ידין דודאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

ידין דוּדאי (נולד ב-8 בדצמבר 1944 בתל אביב) הוא פרופסור וחוקר מוח וזיכרון במכון ויצמן למדע ומכהן בקתדרה ע"ש שרה ומיכאל סלע במכון. הוא היה דיקן הפקולטה לביולוגיה וראש המחלקה לנוירוביולוגיה והמרכזים לחקר המוח במכון ויצמן. מחקריו עוסקים בפעולתם של תאי-עצב ובמנגנוני למידה וזיכרון, ומתמקדים בתהליכים של יצירת זיכרון של אירועים חד-פעמיים וביציבותם של זיכרונות אלה באדם.

אודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דודאי החל דרכו המקצועית כעתונאי ועורך חדשות וגם לאחר שעבר לעולם האקדמי המשיך לפרסם טורים בעתונות כולל ב״הארץ״. הוא קיבל תואר בוגר למדעים בביוכימיה וגנטיקה בהצטיינות והשתלם בהיסטוריה בת-זמננו באוניברסיטה העברית בירושלים, ואחר כך סיים דוקטורט בביופיזיקה במכון ויצמן למדע בשנת 1974. בהמשך עשה השתלמות פוסט דוקטורט במכון הטכנולוגי של קליפורניה בפסדנה, שם היה ממניחי היסוד למחקר הזיכרון באמצעות הפרעות גנטיות (נוירוגנטיקה). היה פרופסור אורח באוניברסיטת קולומביה, אוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת אדינבורו, מכוני הבריאות הלאומיים של ארה״ב, קולז' דה פראנס בפריז ואוניברסיטת בוסטון. משנת 2004 מכהן כפרופסור גלובלי מצטיין (Global Distinguished Professor) במרכז למדעי העצב של אוניברסיטת ניו יורק. הוא מכהן כמנהל המדעי של מרכז המצוינות בחקר הקוגניציה של תוכנית מרכזי המצוינות בישראל (I-CORE).

דודאי מילא תפקידים בכירים באקדמיה בישראל ומחוצה לה וכן בגופים ממלכתיים וציבוריים בישראל. בין השאר היה חבר הוועדה לתיקצוב ותכנון (ות״ת) של המועצה להשכלה גבוהה. פרסם מאמרים רבים בעתונות המדעית בנושאי מנגנוני זיכרון ותאוריות של זיכרון. דודאי זכה בפרס ׳איפסן׳ הצרפתי בשנת 2013 יחד עם פרופ׳ ריצ׳רד מוריס ופרופ׳ טים בליס על השגים יוצאי דופן בחקר הזיכרון. הוא נבחר כעמית בארגונים אקדמיים בארה״ב בתחומי מדעי המוח וההתנהגות, וכחבר בארגון האירופאי לביולוגיה מולקולרית ב-2014. הוא חבר האקדמיה הישראלית למדעים (2014).

מספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • The Neurobiology of Memory (Oxford 1989)
  • Memory from A to Z, keywords, concepts and beyond (Oxford 2002)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]