לדלג לתוכן

יחידת הכלבנים לישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחידת הכלבנים לישראל
לוגו יכ"ל
לוגו יכ"ל
תחום איתור נעדרים ביטחון
מדינה ישראלישראלישראל
מטה הארגון כפר תפוח
מקום פעילות כל הארץ
מייסדים יקותיאל (מייק) בן יעקב
תקופת הפעילות 2001–הווה (כ־23 שנים)
http://www.israeldogunit.com/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

יחידת הכלבנים לישראלראשי תיבותː יכ"ל) היא ארגון התנדבותי המסייע בהצלת חיים, תוך שימוש בכלבי חילוץ והצלה.

פעילות יכ"ל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

יכ"ל פועלת בשני תחומים עיקריים:

ציור של כלבן ביכ"ל עם כלבו במהלך אימון
  • ביטחון – אילוף כלבי הגנה למשימות סיור ואבטחה, והעברתם במחיר מסובסד לגורמי ביטחון ביישובים, או לאנשים פרטיים הזקוקים לחיזוק ביטחונם האישי. יכ"ל גם מעבירה קורסים, סמינרים, סדנאות והדרכות להכשרת מפעילי הכלבים, כשירות לציבור הרחב.
  • הצלה ואיתור נעדרים – איתור נעדרים באמצעות מתנדבים, המפעילים כלבי עבודה מיוחדים, רחפנים, רכבי שטח, צוללנים, סירות ועוד. יכ"ל משתתפת בחיפושים לפי פניות ממשטרת ישראל, הכבאות וצה"ל, וכן לבקשת משפחות נעדרים, הפונים אליה ישירות.

ליכ"ל כ-400 מתנדבים ברחבי הארץ, 75 כלבי הגנה המשובצים במשימות ביטחון ביישובים וערים ברחבי הארץ, וכ-25 כלבי הצלה, גישוש ואיתור חללים.

לצורך מימוש חזון הארגון הקימה יכ"ל את עמותת מכללת מגן ארץ ישראל המשמשת כערוץ לגיוס תרומות. הגדרת מטרות העמותה הם "מכללה ללימוד חילוץ, הצלה וכלבנות לאיתור נעדרים והתגוננות, סדנאות, סדרות חינוך, לימוד תורה ומלגות לימוד למתנדבים"[1]. ליחידה כלביה ופנימיה בכפר תפוח, ושלוחות באפרת וחוות שדה בר-נוקדים. החניכים משלבים לימודי כלבנות ומקצועות הקשורים לחילוץ, הצלה והגנה, יחד עם התנדבות בסיורים להגנה על יישובים, והשתתפות בחיפושים אחר נעדרים.

אימון כלב הגנה על בית

אבטחת יישובים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

יכ"ל מגדלת ומשבצת כלבי הגנה ביישובים ביו"ש, בירושלים, בנגב ובגליל. כלבי הגנה אלו נמסרים או נמכרים בסכום מסובסד – ככלבי סיור לסיירים ביישובים או כלבי הגנה למשפחות הגרות בנקודות חשופות על גבול היישובים ללא הגנה מספקת. יכ"ל גם מעבירה קורסים, סמינרים, סדנאות והדרכה כשירות לציבור הרחב ללמד הפעלה ותחזוקה נכונה של הכלבים.

איתור נעדרים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

יכ"ל מפעילה כלבי עבודה מיוחדים, רחפנים, ג'יפים, צוללנים, סירות ועוד בחיפושים אחרי נעדרים. יכ"ל נחשבת ליחידה המובילה בארץ באיתור נעדרים. צוותים של כלבנים עם כלבי גישוש, כלבי הצלה או כלבי גופות נשלחים לסייע ואף לנהל את החפ"ק בחיפושים אחרי נעדרים. היחידה מקבלת פניות מדי יום ממשפחות של נעדרים, תחנות משטרה, תחנות כיבוי, הצבא, ויחידות חילוץ אחרות.

כלב הצלה בחיפוש אחר נעדר

כלבי הגנה למשפחות ולישובים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבי ההגנה שיחידת הכלבנים לישראל מוסרת למשפחות ולמערך הביטחון ביישובים, משמשים לעיתים קו ההגנה הראשון והאחרון של היישובים או של המשפחות הגרות על גבול יישוביהן. כלבים אלו מנעו אין ספור פיגועים ומשלימים כל מערך הגנתי שקיים ביישוב, בין אם יש ליישוב גדר, חיישנים ומצלמות. אחרי שמתגלה תנועה חשודה, ניתן להזעיק כלבן עם כלב לאתר את המחבל. במקרים רבים גם הגדר המשוכללת ביותר, המצוידת בחיישנים, ומצויה תחת פיקוח חמ"ל המאויש על ידי הצבא, אינה מספיקה, כגון מקרה הטבח של משפחת פוגל, ובמקרים רבים אחרים. סייר המקבל התרעה על נגיעה בגדר, ומחפש באמצעות אמצעי ראיית לילה משוכללים, עלול שלא לאתר מחבל המסתתר בקרבת מקום, ולהמשיך הלאה, כשהוא מותיר אחריו מחבל הנחוש לבצע את זממו. סייר המפעיל כלב יחשוף את המחבל במחבואו, ויכול אף למנוע מראש את החדירה, אם הוא מפטרל עם הכלב באופן יזום.

אגף ההצלה ביחידה מקיים אימונים עם כלבי גישוש, הצלה וגופות מדי יום. אגף ההגנה ביחידה מקיים אימונים מדי שבוע בגוש עציון וכפר תפוח. חברי היחידה ואנשים שקיבלו כלבים מהיחידה נפגשים ללמוד כיצד לשלוט נכון בכלב, מהי תחזוקה ראויה ואיך להפעיל את הכלב בצורה מיטבית, על מנת לספק הגנה לבעלים ולישוב. מאלף היחידה, איש מקצוע מהשורה הראשונה בארץ, יוצא לסבב בין המוקדים השונים בהם פזורים כלבים שחונכו על ידי היחידה, להמשך האילוף השוטף.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתבות על יכ"ל

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ משרד המשפטים, מכללת מגן (א"י) ארץ ישראל (ע"ר), באתר גיידסטאר – אתר העמותות של ישראל