יהודה כהן (מנצח)

From ויקיפדיה
Jump to navigation Jump to search

ד"ר יהודה סומר כהן (נולד ב-13.4.1954, ישראל) הוא מנצח, מעבד ומקים מערכות חינוכיות מוזיקליות. ייסד את מכללת "הד" למוזיקה בשנת 1991, ומשמש דיקן ומנהל בית הספר למוסיקה של הקריה האקדמית אונו כיום.

"הד ביג בנד"[edit source | edit]

ב 1990 הקים את "הד ביג בנד" - תזמורת ג'אז מקצועית, אותה הוא מנהל מוזיקלית ומנצח קבוע שלה. התזמורת הופיעה בארצות הברית ובדרום אמריקה, קיימה סדרות למינויים במועדון הבית שלה בתל אביב, ניגנה במסגרת סל תרבות במאות מופעים ברחבי הארץ. עם התזמורת הקליט יהודה 5 דיסקים בתחום הג'אז ומחזות הזמר. התזמורת בניצוחו של יהודה כהן לקחה חלק בפסטיבלים שונים בישראל.

חינוך מוזיקלי[edit source | edit]

במערך החינוך למוזיקה פעל יהודה ב-40 השנים האחרונות בהקמה וניהול מוסדות החל מקונסרבטוריונים ועד מערכות אקדמיות אותם תכנן והביא לידי מימוש. הד המכללה למוזיקה היא פרי יצירתו ואיתה קיבל את הכרת המועצה להשכלה כגוף שרשאי להכשיר בוגרים לתואר ראשון במוזיקה. בנוסף למכללה ולתזמורת הוקמו חטיבות סאונד, מוזיקה יהודית ומוזיקה ערבית במוסד. בתחילת דרכו הקים וניהל את הקונסרבטוריון ביהוד ובאור עקיבא, וניהל את "מיתר" בגני תקווה. בהפקות שניהל השתתפו מטובי המלחינים בעולם: מישל לגרנד, סר הריסון ברטוויסל, מרסל לנדובסקי, ראוטוורה, ועוד רבים וחשובים בתחום הג'אז.

בקריה האקדמית אונו, מלבד היותו דיקן ומנהל בית הספר למוסיקה, משמש גם כמרצה בקורסים: פיתוח שמיעה ריתמית, המוזיקה של דיוק אלינגטון, הקמה וניהול תזמורת ופרויקט גמר.

השכלה[edit source | edit]

כהן הוא בעל לימודי תעודה בניצוח מהאקדמיה למוסיקה בת"א, בעל תואר ראשון במוזיקה לקולנוע מברקלי בוסטון, למד ניצוח סמפוני ואופראי ב- Boston Conservatory והשלים תואר שני בניצוח מהאוניברסיטה של מסצ'וסטס. בעל תואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן ודוקטורט מאוניברסיטת בר-אילן על מחקר המוזיקה של דיוק אלינגטון והשפעתה בתרבות האמריקנית.

קישורים חיצוניים[edit source | edit]