יוטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יוטלנד

היוטים היו שבט גרמאני שנהוג להאמין כי פלש מילנד (יוטלנד) בדנמרק המודרנית ומחלקים בחוף הפריזי לאנגליה. היוטים, יחד עם האנגלים, הסקסונים והפריזים, היו מקרב העמים הגרמאניים שחצו את הים הצפוני כדי לפשוט ולבסוף לפלוש לאנגליה, מהמאה ה-4 ואילך. בהתאם לכתבי בדה ונרביליס היוטים התיישבו בסביבת קנט, המפשייר והאי וייט. מספר שמות מקום הנגזרים משם השבט מעידים על האמת שבדעה זאת. כך, לדוגמה, כותב פלורנס מורססטר כי השם "יֵטֶן" הוא שם נוסף לאזור ניו פורסט (הנמצא בהמפשייר).

בעוד שהשפעת היוטים מקנט היא עניין ברור (לדוגמה נוהלי הירושה המיוחדים לאזור, וידועים כ"גבלקינד"), היוטים מהמפשייר והאי ויט נעלמו, והשאירו מאחור עדויות מעטות ביותר. חוקר מודרני בשם רובין בוש גרס כי היוטים היו קורבנות לטיהור אתני בידי הסקסונים המזרחיים, אולם העניין מהווה נושא לוויכוח בין האקדמאים. כמו כן, נהוג להאמין כי יתר היוטים נשארו ביוטלנד וכיום מרכיבים את אוכלוסיית חצי האי.

יש הטוענים שהיוטים זהים לגטים ("ההיפותזה היוטית"), עם שחי בעבר בדרום שבדיה. כך, למשל, מגדיר מילון אוקספורד את הגטים דרך השפה השבדית כ Eotas Iótas Iútan Geátas, ולפי הדנית כ"יוטים". אולם בוידסיט ובביאוולף, שני שירים באנגלית עתיקה, השבטים מוצגים כשונים אחד מהשני. ייתכן שבולבלו שמות השבטים בתיעוד מות המלך השבדי אוסטן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]