טרור כלכלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

טרור כלכלי הוא מאבק אשר נעשה על מנת לחבל בפעילותה התקינה של המערכת הכלכלית באזור או במדינה מסוימת; על מנת לזרוע פחד בקרב האוכלוסייה באותו אזור או מדינה. טרור כלכלי עשוי לפגוע ביציבות הכלכלית, בחלוקת המשאבים או בערכם של המשאבים הכלכליים גופם.

מרכז ז'נבה למדיניות אבטחה תיאר בשנת 2005 את תופעת הטרור הכלכלי:

Cquote2.svg

בניגוד ללוחמה כלכלית שנערכת על ידי מדינות כנגד מדינות אחרות, "טרור כלכלי" מתבצע על ידי שחקנים רב לאומיים, שהם לאו דווקא מדינות. הטרור עשוי להתבצע בדרכים מתוחכמות ומתואמות בין השחקנים, במטרה לשבש את היציבות הכלכלית והפיננסית של מדינה, קבוצת מדינות או חברה, באמתלה של מניעים אידאולוגיים או דתיים. פעולות אלה, אם ייעשו, יכולות להיות להפעיל אלימות ישירה (איומים, חיסולים) או עקיפה (חוקים דרקוניים, שיבוש הליכי משפט, זיוף ראיות, עקיפת סמכות מקבלי ההחלטות, שוחד וכדומה ). לפעולות יכולות להיות השלכות מיידיות, או שייצרו השפעות פסיכולוגיות שיגרמו להשלכות כלכליות במשך דורות.

Cquote3.svg

על פי הגדרה זו, טרור כלכלי מתאפיין בשתי תכונות יסודיות:

  1. הפעולה מתבצעת על ידי שחקנים רב לאומיים, ולאו דווקא על ידי מדינות.
  2. פעולת הטרור הכלכלי מכוננת כנגד המערכת הכלכלית והפיננסית של מדינת המטרה.