טעות פרוידיאנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "פליטת פה" מפנה לכאן. לערך העוסק במופע יחיד של דודו טופז, ראו פליטת פה (מופע).

טעות פרוידיאנית או פליטת פה פרוידיאנית היא שגיאה בפעולה, דיבור או זיכרון אנושי, שנגרמת על ידי הלא מודע. לרוב השגיאה נראית מהצד כמקרית, יוצאת דופן, מוזרה ושטותית, אך יש לה משמעות עמוקה יותר. דוגמה לטעות פרוידיאנית: יושב ראש הפרלמנט, שבפתיחת ישיבה אומר בחגיגיות "אני מכריז על סיום הישיבה!" (במקום "תחילת הישיבה"). בין מעשי כשל אלו: שכחה, פליטת פה, פליטת קולמוס, שגיאת קריאה וכו'.

קרויה על שם אבי הפסיכואנליזה זיגמונד פרויד, שתיאר את התופעה, וכינה אותה מעשה כשל (Parapraxis), בספרו "תורת הפרעות הנפש של חיי היום-יום" (Zur Psychopathologie des Alltagslebens) שיצא בשנת 1901.

פופולריזציה של המונח דיללה את המשמעות הטכנית שלו. בהקשרים מסוימים טעות פרוידיאנית הפכה לכלול כל פליטת פה, לרוב משתמשים בה בצורה הומוריסטית כדי להראות מניעים וגורמים חבויים או רמיזות מסוימות. זוהי טעות נפוצה עם שמות, כאשר אדם קורא למישהו בשם אחר (לדוגמה, אדם שקורא למישהי בטעות "אמא" או למישהו "אבא", אף שאינם הוריו). לכן, בשימוש יומיומי, משמעות הטעות הפרוידיאנית היא של פליטת פה שלפעמים חושפת את הכוונה או המשמעות האמיתית של הדובר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Human brain NIH.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא פסיכולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.