טיפקאנו וטיילר גם.
ועמם נביס את ואן הקטן, ואן, ואן,
ואן האיש המשומש.
ועמם נביס את ואן הקטן.

גרסת השיר של רוס כללה 12 בתים ופזמון חוזר. בשל מילות השיר המסגירות גלגול, החלו במערכת הבחירות להשתמש בכדורי בד גדולים ולגלגל אותם במהלך השמעת השיר.

אזכורים תרבותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1968 הושמע השיר במחזמר ברודוויי "כיצד לגנוב מערכת בחירות" ("How to Steal an Election"). השיר עובד למחזה על ידי הזמר אוסקר ברנד.

השיר הוקלט בגרסתו המקורית בשנת 1978 על ידי פיטר ג'נובסקי באלבום "Winners and Losers: Campaign Songs from the Critical Elections in American History, Vol. 1" ובשנת 1999 על ידי אסוקר ברנד לאלבום "Presidential Campaign Songs: 1789 - 1996" עבור מכון הסמית'וניאן.

הלהקה They Might Be Giants הקליטה גרסת רוק של השיר בשנת 2004 באלבומם: "Future Soundtrack for America", כאשר הם שרים את הבית הראשון, השמיני והשני של השיר המקורי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טיפקאנו וטיילר גם בוויקישיתוף