ביאוולף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: לקוי תוכנית, מבולבל לפרקים, דורש עריכה לשונית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הדף הראשון בביאוולף

ביאוולף (באנגלית עתיקה (אנגלו-סקסונית) Beowulf) הוא אחד האפוסים העתיקים ביותר בתרבות העמים האנגלו-סקסונים. האפוס נכתב במקור בסביבות שנת 1000 לספירה באנגלית עתיקה, ומקורו של הסיפור עצמו הוא מוקדם יותר.

באיוולף הוא סיפור עם שבו מסופר על גיבור רב עוצמה שהכה לבדו, הודות לכוחו הגופני, אומץ ליבו ונאמנותו, מפלצות מרושעות וחורשות רע. הפואמה מתרחשת באזור סקנדינביה על רקע מלחמה בין העמים הדנים לשוודים ולשבט הגותים. העלילה מיוחסת כולה לגיבור משבט הגותים, שלימים נהפך למלכם, בשם ביאוולף, שנלחם בשלושה יצורים מיתולוגיים. השירים מלאים באיפיונים מהמיתולוגיה הנורדית וכן בביטויים מהנצרות.

השירים אינם אסופת קרבות חסרת משמעות; הם נחשבים ליצירה נפלאה מהתקופה ההיא, השופכת אור על דרך חייהם של האנשים באותם ימים ועל הקרבות שלהם. במונחים היסטוריים, הדמויות בשירים הן פגאניות. אולם, חלק מן המאורעות מתרחשים בתקופה כמו תנ"כית. כך למשל, גרנדל ואימו של גרנדל ידועים כשארי בשרו של קין. יש חוקרים הסבורים כי היצירה היא מעין אליגוריה נוצרית, ולכן מרובים בה ההקשרים התנ"כיים.

היצירה תרמה רבות לספרות המודרנית והשפיעה מאוד על יוצרים כמו ג'ון רונלד רעואל טולקין, ששאב רעיונות רבים מיצירה זו ליצירתו שלו, שר הטבעות. היצירה גם נתנה השראה לסופר האמריקאי ג'ון גרדנר, שכתב את "גרנדל", המספר את סיפור ביאוולף מנקודת המבט של גרנדל.

האפוס תורגם לעברית בידי אריה סתיו בשנת 2008.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרב הראשון: גרנדל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביאוולף מתחיל בסיפורו של המלך הארות'גאר, שבנה אולם משתאות ענק לעמו. באולם זה היו מבלים הלוחמים הדניים את זמנם בשירה ובחגיגות, עד אשר המפלצת גרנדל - המנודה מהחברה - מתקיפה את האולם והורגת רבים מהלוחמים בעת מנוחתם. בהיותם חסרי אונים כנגד המפלצת, הארות'גאר ולוחמיו נוטשים את המקום.

לוחם צעיר בשם ביאוולף שומע את דבר צרותיו של המלך הארות'גאר ובאישור מלכו אוסף את לוחמיו ולן באולם המשתאות. כאשר גרנדל מתקיף, ביאוולף נאבק מולו בידיים חשופות, פוצע אותו אנושות וכורת את ידו, וגרנדל נמלט לביתו בביצות.

הקרב השני: אימו של גרנדל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלילה למחרת, בחגיגות על ניצחונו של ביאוולף על המפלצת, מגיעה אמו של המפלצת וקוטלת לוחם דני בזעמה. הארות'גאר וביאוולף עוקבים אחר המפלצת למאורה השוכנת בתחתיתו של אגם. ביאוולף צולל לתוך האגם ומותקף בידי אימו של גרנדל. כאשר זו אינה יכולה לפצעו דרך השריון שלו, היא גוררת אותו לתחתית האגם. במאורה התת-קרקעית - שבו מונחת גופתו של גרנדל ושאר גופות לוחמים שהשניים הרגו, ביאוולף ואימו של גרנדל מנהלים קרב אימתני. במהלך הקרב הוא עורף את ראשה באמצעות חרב קסמים שקיבל מידי הלוחם אונפרת' וזוכה לתגמול רב מהמלך הארות'גאר.

הקרב השלישי: הדרקון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביאוולף חוזר לארץ מולדתו ובסופו של דבר זוכה לעלות על כס המלכות. חמישים שנה לאחר מכן, גונב עבד גביע מוזהב מתוך מאורת דרקון בדרום שוודיה. כאשר הדרקון רואה כי הגביע נגנב, הוא עוזב את המאורה בזעם וזורע הרס בממלכה. ביאוולף נלחם בדרקון והורג אותו, אך נפצע פצעי מוות, ומת זמן קצר לאחר מכן.

ביאוולף בקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1999 יצא הסרט "הלוחם ה-13", אשר היה מבוסס על ספרו של מייקל קרייטון "Eaters of the Dead" (בעברית: אוכלי המתים). הסרט, אשר עוקב אחר שליח ערבי המצטרף לחבורת לוחמים ויקינגים במטרה להלחם בשבט פראי בארץ מולדתם, מנסה לשוות לסיפור מימד מציאותי יותר. אימו של גרנדל היא לא יותר מכוהנת השבט, והדרקון הוא פרשי השבט המצוידים בלפידים בעת שהם מתקיפים באישון לילה כדי לנטוע מורא באויביהם. באותה שנה ובהצלחה מועטה יותר, יצא סרט נוסף העוסק באפוס, בשם Beowulf. הסרט שימר את המוטיבים הפנטסטים של האפוס המקורי, בשילוב מוטיבים מתחום המדע הבדיוני.

בשנת 2005 יצא הסרט Beowulf & Grendel בכיכובם של ג'ררד באטלר וסטלאן סקארסגארד ובבימויו של סטורלה גונרסון.

בנובמבר 2007 יצא הסרט Beowulf בבימויו של רוברט זמקיס. הסרט הופק בשימוש בטכנולוגיית לכידת תנועה, כדי ליצור סרט הנפשה בגרפיקת תלת ממד, כאשר הדמויות בנויות לפי מתאר שחקניהן. בסרט מככבים ריי ווינסטון בתפקיד ביאוולף, אנתוני הופקינס בתפקיד המלך הארות'גאר, רובין רייט פן בתפקיד המלכה וולתיאו, ג'ון מלקוביץ' בתפקיד אונפרת' ואנג'לינה ג'ולי כאימו של גרנדל. בסרט זה העלילה שונה מעלילת האפוס המקורי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]