לדלג לתוכן

יוסף סגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יוסף סגל
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
לידה 20 במרץ 1924
תל אביב, פלשתינה (א"י)
פטירה 11 בינואר 2008 (בגיל 83)
תחום יצירה אדריכלות
פרסים והוקרה פרס רוקח לאדריכלות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

יוסף סגל (20 במרץ 192411 בינואר 2008) היה אדריכל נוף ישראלי.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוסף סגל נולד בשנת 1924 בתל אביב. בן יחיד להוריו רבקה ויחיאל. בשנת 1937 המשפחה עברה לשכונת קריית מאיר. לאחר סיום לימודיו בשנת 1942, בגימנסיה הרצליה, החל סגל לעבוד בשרטוט ותכנון צמחייה במשרדו של אביו, יחיאל סגל, אשר היה מראשוני מתכנני הגנים בארץ. בשנת 1952 סיים את לימודיו כאדריכל נוף, באוניברסיטת ורסאי בצרפת. במהלך הלימודים התנדב לסייע במחנה מעבר לפליטים יהודים ממלחמת העולם באזור מרסיי והפליג עמם ארצה. בתקופת מלחמת העצמאות הפסיק את לימודיו ושירת בחיל האוויר. עם חזרתו לארץ הצטרף למשרדו של אביו ועבד איתו בתכנון גנים.

בשנות ה-50 לימד בבית הספר החקלאי כדורי. בשנת 1958 נישא לחיה ונולדו להם שני ילדים. משנת 1960 סגל שיתף פעולה עם אדריכל הנוף צבי דקל במסגרת משרד סגל-דקל, בהמשך הצטרף אליהם אדריכל הנוף אורי מילר ושם המשרד שונה ל"תכנון נוף". משרד תכנון נוף ממשיך בפעילותו כיום כחלק משרד האדריכלות מנעד. כן היה סגל ממקימי איגוד אדריכלי הנוף בישראל ושרת כמזכיר הארגון.

עם פתיחת המסלול לאדריכלות נוף בטכניון, הרצה סגל במסלול, וייסד בשיתוף עם אגודת אדריכלי הנוף בישראל פרס על שם אביו. הפרס מוענק מדי שנתיים לפרויקט הסיום המצטיין במסלול. לאחר פטירתו של סגל שונה הפרס, לפרס על שם יחיאל ויוסף סגל. בסוף שנות השמונים יוסף החל בפעילות התנדבותית במסגרת המועצה לשימור אתרים.

עבודתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים הראשונות לעבודתו ביצע סגל עבודות תכנון רבות עבור קיבוצים ברחבי הארץ, אשר דאגו לפתח אז את השטחים הציבוריים.

בשנות ה-60 החלה רשות שמורות הטבע בהקמת פארקים וגנים לאומיים בארץ, וסגל תכנן את שמורת של-דן, שמורת המסרק, שמורת התנור (נחל עיון) ועוד. בעבודות אלו ניכרת תפישתו להנגשת הטבע תוך התערבות מינימלית.

בשנת 1962 נבחר סגל לתכנן את פארק הירקון. עבודתו החלה עם הכנת תוכנית האב לפארק ובהמשך כללה את הקמת השטחים המרכזיים בפארק כפי שהוא קיים ופעיל כיום, כולל האגם, הגן הטרופי, אזור המופעים, והספורטק. בשנת 1979 קיבל סגל את פרס רוקח לאדריכלות על תכנון פארק הירקון.

בשנות ה-70 הוקמו שכונות חדשות רבות בירושלים, וסגל לקח חלק בתכנון השכונות החדשות ביניהן: הגבעה הצרפתית, גילה, רמות, נווה יעקב ופסגת זאב. סגל תכנן פארקים וגנים רבים בירושלים עבור הקרן לירושלים ועיריית ירושלים, המוכר והמרשים ביניהם הוא גן וואהל לוורדים, אשר נמצא בין בנין הכנסת, משרדי הממשלה ובית המשפט העליון. גרסה ראשונית לתכנון גן במקום בוצעה בשנת 1950 על ידי אביו, יחיאל סגל.

ב-11 בינואר 2008 נפטר סגל.

עבודות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תל אביב והמרכז[עריכת קוד מקור | עריכה]

פארקים - פארקים ושמורות טבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ירושלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תכנון סביבתי של השכונות החדשות אשר הוקמו בירושלים בשנות ה-70–80: גילה, רמות, הגבעה הצרפתית, שכונת נווה יעקב, גבעת זאב.
  • קריית יובל (גן בוליבר).
  • אוניברסיטת ירושלים (השתתפות בתכנון הקמפוס בגבעת רם).
  • מצפה ארתור רובינשטיין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]