לדלג לתוכן

יון אינקולץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יון אינקולץ, הנשיא הראשון של מועצת הארץ
ביתו של יון אינקולץ בברנובה
קברו של יון אינקולץ בכנסייה של ברנובה

יון קונסטנטין אינקולץרומנית: Ion Constantin Inculeț וברוסית: Ион (Иван) Константинович Инкулец)‏ 5 באפריל 1884 - 18 בנובמבר 1940, היה פוליטיקאי רוסי-מולדובני-רומני, איש אמונו של אלכסנדר קרנסקי ושליחו לבסרביה, נשיא מועצת הארץ של בסרביה, שר לענייני בסרביה בממשלת רומניה, שר בריאות, שר פנים, שר תקשורת וסגן ראש ממשלה בממשלות רומניה בין שתי מלחמות העולם. אינקולץ נבחר להיות חבר האקדמיה הרומנית החל משנת 1918.

יום אינקולץ נולד בכפר רזן (Răzeni), היום ברפובליקה מולדובה ובאותו זמן באימפריה הרוסית. הוא למד בבית ספר יסודי בכפרו וב-1894 התקבל לבית הספר התאולוגי בקישינב. הוא בחר במסלול לימודים מדעי ונרשם לפקולטה לפיזיקה ומתמטיקה של אוניברסיטת דורפאט. כעבור שנת לימודים אחת עבר לאוניברסיטה האימפריאלית של סנקט פטרבורג, שם סיים לימודיו בהצלחה עם דיפלומה מדרגה ראשונה והמלצה להוראה. בתקופת לימודיו יזם את הקמת אגודת הסטודנטים מבסרביה. בסיום לימודיו שימש כמורה פרטי לפיזיקה, מתמטיקה ואסטרונומיה בבתי ספר פרטיים בסנקט פטרבורג.

ב-1917 נבחר להיות ציר בסובייט של סנקט פטרבורג מטעם המפלגה הסוציאל-רבולוציונרית. קרנסקי קירב אותו אליו ושלח אותו לבסרביה בראש קבוצה של 40 סטודנטים ומורים, שמוצאם מבסרביה. הם נשלחו על מנת לחזק את אחיזת הממשלה של קרנסקי בחבל בסרביה ולגייס את האוכלוסייה למטרותיה. חלק מאנשי הקבוצה נבחרו להיות צירים במועצת הארץ וב-21 בנובמבר 1917 נבחר אינקולץ להיות נשיא מועצת הארץ של בסרביה.

אינקולץ הוביל תחילה לעצמאות מוגבלת של בסרביה במסגרת פדרציה רוסית, אך לאחר מהפכת אוקטובר שינה קו לכיוון הצטרפות לרומניה. לאחר איחוד בסרביה עם רומניה יון אינקולץ צורף לממשלת רומניה כשר לענייני בסרביה ובהמשך כיהן כשר הבריאות, שר הפנים, שר התקשורת וסגן ראש הממשלה בממשלתו של יון ג. דוקה.

ב-23 באוגוסט 1918, יחד עם חברו, פנטלימון חאליפה, הקים את מפלגת האיכרים של בסרביה, מפלגה שדגלה במתן זכות בחירה אוניברסלית וחלוקת האחוזות הגדולות לאיכרים שאיבדו את אדמתן. משנת 1921 עמד בראש המפלגה, אך התקרב את המפלגה הלאומית ליברלית ולבסוף התאחד איתה ב-1923 וכיהן בכל הממשלות, שהונהגו על ידי המפלגה הזאת. הוא היה שר בריאות מ-6 ביוני 1927 ועד 3 בנובמבר 1928, שר פנים מ-14 בנובמבר 1933 עד 29 באוגוסט 1936, סגן ראש ממשלה מ-29 באוגוסט 1936 עד 14 בנובמבר 1937 ושר העבודות הציבוריות והתקשורת מ-17 בנובמבר 1937 ועד 28 בדצמבר באותה שנה. ב-28 ביוני 1940 מונה להיות שר בממשלת גאורגה טטרסקו והופקד על ביצוע פינוי בסרביה בעקבות האולטימטום, שהגישה ברית המועצות לרומניה.

ב-10 באוקטובר 1918 נבחר להיות חבר האקדמיה הרומנית לפי המלצה של פרופסור פטרו פוני.

יום אינקולץ נשא את הנסיכה רוקסנה קנטאקוזינו (Roxana Cantacuzino) ולשניים נולדו שני בנים, יון וג'אורג'ה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יון אינקולץ בוויקישיתוף