ג'ון טיילר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ון טיילר
29 במרץ 1790; גרינווי שבוירג'יניה - 18 בינואר 1862; ריצ'מונד (בגיל 71)
Johntyler.jpg

ג'ון טיילר
שם בשפת המקור John Tyler
מדינה ארצות הברית
מפלגה המפלגה הוויגית
בת-זוג
נשיא ארצות הברית ה-10
תקופת כהונה 6 באפריל 1841 - 3 במרץ 1845 (3 שנים ו-47 שבועות)
סגן אין
הקודם בתפקיד ויליאם הנרי הריסון
הבא בתפקיד ג'יימס נוקס פולק

ג'ון טיילראנגלית: John Tyler‏; 29 במרץ 179018 בינואר 1862) היה נשיאה העשירי של ארצות הברית.

טיילר היה סגן-הנשיא הראשון שנכנס לכהונתו עקב מות הנשיא הריסון (שמת חודש אחד לאחר השבעתו). למעשה, לא ברור שהשבעת טיילר כנשיא הייתה חוקית: חוקת ארצות הברית אמנם קבעה כי בהתפנות משרת הנשיא יעברו כל חובותיו וסמכויותיו לסגנו, אולם לא נאמר כלל שגם תואר הנשיא יעבור לסגן, אשר יושבע כנשיא ממש.

למעשה, טיילר הושבע כנשיא, וכך נהגו גם כל סגני הנשיא שנכנסו לנשיאות אחריו, עד לינדון ג'ונסון. התיקון ה-25 לחוקת ארצות הברית הסיר את הספיקות, כאשר קבע מפורשות (סעיף 1) כי בהתפנות משרת הנשיא יהיה סגן הנשיא לנשיא. ג'רלד פורד היה סגן הנשיא הראשון (ועד כה - היחיד) שהושבע לפי תיקון זה.

טיילר נבחר לתפקיד סגן הנשיא מטעם המפלגה הוויגית בעקבות קמפיין בחירות מוצלח שלווה בסיסמה "טיפקאנו וטיילר גם". זמן קצר לאחר שהתמנה לנשיא הסתכסך עם חברי מפלגתו, והרבה להשתמש בזכות הווטו הנשיאותית כדי לסכל הצעות חקיקה שהגישו. בעקבות זאת התפטרו מרבית חברי הקבינט, וטיילר סולק מן המפלגה.

לקראת תום כהונתו הוביל טיילר מהלך לסיפוחה של רפובליקת טקסס, שהכריזה על עצמאותה ממקסיקו ב-1836. הסיפוח הושלם בתקופת כהונתו של יורשו בתפקיד, ג'יימס פולק.

לאחר תום נשיאותו פרש טיילר לחוותו בווירג'יניה. במשבר שקדם למלחמת האזרחים שב לפעילות ציבורית, בניסיון לקדם הסדר בין מדינות הדרום לבין השלטון המרכזי, שימנע מלחמה. טיילר דגל בגישה שלפיה מדינות ארצות הברית צריכות להחזיק בסמכויות נרחבות, ובכלל זה לקבוע לעצמן האם להתיר בתחומיהן עבדות או לאסור עליה. הוא עצמו היה בעל עבדים. כאשר פרשו מדינות הדרום מן האיחוד הביע טיילר תמיכה בלתי מסויגת במהלך, ואף נבחר כחבר הקונגרס של קונפדרציית המדינות הפורשות, אך נפטר קודם שנכנס לתפקידו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתימת ג'ון טיילר