יהודה אבן וירגה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יהודה אבן וירגה היה היסטוריון, אסטרונום, מתמטיקאי ומקובל ספרדי. נולד בסביליה במאה ה-15. ככל הנראה סבו או אביו של שלמה אבן וירגה מחבר הספר 'שבט יהודה', שנשענה על עבודתו המוקדמת של יהודה (ואף נקראה על שמו). חלק ניכר מן הפרטים הביוגרפיים אודותיו ידועים לנו מן החיבור המאוחר הזה.

חשוב להבחין בין יהודה אבן וירגה איש המאה ה-15, לבין אדם אחר בעל שם זהה, איש המאה ה-16 שהתכתב עם ר' יוסף קארו (אבקת רוכל, סימנים צט-ק).

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר "שבט יהודה" (אות לח) מציין שבעת שהיהודים בני כפר הסמוך לסביליה הואשמו כי חטפו את גופתו של יהודי שהמיר דתו לנצרות על מנת לקוברו בבית עלמין יהודי, ויהודה אבן וירגה נחלץ לעזרתם והצליח לשכנע את מושל אנדלוסיה כי היו אלה כמרים נוצריים שהעלילו עליהם שקר. יהודה אבן וירגה היה פעיל בתיווך בין האנוסים לבין היהודים שנשארו ביהדותם. כאשר האינקויזיציה ביקשה לדלות מפיו מידע על אנוסים השומרים על יהדותם, נמלט לליסבון, שם התגורר ככל הנראה מספר שנים עד שנתפס בידי האינקיויציה והומת בידיהם ביסורים (שבט יהודה, אות סב).

חיבוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

יהודה אבן וירגה כתב את קורות רדיפות היהודים בספרד, בהשענו על החיבור המוקדם יותר, 'זיכרון השמדות' מאת בעל 'האפודי', פרופייט דוראן. חיבורו של יהודה אבן וירגה שימש בסיס לחיבור 'שבט יהודה' שנכתב על ידי שלמה אבן וירגה. בדרך כלל מקובל לזהות את יהודה אבן וירגה של 'שבט יהודה' כאותו יהודה אבן וירגה המופיע כמחברם של החיבורים הבאים, חלקם מתועדים לשנת 1457 בליסבון (ומאוגדים יחדיו בכתב יד, הספרייה הלאומית של צרפת):

  • "קיצור המספר" - חיבור קצר באריתמטיקה
  • "כלי האופקי" - תיאור של המצאתו: כלי עזר לתצפית ותחשיב אסטרונומי של מעגל המרידיאן בין שני קטביה של השמש.
  • שיטה לחישובי גובה
  • חיבור קצר באסטרונומיה, המבוסס על תצפיות אישיות שביצע.

בנוסף, יהודה אבן וירגה חיבר (סביב שנת 1480) פירוש לעיבודו המקוצר של האסטרונום הפרסי אל-פרע'אני לספרו של האסטרונום היווני תלמי, ספר אלמגסט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]